Skocz do zawartości

Umocnienia wzdłuż linii rzeki Rawki


magui

Rekomendowane odpowiedzi

Wzdłuż linii rzeki Rawki ciągnie się umocniony rejon wybudowany przez Niemców pod koniec wojny. Niby nic specjalnego - zwykłe Regelbau i Tobruki, transzeje, ziemianki itp. - ale - teren niezwykle ciekawy, ponieważ znaczna jego część położona jest w obszarze Bolimowskiego Parku Krajobrazowego.
Niestety, coraz większa liczba schronów dosłownie niknie pod ziemią - są sukcesywnie zasypywane - stąd mój apel do forumowiczów mieszkających w tamtym rejonie: postarajcie się udokumentować co się da, bo za X lat może już nic nie będzie widać. Wiele ze schronów, które udało mi się odnaleźć posiada namalowane numery inwentaryzacyjne naniesione prawdopodobnie przez wojsko, więc być może są gdzieś zdeponowane mapy z naniesioną linią umocnień.
Mnie udało się odnaleźć sporo schronów w rejonie od Bolimowa do Kamionu, lecz miejscowi twierdzą, że linia umocnień sięga po Sochaczew.
Dodaję trochę fotek na zachętę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Pociągiem. Wysiadasz na przystanku Rawka, schodzisz z peronu do drogi na prawo, po 30m zobaczysz pierwszy schron dla działa, tuż przy drodze. A potem... pytasz miejscowych, albo skręcasz przed szkołą w lewo i idziesz do lasu (kierunek Skierniewice) tam szukasz i znajdujesz.

2.Samochodem. Kierunek Skierniewice. Przejeżdżasz przez most na Rawce w Kamionie, szukasz miejsca i parkujesz. Pytasz miejscowych, albo idziesz od razu drogą w kierunku Skierniewic, na wzniesieniu po prawej widzisz pole ze schronami. Idziesz do pierwszego domu i pytasz, czy możesz tam poszperać. Ja nie miałem problemów.

Najlepiej znajdź kogoś miejscowego, kto czuje temat. Schronów jest dużo, teren rozległy, zalesiony, na dokładkę w okolicznych wsiach sporo cmentarzy z I WŚ. Na forum były już kiedyś posty o tych okolicach, wpisz Rawka" w okienku wyszukiwania, a potem dogaduj się na priv.

Więcej nie pomogę, mieszkam na południu Polski i trochę mi nad Rawkę nie po drodze ;)


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Grzebiuszka 00:37 04-01-2010
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po lewej też jest schron dla działa, ale zamurowany, a dalej, przy domach Regelbau, do którego można było bez problemu wejść.
Sorrrry za post pod postem.


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Grzebiuszka 00:38 04-01-2010
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...
tych drzwi już nie ma ,a schrony zostały wybudowane w 1944 r. na przełomie od lipca do listopada tego roku.w kamionie mieścił się obóz przejściowy dla pracowników budujących cały pas lini tego rodzaju ,na liniji pilica -rawka-bzura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie