Skocz do zawartości

Elektroliza schematy i odpowiedzi na pytania


drops072

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 65
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Witam,
Starym zasilaczem od chińskiego laptopa, 2A /12V robię elektrolizę, ale mam wrażenie, że po jakimś czasie proces ustaje, czy to może być 'zużyty' elektrolit, przegrzany zasilacz albo może fakt zmiany metalu ( z PRL'a na plombę ) ?
Na PRL'u idzie normalnie.
Czy ktoś miał podobny problem?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,kiedyś kiedyś na stronie znalazłem ,żeby do elektrolizy ,zamiast blachy stalowej lub nierdzewki użyć wkładu węglowego ze starych baterii płaskich , przy okazji chodzenia z kółkiem po polach się znajduje ,przez kilka lat używam i bardzo polecam, nie ma tego osadu ,a metal jest jak po oksydowaniu .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
zawsze występuje kompromis między rozmiarem obiektu a czasem oczyszczania
by uzyskać dobre efekty" - warto oprzeć się na współczynniku gęstość prądu"
by o nim myśleć" trzeba oszacować powierzchnię obiektu i mierzyć płynący prąd
napięcie powinno być jak wyżej pisałem
wyższe daje gazowanie" i miejscowe zniszczenia - podnosi nierównomierność przestrzennego przepływu prądu w kąpieli

czyli niskie prądy - niskie napięcia - długi czas - dobre otoczenie oczyszczanej powierzchni
da lepszy efekt niż
duże prądy - duże napięcia - szybko - nierównomiernym otoczeniem drugą elektrodą
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
witam, mam problem z elektrolizą, mianowicie rozpuszczają mi się druty miedziane z kabla. Dotyczy to kabla przy przewodzie z przedmiotem niepotrzebnym. Mam prostownik do akumulatora i wcześniej rozpuściło zaciski, które odciąłem i zostawiłem nagie druty. Wszystko jest chyba dobrze podłączone. Stalowy niepotrzebny przedmiot, z drugiej strony fant z którego wydobywają się bąbelki. Proszę o pomoc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Chciałbym tutaj dać małe ostrzeżenie :

Otóż dzisiaj postanowiłem elektrolizą wyczyścić wnętrze magazynku browninga .
Udało mi się odseparować blachę-ofiarę od wnętrza magazynka.

Roztwór wody z kretem,magazynek wiadomo jaki ma kształt więc leżał dość nie równo i jakiś centymetr wystawał ponad powierzchnię .
Po załączeniu prostownika proces się rozpoczął ,ale po chwili we wnętrzu magazynka zaczęła się robić jakaś piana (normalnie się ulatniała).
Nie zwracałem na nią szczególnej uwagi ,proces trwał już jakieś 10 minut . Chciałem sprawdzić czy krokodylki dobrze trzymają ,poruszyłem jednym ,zaiskrzył i wtedy nastąpił mały WYBUCH( można porównać do małej petardy) . Przestraszony pomyślałem że bezpiecznik wywaliło w prostowniku ,ale ten dalej buczał , dopiero po chwili się zmiarkowałem że we wnętrzu magazynka zrobiła się PIANKA WODOROWA ,a iskrzenie zainicjowało zapłon . Oczywiście skończyło się tylko na strachu,ale w większej ilości było by już nie ciekawie .

Także jak robicie elektrolizę z kretem wnętrza jakiegoś małego pojemnika,zadbajcie żeby był cały zanurzony .

pzdr- predi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego typu przedmioty lepiej czyścić w pionie."

A kolega myśli że jak czyściłem tego maga ? Stał pionowo na dnie pojemnika skośną krawędzią do góry , miejsce które wystawało ponad wodę,pomiędzy blachą a magiemi zaczeła się robić ta piana .
Później dolałem wody i wszystko szło po staremu,tylko ża szybko się woda nagrzewała :P.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Od dłuzszego czasu zbieram sie do wykonania elektrolizy szabli, rury od panzerafausta i innych wiekszych metalowych przedmiotów. Przeczytałem juz chyba wszystko na tym forum i w necie w tej kwestii. Mam jednak kilka pytań na które nie mogłem znaleźć odpowiedzi lub odpowiedzi były bardzo rozbieżne.
- czy do krokodylka od przewodu biegnącego od prostownika mogę podłączyć jeszcze inny przewód i wtedy zanurzyć całkowicie przedmiot do czyszczenia i przedmiot do ''pożarcia''wraz z kabelkami je łączącymi = i -? Czy konieczne jest żeby kawałek przedmiotów wystawał umożliwiając
dojście przewodu nad wodą?

- co będzie lepsze sól kuchenna, kret do rur czy zwykłe NaOH? do stworzenia roztworu?
- czy aby nie spalic prostownika moge robic przerwy w elektrolizie?ewentualnie jak długie?
Bardzo prosze o wszelkie sugestie...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie