Jump to content

Odnaleziono zatopione japońskie łodzie podwodne.


Recommended Posts

Dwie japońskie łodzie podwodne, zaprojektowane do transportu bombowców mających zniszczyć miasta amerykańskiego wybrzeża podczas II wojny światowej, zostały odnalezione na dnie morskim w pobliżu Hawajów - pisze Daily Mail".
Zostały zdobyte przez amerykańską marynarkę, kiedy otoczono Japonię w 1945 roku, jednak zatopiono je z premedytacją rok później, kiedy ZSRR zaczęło domagać się do nich dostępu. Wydarzyło się to dlatego, że USA weszły dzięki nim w posiadanie wielu informacji i nie chciały, aby dostały się one w ręce ZSRR, ich ówczesnych wrogów.

I-401 został zlokalizowany w marcu 2005 r. przez zespół z NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration), jednak kolejne 4 lata zajęło im odnalezienie siostrzanego okrętu – I-201.

W czasie wojny Japonia, zaniepokojona słabością swoich statków powierzchniowych, skoncentrowała się na łodziach podwodnych i stworzyła przeciwlotnicze maszyny.

Aichi, lekkie bombowce, które mogły transportować 800 kg bomby, mogły być schowane w hangarze na deku i wodowane za pomocą katapulty. Samoloty przeciwlotnicze były wypełnione pływakami, które pozwały im lądować na wodzie, kiedy powracały z misji.

Japończycy chcieli użyć I-201, które mogły wyjść ponad taflę wody, przygotować i wodować samoloty w ciągu kilku minut. Miały też być użyte do wypuszczenia chorych szczurów lub insektów przenoszących cholerę, gorączkę tropikalną i tyfus.

Nieprzygotowana na czas broń bakteriologiczna zmusiła jednak Japończyków do zmiany celu na Kanał Panamski.

Dr Hans Van Tillburg, koordynator dziedzictwa morskiego z Narodowych Rezerwatów Morskich na Wyspach Australii i Oceanii, powiedział: - Kiedy patrzysz na łódź taką, jak I-201, to wiesz, że nikt nie miał czegoś takie w czasie II Wojny Światowej. Jej opływowy kształt, nadbudówka i chowające się działa to innowacja. Wyglądała bardziej jak statek z czasów Zimnej Wojny i wyprzedzała koncepcję pocisku manewrującego.

Z zespołem 144 osób mogła zabrać tyle paliwa, aby podróżować 37 tys. mil. Była trzykrotnie większa od współczesnych łodzi podwodnych.

http://wiadomosci.onet.pl/2080170,12,niezwykle_znalezisko_z_czasu_ii_wojny_swiatowej,item.html
Link to post
Share on other sites
Tragiczne, dziennikarz" powinien chyba wykazywać się znajonością podstaw języka obcego a nie opierać się tylko na translatorach komputerowych.
Chyba tylko tym można tłumaczyć zwroty typu statki powierzchniowe, przeciwlotnicze maszyny, wodowanie z katapulty, samoloty przeciwlotnicze itp.."
Za co oni tam biorą kasę?
Pozdr
Link to post
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.×
×
  • Create New...

Important Information