Jump to content

Recommended Posts

• Replies 459
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Też coś takiego mam, 1 oficerski US Army nowoczesny (lata 90-te), drugi pilota z II wś.  Musze wygrzebać z pudełek, jak znajde to tutaj rzuce.  A, że patrzymy na ptaki i batmany z za wielkiej wod

Temat wyjątkowo ciężki, a obrazuję to dwoma orłami z mojej kolekcji amerykańskich oficerskich orłów czapkowych z II wojny światowej. Specjalnie dobrałem dwie skrajności opisane poniżej. Temat jest gig

Ten Twój orzeł „poczerniały”, jak go określiłeś, jest niezmiernie ciekawy i świetny, już choćby ze względu na dobry stan, bo ciężko dziś zdobyć takiego niepoobijanego ze sztucznej patyny. Jest to

Posted Images

23 godziny temu, M164U2 napisał:

A tu moje -  ten złoty to oficerski US Army nowoczesny (lata 90-te), ten poczerniały też US Army oficerski, tylko z II wś.  

orly oficerskie.jpg

Ten Twój orzeł „poczerniały”, jak go określiłeś, jest niezmiernie ciekawy i świetny, już choćby ze względu na dobry stan, bo ciężko dziś zdobyć takiego niepoobijanego ze sztucznej patyny.

Jest to czapkowy orzeł oficerski wyprodukowany nie później niż w pierwszej połowie 1922 roku i jest to wzór przejściowy. W 1922 roku zdecydowano o zmianie barwy galanterii metalowej w umundurowaniu amerykańskich sił zbrojnych. – z bardzo ciemnej sztucznie patynowanej na naturalnie złotą. Twój orzeł bardzo dobrze pokazuje, jak szybko po I wojnie światowej heraldycy amerykańskich sił zbrojnych postanowili zmienić pewne elementy orłów oficerskich. Heraldyczna „Cloud”, czyli tzw. chmura nie jest już eliptyczna w Twoim orle, jak w orłach z I wojny, ale jest zbudowana na planie okręgu. Musi to być orzeł z czasów, gdy już zaczynano przemyśliwać o korekcie „chmury”, którą to korektę ostatecznie zatwierdzono w roku 1936 i od tej pory „chmura” w orłach z bieżącej produkcji zawsze była już okrągła.

Ten Twój orzeł nazywał się spiżowy. Był tłoczony z blachy ze stopu miedzi, a potem szedł do obróbki galwanicznej. Nadawano mu powłokę „spiżową”, czyli barwą przypominającą stare pomniki bardzo długo wystawione na działanie warunków atmosferycznych i silnie spatynowane. Tak przynajmniej miało być w teorii, ale w wojsku, jak to w wojsku, wychodzi, co wychodzi. Ta obróbka galwaniczna do barwy spiżu dawała różne efekty – de facto orły były czarne, grafitowe, antracytowe, bardzo ciemnobrązowe itp.

Jeśli dobrze widzę Twój orzeł jest perfekcyjnie heraldyczny – ma 13 gwiazdek, 13 listków w gałązce oliwnej, 13 oliwek i 13 strzał. W orłach z II wojny, gdy wiecznie tych orłów brakowało, taka heraldyczna perfekcja – jak wspomniałem wcześniej – rzadko się zdarzała.

Piękny orzeł – gratulacje.

Poniżej – czapka oficerska US Army z okresu między rokiem 1919 a 1922 z ostatnim już orłem spiżowym (przed wprowadzeniem orłów złotych) i też już z korektą „chmury” z eliptycznej na okrągłą.

c.thumb.jpg.32e9faef652a4aa57511b039df61e062.jpg

• Like 1
52 minutes ago, Jedburgh_Ops said:

Ten Twój orzeł „poczerniały”, jak go określiłeś, jest niezmiernie ciekawy i świetny, już choćby ze względu na dobry stan, bo ciężko dziś zdobyć takiego niepoobijanego ze sztucznej patyny.

Zaintrygowałeś mnie, więc przesyłam lepsze zdjęcie:)  Patyna prawdziwa, w pudełku przeżył 20 lat, a kupiłem go dobre 35 lat temu na pchlim targu za absolutne grosze od faceta co nie wiedział co to jest, więc nie podejżewam podróby:)

orly oficerskie - detal.jpg

51 minutes ago, M164U2 said:

A tu pokazuje nowoczesną (lata 80-siąte) interpretacje orła kolonialnego, ale z daleka wygląda fajne:)

Napisałem lata 80-siąte, ale sam się poprawie bo patrze na internetach i to są chyba bardziej lata 60-siąte (oczywiście 20 wieku:).

3 godziny temu, M164U2 napisał:

Zaintrygowałeś mnie, więc przesyłam lepsze zdjęcie:)  Patyna prawdziwa, w pudełku przeżył 20 lat, a kupiłem go dobre 35 lat temu na pchlim targu za absolutne grosze od faceta co nie wiedział co to jest, więc nie podejżewam podróby:)

orly oficerskie - detal.jpg

No to się zrobiło fascynująco…

Bardzo słusznie uważasz, że to nie podróba, bo to nie jest podróba. Masz bracie na 99,99 proc. orła wartego – w sensie historycznym – majątek! Bo popracujmy sobie na datach i na faktach (patrz poniżej), a zobaczysz, że masz orła rewelacyjnego. Najprawdopodobniej masz orła z duszą i z historią, a nie jakiegoś „US WW1 Cap Device”, co to dziś każdy może sobie kupić za 50, 150 czy 300 baksów, bo ceny na te orły szaleją. Podtrzymuję, że to jest oficerski czapkowy orzeł spiżowy US Army z końca I wojny lub z końca 1918 roku, a najpóźniej z pierwszej połowy 1922 roku. Kwestią otwartą pozostaje, czy on jest produkcji amerykańskiej, czy brytyjskiej, bo identycznie, jak podczas II w.ś., pierwszowojennemu US Army AEF w Europie brakowało tych orłów i brytyjskie manufaktury sztancowały i patynowały Amerykanom te orły.

Popracujmy na datach i na faktach. 2021-35 = rok 1986 i to jest punkt startu do rozważań.

Skąd w PRL, 35 lat temu – czy około 35 lat temu – mógł się wziąć taki amerykański oficerski orzeł na pchlim targu i to za grosze, bo sprzedawca nie miał pojęcia, co to jest?

Dwa najważniejsze internetowe amerykańskie domy aukcyjne militariów to Manion's i eBay. Pierwszy z nich istniał od roku 1970, ale w internecie był od roku 1998. Drugi istnieje od roku 1995. Internet w Polsce – praktycznie rzecz biorąc – zaczął się w roku 1991, ale to tylko teoria, bo to było cudeńko wyłącznie dla wybranych. Ja, pracując w dobrej zachodniej i medialnej firmie miałem go tak naprawdę dopiero w roku 1995, gdy jeszcze nawet polskie media go nie miały, nie mówiąc o użytkownikach indywidualnych. Od razu więc widać, że Twój orzeł nie jest z jakiejś aukcji internetowej, bo to byłoby fizycznie niemożliwe w mrokach PRL w roku 1986. Twój orzeł jest z jakiegoś historycznego realu, tylko oczywiście jest pytanie z jakiego?

Skąd mógł się wziąć taki orzeł w PRL w 1986 r.?

1. Znajdek (byli już wówczas piszczałkowcy?) po misji tyfusowej US Army w Polsce po I w.ś. Mało prawdopodobne, ale nie do całkowitego wykluczenia.

2. Pamiątka po jakimś polonusie, który służył podczas I w.ś. w US Army AEF i z niego albo zdezerterował do Polski, albo zwolnił się oficjalnie. „Who knows?” Może tak, może nie, licho wie.

3. Pamiątka po hallerczyku, który był z zaciągu w USA, a wcześniej był oficerem US Army. I wrócił do Polski ze swoim amerykańskim oficerskim orłem. Chyba wariant najbardziej prawdopodobny.

4. Peerelowski dyplomata (bo mało komu wolno było wtedy wyjeżdżać na Zachód) kupił sobie tego orła w jakimś amerykańskim czy innym zachodnioeuropejskim antykwariacie i z jakichś przyczyn ten orzeł wylądował u bazarowego handlowca, który nie miał pojęcia, co to jest.

Oczywiście wiem, że materiał fotograficzny przekłamuje barwy (szczególnie w odcieniach złota), ale z przetarć na Twoim orle wyłania się – być może – obraz taki, że Twój orzeł nie jest z blachy miedzianej, mosiężnej, tombakowej i brązowej, ale z blachy z nowego srebra. US Army w tamtym okresie uwielbiała nowe srebro. I nic dziwnego. Nowe srebro jest materiałem rewelacyjnym. Wszystkie rzeczy US Army z I wojny, jakie mam z nowego srebra, są w stanie idealnym, jakby wczoraj zrobione, zero utlenienia. Podczas I w.ś. nie było w USA żadnego embarga na stopy miedzi i grawerzy-medalierzy spokojnie mogli z nich robić, co tylko chcieli – w przeciwieństwie do II w.ś., gdy nowe srebro było objęte najściślejszym embargiem.

I dlatego wydaje mi się, że masz orła historycznie rzecz biorąc bezcennego. Bo to raczej orzeł, który wylądował w Polsce nieprzypadkowo.

Tylko pozazdrościć 👍 :classic_smile:

21 minutes ago, Jedburgh_Ops said:

1986 r...

1986 r - zgadza się:)  

Ja stawiam na Unre.  Mój ojciec opowiadał, że rożne fanty można było znaleźć w tych paczkach po wojnie,  także gdzie niegdzie odznaki, medale, etc.

Czy to jest produkcji amerykańskiej?  Chyba tak.  W internetach podobne brytyjskie (a nawet widziałem jeden australijski) mają jakiś napis na rewersie, a mój nic nie ma.   

Ja też stawiam na  blache z nowego srebra, albo był po prostu posrebrzany.  Nigdy nie próbowałem tego polerować, ale to co widzisz to bardziej blask srebrny niż złoty.  Pozdrawiam!

Aaaa, no tak, ciocia UNRRA, fakt…

Moi dziadkowie też wspominali, że UNRRA wtryniała do tej pomocy dla demoludów wszystko, co podleci… Na przykład mój ś.p. tata kupował dla Polski od tych US szaleńców samoloty L-4 i spadochrony desantowe T-4 i T-5. Do dziś mam w domu piękne bawełniane linki od tych spadochronów. Po dziadkach do dziś mam też od cioci UNRRY-y dwa śpiwory US Army z WWII i aluminiową (sorry, ale tandetną) maszynkę do strzyżenia zrobioną z miękkiego aluminium zamiast z twardego duraluminium.

Więc kto tę ciotkę UNRRĘ wie, może i wtryniała w te swoje paczki także i wszystko z I i II wojny? Od Amerykanów wiem, że w 1945 roku przypłynął z USA do Europy statek z różnymi tekstyliami US Army z I i II wojny, więc licho wie, co tam mogło być…

:classic_smile:

Tak się zachwyciłem tym ptaszkiem, że poleciałem kupić lupe:).  No i prosze a tam na pióropuszu na rewersie jest napisane tak: >- SF-> * 17 - S.  

SF - to może San Francisco?  Choć jeżeli to było posrebrzane to może też być Saglier Freres(Francja).

17 - to może 1917?

S - to może September/Septembre (wrzesień)? 

Jeżeli tak to miałeś racje, że to jest oficerski czapkowy orzeł  US Army z końca I wojny lub z końca 1917 roku. 

Zawsze myslałem ze to 2wś, a okazuje się, że to żeczywiscie starszy egzemplarz.  Dzięki!!!

orly oficerskie - detal zoom2.jpg