Skocz do zawartości

zołnierze w katyniu


michu1978

Rekomendowane odpowiedzi

witam
Ma pytanie dotyczące zbrodni w Katyniu. Wiadomo ze zostali zamordowani tam Polscy oficerowie i policjanci.Ale czy jak sowieci brali wsztki do niewoli to co robili z szeregowcami, czy tez zgineli czy byli wypuszczani czy szli na zsyłkę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z szeregowymi bylo roznie, zaleznie od fachu oczywiscie. Ogolnie rzecz biorac szeregowie mial wieksze szanse przezyc o ile oczywiscie nie nalezal skandinad do elity narodowej, organizacji panstwowych czy spolecznych o charakterze narodowosciowym. O ile nie zostali zamordowani na miejscu czy zaraz po wzieciu do niewoli, to szeregowych chyba w wiekszosci po zakonczeniu kampanii puszczano do domu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem - bodajże w opracowaniu dotyczącym 10 Pułku Dragonów, że po wrześniowych bojach szeregowi żołnierze zdali konie u sołtysa, zakopali broń, i wracali do domów, gdy zagarnęli ich Rosjanie. Zapytali bodajże autora tego wspomnienia, kim jest w cywilu. Na odpowiedź - rolnikiem - puścili wolno.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najciemniej jest pod latarnią - nie wspomniałem o dziadku, zawodowym podoficerze, sierżancie z 86 PP, który niestety odszedł do wieczności, gdy ja byłem jeszcze za mały, by interesować się historią. Miał on kiedyś opowiedzieć, że z jednej strony mieli Niemców, a z drugiej Rosjan - po ciężkich bojach z Niemcami, zdecydowali się poddać Rosjanom. Dziadek jednak nie został wypuszczony, długo go przesłuchiwano i katowano, chcąc wyciągnąć jakieś informacje stricte wojskowe - mapy, szczegóły dotyczące jednostki. Był rolnikiem - ale wykształconym, po Uniwerku Lwowskim na kierunku rolnictwo. Wypuścili go dopiero, mocno schorowanego, po wojnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie