Skocz do zawartości

Lotnisko w Bagiczu


Gość Waldenfels

Rekomendowane odpowiedzi

Bezimiennego..." nie znam.
Natomiast Stahla wymieniłem parę postów wyżej!
Powtórzę: P.W. Stahl - Tajny pułk Luftwaffe KG 200", dodam że wydawnictwo Oskar, a po rok wyd. nie chce mi się zaglądać...

pozdr,M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 106
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Ha!
Dotarłem do informacji, którymi prawdopodobnie dysponuje Krzysiek(?)!
Znajdują się one w wyczerpującym 11-stronicowym (z fajnymi fotkami) artykule w Lotnictwie Wojskowym" 2/2002 (trafiłem przypadkiem, szukając artykułu o powojennych radarach :)))

Otóż - częściowo słusznie dystansował się on od KG 200, jako że w Bagiczu stacjonowała _prawdopodobnie_ także inna jednostka na Mistelach!
W sumie stacjonowały dwie - ta, którą zaraz opiszę, oraz 7./KG 200, którą wymieniłem już wczoraj.

Okazuje się, że są rozbieżności pomiędzy Internetem a arykułem. Internet, zamiast Kołobrzegu wymienia jakieś lotnisko Laon-Couvron" we Francji.


### PEŁNA HISTORIA MISTELI Z PUNKTU WIDZENIA KOŁOBRZEGU ###

Poniżej opiszę wersję wg artykułu, skorygowaną przeze mnie na podstawie Internetu (bo autor ciut namieszał, mniejsza o szczegóły).

vvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv

- I.44.: Jako podstawa do utworzenia jednostki Misteli zostaje wybrana II./KG 101. ściślej: Z części II./KG 101 utworzono Einsatzstaffel KG 101" jako pierwszą jednostkę Misteli.

- 12.III.44.: Jej dowódca - Hptm. lub Oblt. Horst Rudat dokonuje zbiórki składu jednostki na lotnisku _KOLBERG_, gdzie dostarczono pierwsze 3 Mistele S1. Szkolenie trwa do czerwca.
[Wg Internetu odbyło się to nie w Kołobrzegu, lecz we Francji, w Laon/Couvron].

- 10.VI.44.: Rozkaz opuszczenia Kołobrzegu i przerzutu do Francji, do St. Dizier.

- 20.IX.44.: Reorganizacja do III./KG 66

- XI.44.: Przemianowanie na II./KG 200 (dca - Rudat)
Z 8./KG 66 powstaje bojowa eskadra 6./KG 200 (Burg k/Magdeburga), zaś z 9./KG 66 powstaje szkolna 7./KG 200, potem rozbita na 7. i 8. Bazowała w Nordhausen i KOLBERG.

- I.45.: 7./KG 200 z Kołobrzegu posiada na stanie 4 szkolne Mistele S1 (?).

- 03.II.45.: Rozkaz przebazowania 4 szkolnych Misteli do Danii, gdzie miały przejść szybką konwersję na wersję bojową (planowany atak na Scapa Flow). Po drodze zaskoczone przez Mustangi dokonały rozłączenia. Stracono wszystkie 4 Ju-88 i 3 myśliwce - 2 Bf-109 F4 i... FW-190 A8, z czego wynika że to wcale nie były 4 Mistele S1, lecz przynajmniej 1 spośród nich był wersją S2.

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

Podsumowując do Kołobrzegu trafiły małe elementy KG 200 i najprawdopodobniej, prawie rok wcześniej - KG 101 (za każdym razem po kilka Misteli ze składu pojedynczej szkolnej Staffel).


pozdr,M


Dopisek - kwestia numeracji:
Pułk zawierał 3-4 dywizjonów, zaś te 3-4 eskadr. Przykład:

Geschwader KG xxx =
I. Gruppe (I./KG xxx) =
1. Staffel (1./KG xxx)
2. Staffel (2./KG xxx)
3. Staffel (3./KG xxx)
II. Gruppe (II./KG xxx) =
4. Staffel (4./KG xxx)
5. Staffel (5./KG xxx)
6. Staffel (6./KG xxx)
III. Gruppe (III./KG xxx) =
7. Staffel (7./KG xxx)
8. Staffel (8./KG xxx)
9. Staffel (9./KG xxx)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
wiem , że nie jest to na temat ale ... Beaviso masz wira w kompie, dostałem dziś od Ciebie dwa maile, oba zainfekowane z informacją I don't bite". Zdaję sobie sprawę, że nie gryziesz, ale Twoje pliki mogą być właśnie połykane przez robala ...

Pozdr
Marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sprawy. U mnie w robocie są takie programy wyłapujące, że nic nie przejdzie. Napisałem tą informację akurat w tym poście, bo widziałem, że bierzesz udział w dyskusji na temat Bagicza.

Pozdr
Marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ten FW190 który wpadł do morza przy kanale portowym podczas ewakuacji lotniska był wersją F. Czy ta wersja też była używana do Mistle S2 ? Mógł to być samolot z zestawu ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej na 100% nie. Powody:

* 4 Mistele eskadry szkolnej (czy było więcej???) wystartowały do Danii i zostały zestrzelone nad dzisiejszymi Niemcami
** Rzeczona Foczka miała 2 osoby na pokadzie - wniosek: ewakuacja w ostatniej chwili. (poł. marca)
*** Co naistotniejsze: W Bagiczu stacjonowało od początku lutego ok. 20-30 FW-190 F (wersji szturmowej) - należących do SG 1 (Schlachtgeschwader 1)! To niemal na pewno Foka z tej jednostki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Beaviso pieronie znów masz racje ;) Elementy samego Stab i III.Gruppe były w Bagiczu. Łe to może wypisz jednostki o których wiesz, że tam były haha ;) Pozdrawiam serdecznie !!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lobo 26. Czy te wyrzutnie stoją obecnie na lotnisku w Bagiczu? Ja jestem z Kołobrzegu, ale w Bagiczu nie było mnie już dość dawno. Jeżeli teraz ten teren należy do gminy Kołobrzeg i Ustronie Morskie to co robi tam wojsko? Chyba zaraz tam pojadę, bo zaciekawiło mnie to co tam się dzieje.
pozdrawiam hydro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc Hydro :)
Wojsko w Bagiczu najzupelniej sobie ćwiczy. Niestety nie strzelają (albo na szczęście bo pewnie by cos trafili ;) )
ćwiczą sobie w częsci należącej do Kołobrzegu.

obecnie siedzą w Batalionie Remontowym na Koszalińskiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co za bzdury
tam nie ma i nie bylo zadnego wojska mieszkam tam...
to sa fantazje tam co najwyzej bawia sie w wojsko dzieciaki. ostatnie wojsko jakie tam bylo to ruscy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eh gościu mieszkasz i nawet nie wiesz co sie dzieje w Twojej najbliższej okolicy...... pozostawie to bez komentarza !

czy ja powiedzialem ze oni tam sie osiedili? powiedzialem ze ćwiczą - przyjechali , pocwiczyli i sie zwineli

jak nie wierzysz to zajrzyj sobie do glosu pomorza z 6-7.03.2004 strona 5.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe to co mówicie, a czy posiadacie jakieś informacje na temat radzieckich jednostek stacjonujacych na lotnisku w latach 1945-1965. Na ten temat brak jakichkolwiek danych istna czarna dziura. Z góry dzięki za informacje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja przeczytalem historie o mig-u 23 ktory w roku bodajrze 89 lub 88 wystartowal z bagicza. w trakcie stratu pilot skapowal ze cos nie tak jest z silnikiem wiec sie wykatapultowal. a samolot se polecial dalej...przelecial przez kawalek polski, nrd rfn i rozbil siena jakiejs chalupie albo w belgii albo holandii zabijajac jednego z mieszkancow.
zrodlo samoloty wojskowe rosji (albo zblizony tytul- bo nie mam przy sobie)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Jestem z dolnego ślaska ale temat mnie bardzo zainteresował gdyż czesto na wakacje jestem w sianozętach cyzli bardzo blisko omawianych obiektów. Mam takie pytanko, koledzy pisali ze cos tam kopali a czy fanty jakies ciekawe wyszły ?? mam na myśli jakies nieśmiertelniki, identyfikatory itp... (rzeczy związane z lotniskiem)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tych niesmiertelnikow z Bagicza co sa na stronie 'Festung Kolberg' (eh, ze nie mozna tu sie reklamowac ;) ) to pytania prosze skladac do Pana Waldenfelsa, ktory wczesniej w tym topicu posty puszczal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie