Skocz do zawartości

skórzane rękawiczki WP II RP


Dziadkus

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym poruszyć kwestię skórzanych rękawiczek w WP okresu Ii RP. Nie chodzi mi tu o specyficzne muszkieterki", tylko o typowe męskie skórzane rękawiczki. Wiem, że oficerowie posiadali brązowe i jasne (irchowe?) - brązowe stosowane do ubioru służbowego (np w ramach pocztu sztandarowego) , jasne do pozasłużbowego (wieczorowego?) oraz często do inspekcji (jak znalazłem, badano nimi czystość koni, oporządzenia, szafek) . Podejrzewam, że podchorążowie, jako przyszli oficerowie, również zaopatrywali się w rękawiczki (ja i inne typowo oficerskie elementy. na co oficerowie patrzyli przez palce"). Jak jednak wyglądała kwestia rękawiczek u podoficerów? W internecie znalazłem tylko informacje dotyczące okresu od 1945 do współczesności (LWP, WP, Policja itp) oraz armii niemieckiej...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za :Podoficer w służbie i poza służbą" 1932

Podoficer powinien posiadać 3 rodzaje rekawiczek:
1. niciane (wełniane lub z materjału nieprzemakalnego, w zimie wyłożone flanelą lub futerkiem)pięciopalcowe, barwy munduru do ubioru polowego i służbowego,
2. skórzane pięcio-palcowe bronzowe, do ubioru wyjściowego i wieczorowego,
3. białe używane wyłącznie do tańca w lokalach zamkniętych.

Podoficerowie policji noszą białe rękawiczki na przeglądach (paradach) i przy ubiorze wieczorowym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podoficer, to podoficer. Toż kapral to już była figura.
Przypuszczam, że będący w służbie zasadniczej mieli do dyspozycji ileś par dyżurnych rękawiczek skórzanych i nie sądzę, żeby posiadali ubiory wieczorowe.
Natomiast już jako nadterminowi, zauważyć można dążenie do wyróżniania się, a to oficerkami, a to emaliowanymi odznakami strzeleckimi, itp w ramach dopuszczonych regulaminem i modą oddziałową.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odrebną kwestia był materiał z jakiego wykonywano rekawiczki. Waldorff w swoich wspomnieniach wspomina, ze czesto własnie takimi detalami akcentowało się stan majatkowy, ekstarwagancję czy naginannie regulaminów. Pisze o jedwabnych zabotach czy rekawiczkach pekari w odniesieniu do podchorązych w CWK. Widomo, ze regulamin regulaminem a zycie...swoje:) A przecież mozliwie swobodna interpretacja regulaminu to smaczek o którym warto pamiętać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
...Podchorąży z białym rękawiczkami na ulicy ..."
Wyżej było coś o modach, ale Dudzin goń go, a zapunktujesz u dowódcy odwachu. Pamiętaj o oficerkach powinien mieć juchtówki.
....a dusza żandarmskaja". Koniec cytatu

PS
...aresztanta prowadzi się pod karabinem, bez pasa, środkiem ulicy...(za przebywanie w WC na 5 minut przed zdaniem służby)- jedno z najbardziej traumatycznych wspomnień z CWK płk Chajęckiego
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Panowie prawie wszystko powiedzieliście. Pozwolę sobie jeszcze dodać kilka szczegółów.
Na pewno i z całą pewnością były jeszcze rękawiczki juchtowe, ale na logikę w rękawiczkach juchtowych tańczyć? Wieczory, bale, urodziny, imieniny czy inne okazje pokazują nam na zdjęciach białe rękawiczki. Na moja logikę biało/bawełniane.
W tamtych czasach nawet nie wypadało tańczyć z gołymi rękami. Z prostej przyczyny ręce się pociły a Panie tego za bardzo nie lubiły;). Zresztą też tańczyły w rękawiczkach.
Uzupełniając jeszcze modą, która panowała. Babcia mi opowiadała, że jak jakiś oficer przyszedł bez rękawiczek to Panie były bardzo oburzone. He
To były czasy...;)

Po prawej wrzuciłem fotkę z filmu „ Płomienne serca z 1937 ” na pierwszym planie Kazimierz Junosza-Stępowski jako – pułkownik Włodzimierz Stępiński.

Proszę zauważyć „nappa”, który powoduje, że rękawiczka po zapięciu idealnie przylega do dłoni.
W piątek odbieram swoje, to wrzucę jak wyszły...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie