Jump to content
Sign in to follow this  
sanitater

Obóz jeniecki SPW-4 nr. 173, Poznań '45 - gdzie?

Recommended Posts

Witam,
Poszukuję pomocy w dokładnym określeniu miejsca w Poznaniu w którym znajdował się obóz jeniecki dla żołnierzy niemieckich, oznaczony w dokumencie zwolnienia z sierpnia 1945 r. jako obóz jeńców SPW-4 Nr. 173".
Będę wdzięczny za wszelkie informacje.
Pozdrawiam
Maciek

Share this post


Link to post
Share on other sites
W odszukaniu tego jednego obozu, w którym siedział ten Niemiec, nie mogę ci pomóc, natomiast mogę ci podać dane o około 100 obozach przejściowych dla Żydów w całej Wielkopolsce. Większość Żydów osadzonych w tych obozach przeszło" na drugi świat - a było ich przed woją w Wielkopolsce około 300 tys. Dodatkowo mogę ci podać dane o około 100 obozach dla Polaków - obozach śledczych, przesiedleńczych i obozach pracy. Mogę ci także podać informacje o tzw. polenreserwate - mało znanym epizodzie polegającym na osiedleniu Polaków na zamkniętym terenie i skazanie ich na egzystencję w oparciu o to, co znajdą na tym terenie - tak jak biali traktowali Indian Amerykańskich w początkach USA. Czy jesteś zainteresowany?

Dane o obozach żydowskich i polskich w WLKP są na stronach poznańskiego IPN. To bardzo ciekawa lektura.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tu masz dane o obozach dla Żydów w Wielkopolsce, a także informacje o egzekucjach: rozstrzelanych Polakach i Żydach. http://ipn.gov.pl/portal/pl/import/53/

Share this post


Link to post
Share on other sites
Obóz jeniecki był w 1945r, w rej. ul.Opolskiej-Dębiec {baraki?]
@Rumburak masz rację, ludziska szukają dziadka, teścia brata, babci szwagra który był w Wehrmachcie, ss lub LW.
Ale Niemcy [Ordnung muss sein!] zawsze mieli porządek w papierach i jest szansa znalezienia przodków"

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kolego Yard, bardzo dziekuje za informacje

@Rumburak - nie pytalem o te dane, bardzo dziekuje za chec pomocy". Skad od razu wiesz w jakim celu szukam danych na temat tego obozu? Rozumiem, ze o takie informacje pytac nie wolno? Embargo, propagowanie? Swiecisz elokwencja? Nabijasz posty? Czy pytajac sie o dane o ktore pytalem w jakis sposob zaprzeczylem temu co Ty piszesz, obrazilem czyjas pamiec? Nie wiesz w zwiazku z jaka osoba pytam, wiec uwazaj bys Ty czyjejs pamieci nie obrazil.

Share this post


Link to post
Share on other sites
P.S.
Wlasnie przez takich (Rum)buraków historiografia potem wygląda jak wygląda - raz powinno sie zapomniec o istnieniu Zydow i Polakow, raz o powojennych andach" AK, a raz nie wolno pytac o Niemcow.

Share this post


Link to post
Share on other sites
@sanitater i YARD

obozy jenieckie w Poznaniu(gdzie przetrzymywano Niemców) mieściły się również na Golęcinie (w barakach StuG EuA Abt. 500) oraz przynajmniej przez jakiś czas w barakach przy ulicy Grochowskiej. I tu uwaga/przytyk do rumburaka tam również po zlikwidowaniu obozu jenieckiego, zainstalowało się NKWD i zaczęło czyszczenie" Poznania i okolic z AK.
I tak na przyszłość jeśli nikt nie prosi, to się nie wychylaj bo robisz bałagan i nie potrzebny zamęt. Informacje ciekawe, zajmuj się tymi sprawami i chwała Ci za to. Oby tak dalej, ale osobnych specjalnie do tego przeznaczonych wątkach
@sanitater
jeśli dasz radę podeślij mi na priva kopię tego dokumentu lub przynajmniej dane osobowe, postaram sie dowiedzieć czegoś więcej

Share this post


Link to post
Share on other sites
Z opowieści wiem, że obóz jeniecki ( barak) znajdował się na Dębcu przy ulicy Świerkowej nr 12, w podwórzu kamienicy czynszowej Rausza", obecnie jest on użytkowany jako magazyn. Drugi podobny barak- jego fundamenty znajdują się również w okolicy przy skrzyżowaniu ulic Świerkowej i Grabowej na Dębcu.
Ciekawa historia wiąże się z tym miejscem. Dokwaterowani w kamienicy Rausza były rosyjskie rodziny wojskowe", jedna z żon oficera rosyjskiego dożywiała jeńców niemieckich, w nadziei, że może ktoś w podobny sposób potraktuje jej syna w niewoli niemieckiej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information