Skocz do zawartości

Nowy Gaj - Piątek - 10.09.1939 ?


jotes

Rekomendowane odpowiedzi

Zdaje sie ze znalezliscie prawdziwe ja.... - musze jeszcze sprawdzic ale wydaje mi sie ze to pobojowisko po walce stoczonej przez oddzialy rozpoznawcze (kawaleria dywizyjna i kompania TK) ktorejs polskiej DP z niemieckim DACem. Jezeli tak, to historia jaknajbardziej ciekawa, przeze mnie ongis opisana w angielskim pismie i tylko zaluje ze nie mialem wowczas tych zdjec :( . Jutro napisze ale nie mam pod reka materialow a pamiec jest zawodna......
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 września pas działania Armii „Poznań” przebiega od Łęczycy przez Bryski – Janów – Stawy – Piątek – Sobota. 17 DP przesunęła się na linię miejscowości Góra Świętej Małgorzaty – Bryski – Janów. III batalion 70 pp po przygotowaniu artyleryjskim uderza o godzinie 5.30 na Gaj i po krótkiej walce wypiera nieprzyjaciela, biorąc 5 jeńców i zdobywając 2 działa o zaprzęgu konnym, 5 moździerzy, 7 ckm oraz kilka motocykli i rowerów. Nieprzyjaciel zostaje zmuszony do ucieczki w kierunku miejscowości Żabokrzeki. I batalion naciera na miejscowość Bryski, którego broni kompania cyklistów z 30 DP niemieckiej. Po krótkiej walce zajmuje tę miejscowość, biorąc dużo jeńców i zdobywając rowery. Następnie łamie słaby opór nieprzyjaciela i zajmuje miejscowości Śladków Podleśny i przechodzi do pościgu za nieprzyjacielem na Małachowice. Około godziny 15.00 III/70 pp zajmuje, przy silnym ogniu nieprzyjacielskim od wschodu, miejscowości Gieczno przy szosie Piątek - Zgierz. W celu zabezpieczenia wschodniego skrzydła, dowódca 17 DP, wysyła około godziny 17.00, w rejonie lasów Gieczno szwadron Kawalerii Dywizyjnej i kompanię czołgów TK, które rozbijają dywizjon artylerii niemieckiej kalibru 150 mm, biorąc 12 dział i duże ilości taboru. Dalsze natarcie I batalionu, na Grabiszew, zostaje powstrzymane przy dużych stratach własnych. Straty pułku po całodziennych walkach wynoszą; zabitych 3 oficerów i 50 szeregowych, rannych 2 oficerów i 140 szeregowych. Około godziny 21.00 II/70 pp rozpoczyna natarcie przez Brachowice – Astachowice – Kotowice i zdobywa las na północ od miejscowości Kotowice i wzgórze 160,9 na północ od Celestynowa. Dzięki temu działaniu i zajęciu przez III batalion miejscowości Wola Rogozińska cel wyznaczony przez Dowództwo Armii został, przez 70 pp, osiągnięty. W nocy na styk 68 i 70 pp zostaje przesunięty 8 batalion strzelców jako odwód.
Więcej o działaniach 70 pp jest tutaj:
http://odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=647823#873329
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tadekniejadek - raczej nie, dyon byl WH ale oslanial jego flanke pluton SSmann'ow zlozony poza dowodca z samych podoficerow. Tak w kazdym razie udalo mi sie odtworzyc z relacji. Co oni tam robili diabli wiedza, moze byli na przeszkoleniu? W kazdym razie LSSAH byl oddzialem motorowym a interesujacy nas dyon artylerii mnial trakcje konna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwony mi zadzwonily ale jak sie okazuje nie w tym kosciele. Walka OW mjr Szczerbika z 17 dp o ktorej wspominalem to inny wypadek tego samego dnia. Zdjecia przedstawiaja dziala 6 baterii 30 AR zdobyte na stanowiskach przez III/67 pp z 14 dp.

Baon dzialal na prawym skrzydle puku. Po przygotowaniu artyleryjskim na rozpoznane gniazda oporu npla, natarcie wyszlo ok godz 6. Baon zdobyl Goslub I po czym uderzyl na Janowice. W pierwszej fazie walki przeciwnatarcie Niemcow odrzucilo Polakow ale nawala polskiej artylerii na Janowice wystarczajaco nadwyrezyla obrone by umozliwic zdobycie miejscowosci szturmem. III baon przeszedl do poscigu w kierunku poludniowym osiagajac cel - szose Piatek-Leczyca. Tutaj wlasnie zdobyl 6 baterie 30 AR stojaca na stanowiskach.

Jedyne co sie nie zgadza to 'Nowy Gaj' w podpisie. Kolo Nowego Gaju faktycznie stala jednostka artylerii niemieckiej ale jezeli dac wiare szkicom, byla to 2 bateria 66 AR (artyleria ciezka) a na zdjeciach najwyrazniej sa to dziala 'lekkie'. 2 bateria stala w luce miedzy 14 dp i 17dp wiec udalo jej sie umknac na Stefanow. Stanowiska II/30 do ktorego nalezala 6 bateria byly najblizej Janowic a od Nowego i Starego Gaju dzielily ja Stawy - ale w koncu szosa od Piatku do Leczycy prowadzila przez Nowy Gay wiec o pomylke nietrudno.

Tyle PSZ w 2WS. Jak sie da to w srode pogrzebie w relacjach, moze jakies ciekawe detale wylaza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...
  • 3 weeks later...

Zupełnie zapomnieliście o 55 pp, który walczył pomiędzy 70 pp a 57 pp, na linii Stary Gaj - Nowy Gaj - Stefanów Łubnicki.
Położenie i linie rozgraniczeń, a także relacja d-cy pułku o zdobyciu 7 armat, pochodzą z monografii 55 pp autorstwa Piotra Bauera i Bogusława Polaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...
  • 2 months later...
  • 11 months later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie