Skocz do zawartości

Pieczęcie lakowe cz.2


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 322
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

na wyobrażeniach napieczętnych można odlaleźć różnorodne insygnia". Można, a nie są nieodzowne.
Jestem w stanie pokazać dziesiątki pieczęci duchownych gdzie wymienionych przez Ciebie insygni nie ma.
W załączniku przykład bo nie trudno je znaleźć w internecie wpisując proste frazy: Pieczęć woskowa Ks.Kacpra Korusa - Proboszcza w Rychtalu (rok 1803).
http://www.rychtal.parafia.info.pl/?p=main&what=15

http://odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=748256#1829943

https://forum.odkrywca.pl/uploads/forum_old/photos/picsforum27/1_copy1629.jpg

Druga sprawa, że nie zawsze trzymano się zasad, nawet tych nadanych prawem co przecież często widać na pieczęciach cywilnych. Powiedziałbym nawet, że mało jest tłoków które trzymają się pełnych definicji książkowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko nazwać insygniami :)wyobrażenia z pieczęci ks.Kacpra Korusa ,te symbole toż to wolna amerykanka. Oko opatrzności jako symbol przewija się od masonerii przez kościół do żydów. Widziałem nawet oko na pieczęci urzędowej.
Jak można interpretować gałązkę winogron i po lewej stronie ten motyw jeziorny :)? ozdobniki ?

Druga pieczęć jest urzędową ,a że jest tam ksiądz? bo tam pracował. cyt.( Księgi stanu cywilnego wspólnie dla wszystkich wyznań prowadzić mieli urzędnicy świeccy, lecz z braku fachowych kadr, zadania te przejęli faktycznie duchowni. Nakazano im jednak spisywać najpierw akt cywilny, a dopiero potem dopełnić obrządek religijny. Ślubów cywilnych i rozwodów w miastach udzielali prezydenci i burmistrzowie, natomiast w gminach ślubu udzielali duchowni (proboszczowie) pełniący obowiązki urzędnika stanu cywilnego)

Przedstawiam odcisk pieczęci według zasad heraldyki.(tu chyba nie będziemy gdybać :) )A ten order? :) a to prawdopodobnie order Św. Stanisława

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej zboże niż tatarak.
Tu masz roślinne symbole chrześćjańskie, 180szt:)
http://www.ogrody.orzysz.org.pl/zabawa/s_symbolika.htm
Tu oko: https://pl.wikipedia.org/wiki/Oko_opatrzno%C5%9Bci
Jak się nie rozszyfruję znaczenia to faktycznie może wygladać na wolną amerykankę, ale tylko na pierwszy rzut oka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka zaległości z wątku:

Yahny 14.06.2010, pokazał odcisk pieczęci z herbem własnym rodziny Czarlińskich (sowa siedząca na pniu ściętego drzewa, z którego odrasta gałązka), zwanym czasami (mylnie) Sówką. Sygle na pieczęci: C[zarliński] V[on] S[chedlen]. Miejsce znalezienia zgadza się z grubsza z terenem, na którym mieszkała ta rodzina.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

soomebody20 23.09.2011, pokazał pieczęć z godłem w kształcie serca, z którego wyrastają trzy kwiatki. Ponad tarczą sygle: A S. Zapewne jest to herb mieszczański. Nie podał miejsca znalezienia, ale obstawiałbym Śląsk.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

karpik 24.12.2016, pokazał pieczęć bez wątpienia duchownego z rozrodzonej rodziny Chrzanowskich herbu Suchekomnaty. Kluczem do odnalezienia jej właściciela jest właściwe odczytanie sygli imienia i nazwiska, które zostały zinterpretowane jako F CH. Moim zdaniem może to być jednak P CH.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pulavian 27.12.2016, pokazał b. ciekawą pieczęć, która ze względu na obecność charakterystycznych elementów polskich godeł herbowych może jednak przedstawiać odmianę herbu Ślepowron. Kruk powinien mieć w dziobie pierścień, co jest ważnym odwołaniem do legendy herbowej, ale są odmiany i bez pierścienia. Tłok tej pieczęci był dość prymitywny, więc istnieje możliwość, że grawer uprościł rysunek (usunął pierścień). Obstawiałbym, że należała do osoby o inicjałach W X K, bowiem literę X, na oznaczenie księdza, kładziono zazwyczaj ponad inicjałami.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

karpik 27.12.2016, pokazał pieczęć z lat po 1800 roku, o której bez wątpienia możemy powiedzieć tylko tyle, że należała do osoby o inicjałach P M (ewentualnie T M), posługującej się herbem z łabędziem jako godłem. Monogram NMPanny, czyli mariogram jest budowany zawsze symetrycznie jako monogram wiązany. Nie znam poza tym żadnego przedstawienia chwostów rangowych - w tym przypadku dwóch, czyli zwykłego księdza, bez umieszczenia ich na sznurach pod kapeluszem, co byłoby jednoznaczne. Gałęzie palmy i oliwki spotykałem w symbolice związanej z sądami, jako oznaczenie prawożądności i poświęcenia.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego macpta nie zwróciłeś dokładnej uwagi na mój opis i zdjęcie ( Po bokach korony rangowej inicjały X K, powyżej litera W połączona w części środkowej linią poprzeczną.)co może tworzyć WA ,a to dużo zmienia :). Wtedy inicjały WA -od imienia i nazwiska właściciela i XK być może Xiądz np. Kanonik ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

macpta- nie zgadzam się z Twoją interpretacją. Sam piszesz, że tłok jest z XVIIIw. i w tym czasie każdy robił sobie co chciał z przedstawieniami na pieeczęciach. Zobacz na pieczęć tego księdza z Rychtału datowany podobnie, tam nie ma żadnych chwostów. Monogramy Maryjne widziałem też niesymetryczne. Jak dla mnie za dużo rzeczy na tym tłoku składa się w całość i teorię- o tak było przyjętę" mnie nie przekonują. Jak podchodzić do sprawy książkowo, że jak nie ma kapelusza to nie ksiądź dużo się ominie.
Takie jest moje zdanie i nie zamierzam nikogo przekonywać, wyłożyłem tylko mój punkt widzenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały odbój od księżulków.
Pieczęć członka rodziny Von Mörner.
Żadnego chłopa z imieniem zaczynającem się na M nie znalazłem, za to Marii dużo(znowu Maria:) Rękojeść ładnie zdobiona, może faktycznie należała do kobiety. https://www.myheritage.dk/names/maria_von%20mörner

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwój, że powtórze opis Twojej Gumis, niech będzie w jednym miejscu:

Pieczęć żyda. Po samej kotwicy też ciężko typować właściciela. Symbol może mieć coś wspólnego z zawodem( kupiec, żeglarz), w połączeniu z inicjałami może być znakiem osobistym(gmerkiem) ale też mieć coś wspólnego z wiarą czy samym napisem na tłoku. Datowanie po rękojeści: cały wiek XVIII i jego przełomy.

Ja odbijam podobną i zdaję się też jidysz, tylko kursywą. Tu ewidentnie gmerk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie