Skocz do zawartości

Elektroliza schematy i odpowiedzi na pytania


drops072

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 65
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • 3 months later...
mam pytanie co do elektrolizy nie chce zakładać nowego tematu więc pytam tu...
czy można za pomocą zasilacza komputerowego zrobić elektrolize na dwóch przedmiotach w jednym roztworze??
oczywiscie każdy przedmiot dostanie swój + i -. Zasilacz ma więcej wtyczek do urządzeń komputera dyski twarde, napędy cd itp itd.
Można tak to wykorzystac czy lepiej każdy przedmiot osobno zrobić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 8 months later...
chopy czy Wy spaliście na lekcjach fizyki???
czy neta nie mata??
tak woda musi być przegotowana ale trzeba gotować WYŁĄCZNIE na gazie - jeśli nieprzegotowana to tylko butelkowa nisko-gazowana....bo wiesz woda z kranu może mieć różny skład - pamiętasz zapewne film kingsajz - tam tylko woda z laboratorium się nadawała....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Witam zrobiłem dziśjaj pierwszy raz elektrolize z ładowarki do tel dodałem sode oczyszczoną jeden przewód podłączyłem do blachy aluminiowej a drugi do pochwy bagnetu przewody były miedziane ,bąbelki szły woda zrobiła się brudna po 20min odłączyłem fanta i zobaczyłem że zmienił kolor na niebieski zielony szary czy tak ma być a może pomyliłem
+z minusem .poz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 years later...
W dniu 15.01.2010 o 08:40, drops072 napisał:

proszę oto link do prostego urządzenia które po małej modyfikacji jest idealne do elektrolizy http://jabel.com.pl/files/instrukcje/J-031.pdf

Zmodyfikowałem nieco obwód regulacji napięcia, ponieważ w podstawowej wersji zasilacz dostarczał napięcie maksymalne na poziomie 28V.
Modyfikacja polegała na zwiększeniu napięcia odniesienia poprzez zmianę diody Zenera D5 z 5,6V na 6,2V.
Teraz zakres regulacji jest już od 94mV do 30,5V (przy napięciu na kondensatorach 33,6V pod obciążeniem).
Sprawdziłem także, że potencjometr P1 może mieć inną wartość niż podana na schemacie,
bez wpływu na zakres regulacji i stabilizację napięcia wyjściowego - w praktyce od 1kΩ do 47kΩ,
niższa wartość powoduje nadmierne obciążenie źródła napięcia odniesienia US1D,
wyższa zaś kiepską stabilność tego napięcia w funkcji obciążenia zasilacza.

Udało mi się zejść z napięciem wyjściowym do 32mV, zastosowałem grubsze przewody do potencjometru regulacji napięcia.
Dzięki temu woltomierz o rozdzielczości pomiaru 100mV nie będzie pokazywał przy ustawionym minimalnym napięciu 0,1V lecz 0,0V.
Druga modyfikacja dotyczy minimalnej nastawy ograniczenia prądowego, w moim egzemplarzu 80/105mA to stanowczo za duża wartość.
Napięcie na wyjściu komparatora US1B w momencie załączenia ograniczenia prądowego przyjmowało u mnie wartość 514mV.
Baza T1 połączona jest z wyjściem komparatora US1B przez diodę D6. 514mV z wyjścia wzmacniacza plus spadek napięcia na tejże diodzie daje około 1V na bazie T1.
Zastosowałem więc jako D6 diodę schottky'ego, obniżając napięcie bazy T1 w momencie działania ograniczenia prądowego o ok.350mV.
Dzięki temu ograniczenie prądowe działa już od 15mA (zwarcie) i 18mA (obciążenie aktywne).
Ograniczenie to działa w całym zakresie napięć wyjściowych i jest dość stabilne (±2mA).

Sumując - na tej prościutkiej konstrukcji można uzyskać następujące parametry:
- napięcie regulowane w zakresie 0,03...30V
- ograniczenie prądowe regulowane w zakresie 0,02...5A (i więcej, zależnie od wartości rezystora R14 i dopuszczalnej mocy strat tranzystora szeregowego/zespołu tranzystorów).

Mam nadzieję, że moja analiza będzie przydatna dla kolegów

Uwaga zapomniałem dopisać że w miejscu 4 diod zenera wstawiamy mostek minimum 20A O MAX NAPIĘCIU 400V ORAZ TRAFO MAX 30V 20A

Napisane jest że strona przeniesiona. Masz ten dokument?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie