Skocz do zawartości

Ur - przydział w 66PP


Flanker

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, czy ktoś orientuje się, jak wyglądał podział broni przeciwpancernej w 66 Pułku Piechoty 16 DP Armii Pomorze"? Ile działek Bofors, ile kb ppanc?
I druga rzecz - poszukuję informacji/potomków Stefana Rzepki i Stefana Kuchty, przebywających w niemieckiej niewoli razem ze st.strzelcem, celowniczym z plutonu ppanc tegoż 66 Pułku, Władysławem Okońskim. Dziękuję, pozdrawiam - Fl.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. Czyli będąc celowniczym plutonu ppanc. miało się pod opieką Boforsa wz. 36. Czy mogło jednak zaistnieć prawdopodobieństwo, że tenże celowniczy miał Ura? Spotkałem się z ustnym przekazem dotyczącym nieżyjącego już od wielu lat żołnierza, pełniącego w 1939 r. tę funkcję, że miał on opowiedzieć, iż otrzymali tuż przed wybuchem wojny nową, bardzo nowoczesną broń" i według jego opowiadania broń ta miała odpowiadać opisowi usznicy ppanc". (otrzymali/otrzymał - tego jednoznacznie nie mogę już ustalić). Pozdr. G.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flanker, raczej nie. Karbiny p.panc byly bronia plutonu strzeleckiego piechoty czy kawalerii a nie jednostki przeciwpancernej. Celowniczy w plutonie ppanc byl celowniczym dziala ppanc wz 36.

Ale, i jest to duze ale, w niektorych jednostkach tworzono droga improwizacji oddzialy ppanc w ktorych mieszano armaty i karabiny ppanc. Jednak w tym wypadku okreslenie 'celowniczy' sugeruje czlonka obslugi broni zbiorowej czyli celowiczego dziala. Kb ppanc byl obslugiwany w zasadzie przez jednego zolnierza, powinien byc strzelcem wyborowym wiec najczesciej okreslanym jako 'strzelec wyborowy z kb ppanc'.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie