Skocz do zawartości
  • 0

proszę o porade w sprawie identyfikacji złota i srebra


papi

Pytanie

Proszę mi powiedzieć, jakie są (próby, bicia, punce)na srebro i złoto mam kilka biżuterii typu pierścionki łańcuszki medaliki i chciałbym się dowiedzieć jak można odróżnić złoto srebro od innych metali po próbach. Z tego, co zauważyłem to srebro ma tylko jedno bicie, 925 ale złoto ma kila różnych prób i która jest lepsza próba, oczywiście mogę się mylić, ponieważ jestem zielony w tym temacie. Proszę o fachową poradę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

super dzięki za linka . szkoda tylko że tam nie ma nic o niemieckich cechach . mam widelec najprawdopodobniej srebny z okresu miedzywojennego lub zaraz powojenny i nie mogę sobie poradzić z identyfikacją.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Zależy co w srebrze cię interesuje, czy chcesz znać tylko zawartość kruszcu czyli próbę srebra, czy chcesz dowiedzieć się na temat danej rzeczy więcej. W puncach zawartych może być wiele informacji np. kraj pochodzenia, data (często zakodowana (np srebra niemieckie przed reformą), producent, zawartość kruszcu (próba srebra np. inaczej oznaczona jest próba na srebrach niemieckich i rosyjskich).
Producentów sreber są i były setki w danym kraju, więc daje to tobie naprawdę wiele wiele wariantów do identyfikacji.

Do identyfikacji polecam to forum, pamiętaj aby zawsze jak najlepiej sfotografować przedmiot, który będziesz chciał zidentyfikować. Do tego zawsze pomocne i rozstrzygające jest dobre zdjęcie punc (lub dobry rysunek, jeżeli aparat nie domaga), wtedy na pewno ktoś tobie pomoże!

pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz znaleźć producenta, a później cechę, jeżeli to wyrób Niemiecki. Niektóre kraje mają ustalone kilka prób.
cytat z książki Franciszek Zastawniak , Złotnictwo i probiernictwo wyd.II.1956r.
“Sprawę kontroli wyrobów złotniczych w Niemczech reguluje ustawa z dn.16 lipca 1884r. ,
obowiązująca dotychczas tak w NRD jak i w NRF. Wyroby złote i srebrne mogą być sporządzane
o każdej zawartości metalu szlachetnego, przy czym oznaczenia próby wybijają wytwórcy lub handlujący.
Cecha zawierała dawniej dla złota koronę w znaku słońca czyli w kole, a dla srebra koronę na prawo obok znaku księżyca, zawartość metalu szlachetnego, wyrażona w tysięcznych częściach oraz cechę imienną wytwórcy. Obecnie korona znikła z wyrobów, a wybija się na nich tylko cechę imienną oraz liczbę próby.”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że to niemiecki, ponieważ został wykopany na granicy niemiecko- polskiej niedaleko okopów ( nie wiem czy radzieckich czy niemieckich- nie pamiętam), ale z tego, co się orientuje to kiedyś były tereny niemieckie. Mam też podejrzenia, że mógł to jakiś rusek gdzieś po drodze ukraść, bo z tego, co wiadomo to oni kradli gwałcili i mordowali. Dlatego sam nie wiem dokładnie skąd może on pochodzić.
Może ktoś pomoże w określeniu skąd ten widelec pochodzi i czy jest z jakiegoś metalu szlachetnego jak tak, to, z jakiego (dodam, że niedaleko wychodziły inne fanty w gorszym stanie i były posrebrzane)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę mi powiedzieć, jakie są (próby, bicia, punce)na srebro i złoto mam kilka biżuterii typu pierścionki łańcuszki medaliki i chciałbym się dowiedzieć jak można odróżnić złoto srebro od innych metali po próbach. Z tego, co zauważyłem to srebro ma tylko jedno bicie, 925 ale złoto ma kila różnych prób i która jest lepsza próba, oczywiście mogę się mylić, ponieważ jestem zielony w tym temacie. Proszę o fachową poradę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesuje mnie wszystko, co by tylko można było się dowiedzieć o danym przedmiocie czy jest ze srebra czy ze złota czy z innego metalu szlachetnego. Ogólnie lubię wiedzieć, co mam i skąd pochodzi i jaka jest historia danego przedmiotu.

A wiedz dodam kilka zdjęć do identyfikacji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie