Skocz do zawartości

Rkm wz. 28 - podstawa przeciwlotnicza


Flanker

Rekomendowane odpowiedzi

Pobiliscie mnie kochani do mety, juz bralem sie ten trojnog przeciwlotniczy wz 29 wstawiac :). Moze jeszcze cos na temat lawetek znajdzie sie w instrukcjach poszczegolnych broni? Widd ma racje, trojnog byl uniwersalny a lawetki byly czyba czescia zestawu samego km'u (muszki itp na pewno)ale moze bredze :(. Atyl, zdradzisz moze jaka to instrukcja z 1939?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-Pierwsze zdjęcia (6szt)
Instrukcja strzelecka przeciwlotnicza, karabin powtarzalny i karabin maszynowy, O. 5/1939 III-b
-następne (lkm 08)
Instrukcja strzelecka cz IIIa, Karabin maszynowy, strzelania przeciwlotnicze , O.5./1929 III-a
-następne dwa (Ta postawa leżąc -the best)
Biblioteczka oficera rezerwy piechoty, 1932, t IV, wyszkolenie strzeleckie
-i pozostałe 6
Biblioteczka oficera rezerwy piechoty, 1932, t III, nauka o broni
Te dwie ostatnie pozycje wiszą co jakiś czas na a..., jest okazja.
Próby na żywo
http://picasaweb.google.com/aljasinski2/Bzura2008#5272616421403973202
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamieszczam zdjęcia, które zrobiłem swego czasu w Muzeum w Sochaczewie.
Jest też zdjęcie wykonanej repliki i 3 zdjecia dokumentacji. Wybaczcie jej roboczy charakter - robiłem ją tylko dla siebie:
http://picasaweb.google.pl/1920michal/Trojnog#
Jeszcze raz dziękuję załodze muzeum za przychylność.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drewno raczej pokostowane, zresztą oryginał z Sochaczewa nie ma żadnych odbarwień drewna od farby. O ile to drewno,to oryginał :) Troczek spinający też nie był barwiony na kolor ochronny, jak i łóż karabinowych nie malowano na khaki. Drewno, jak i skóra, też się dobrze maskują w polu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że drewno w Sochaczewi jest oryginalne ale kto wie. Natomiast w magazynach MWP jest ciekawaa podstawa: w zasadzie taka sama jak w Sochaczewie ale pomalowana lednolicie na zielono i uchwyty do mocowania obciążenia (charakterystyczne haki w połowie każdej nogi) są ułożone nierówno tj jeden hak jest w połowie nogi, drugi nieco wyżej, a trzeci nieco niżej. To rozwiązanie powoduje że haki nie czepiają się o siebie co znacznie ułatwie przenosenie podstawy (sprawdziłem w praktyce).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzuce tylko ze trojnogi i inne tego typu wynalazki i inne (np skrzynki) uzywane w lacznosci mialy wychodzic z fabryki z drewnem pomalowanym ale znowu mowa tu o produktach z lat 30tych a w 1929 kto wie.

Czy mozna przyjac na podstawie ilosci zachowanych egzemplarzy ze w 1939 wz 29 byl glownym typem trojnoga plot uzywanym w WP? I ze typ pokazany w zdjeciach w instrukcji z 1939 byl albo zadki albo nawet prototyp ktory nie zostal wprowadzony do uzytku? Bo inaczej chyba by mial wz?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Na fotce pod datą 2009-09-14 15:35:28 którą zamieścił „atyl” jest podstawa pl. wz.36 do rkm wz.28 opisana dosyć dokładnie prezes Z.Gwoździa.
Podany jest tam dokładny opis i dane techniczne, brak jest tylko rysunku lub fotki. Dziwne ale nasz sztandarowy rkm nie doczekał się do tej pory wyczerpującej monografii, gdzie były by zebrane wszelkie informacje. Przypominam o tajemniczych modernizacjach tego rkm wz.38B i wz.39T wymienione nawet w poważnych książkach na temat BAR-a. Wypada się tylko modlić, że ktoś trafi na nie w CAW i będzie wiedział, co to jest.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie