Jump to content
Sign in to follow this  
magui

Umocnienia wzdłuż linii rzeki Rawki

Recommended Posts

Wzdłuż linii rzeki Rawki ciągnie się umocniony rejon wybudowany przez Niemców pod koniec wojny. Niby nic specjalnego - zwykłe Regelbau i Tobruki, transzeje, ziemianki itp. - ale - teren niezwykle ciekawy, ponieważ znaczna jego część położona jest w obszarze Bolimowskiego Parku Krajobrazowego.
Niestety, coraz większa liczba schronów dosłownie niknie pod ziemią - są sukcesywnie zasypywane - stąd mój apel do forumowiczów mieszkających w tamtym rejonie: postarajcie się udokumentować co się da, bo za X lat może już nic nie będzie widać. Wiele ze schronów, które udało mi się odnaleźć posiada namalowane numery inwentaryzacyjne naniesione prawdopodobnie przez wojsko, więc być może są gdzieś zdeponowane mapy z naniesioną linią umocnień.
Mnie udało się odnaleźć sporo schronów w rejonie od Bolimowa do Kamionu, lecz miejscowi twierdzą, że linia umocnień sięga po Sochaczew.
Dodaję trochę fotek na zachętę.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1.Pociągiem. Wysiadasz na przystanku Rawka, schodzisz z peronu do drogi na prawo, po 30m zobaczysz pierwszy schron dla działa, tuż przy drodze. A potem... pytasz miejscowych, albo skręcasz przed szkołą w lewo i idziesz do lasu (kierunek Skierniewice) tam szukasz i znajdujesz.

2.Samochodem. Kierunek Skierniewice. Przejeżdżasz przez most na Rawce w Kamionie, szukasz miejsca i parkujesz. Pytasz miejscowych, albo idziesz od razu drogą w kierunku Skierniewic, na wzniesieniu po prawej widzisz pole ze schronami. Idziesz do pierwszego domu i pytasz, czy możesz tam poszperać. Ja nie miałem problemów.

Najlepiej znajdź kogoś miejscowego, kto czuje temat. Schronów jest dużo, teren rozległy, zalesiony, na dokładkę w okolicznych wsiach sporo cmentarzy z I WŚ. Na forum były już kiedyś posty o tych okolicach, wpisz Rawka" w okienku wyszukiwania, a potem dogaduj się na priv.

Więcej nie pomogę, mieszkam na południu Polski i trochę mi nad Rawkę nie po drodze ;)


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Grzebiuszka 00:37 04-01-2010

Share this post


Link to post
Share on other sites
Po lewej też jest schron dla działa, ale zamurowany, a dalej, przy domach Regelbau, do którego można było bez problemu wejść.
Sorrrry za post pod postem.


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Grzebiuszka 00:38 04-01-2010

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tymi drzwiami należało by się zająć. Wkrótce mogą dotrzeć tam złomiarze jak już tego nie zrobili. Najlepiej było by je z tamtąd zabrać i zdepozytowac np. w muzeum regionalnym.

Share this post


Link to post
Share on other sites
tych drzwi już nie ma ,a schrony zostały wybudowane w 1944 r. na przełomie od lipca do listopada tego roku.w kamionie mieścił się obóz przejściowy dla pracowników budujących cały pas lini tego rodzaju ,na liniji pilica -rawka-bzura

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information