Skocz do zawartości

Poszukuje info na temat..kapitan 63pp...


carmelo1

Rekomendowane odpowiedzi

witam znalazłem podczas poszukiwań mogile w środku lasu zaniedbana kapitana Józefa Tełowski z 63pp zginoł podczas przebijania się do wawy...i próbuje co kolwiek ustalić na temat tego człowieka...może coś ktoś pomoże..dziękuje za info..stacjonowania w Toruniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28.03. (sobota), godz. 9:30

Uroczyste otwarcie wystawy poświeconej 63 Toruńskiemu Pułkowi Piechoty. Podczas wystawy odbędzie się pokaz działania plutonu moździerzy według przedwojennej instrukcji w wykonaniu grupy rekonstrukcji historycznej 63 Toruńskiego Pułku Piechoty.

W trakcie wystawy dostępna będzie ekspozycja, na którą składać się będą miedzy innymi: fotografie przedstawiające żołnierzy, dokumenty wytworzone przez 63 Toruński Pułk Piechoty, broń strzelecka i broń biała będąca na wyposażeniu Pułku oraz replika Sztandaru 63 Toruńskiego Pułku Piechoty.

Toruń, Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia

Rzecznik prasowy:

Szkoły Podoficerskiej

Wojsk Lądowych w Toruniu

st. chor. Zbigniew PŁACZKIEWICZ

tel. (056) 653 24 97

tel. kom. 721-890-434

fax. (056) 653 24 97

email: spwltorun@wp.pl

Rzecznik prasowy

Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia

kpt. Marek Serocki

tel. (056) 653 22 07

tel. kom. 721 890 446

email: rzecznik_csaiu@wp.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie koniecznie błąd, gdyż w Księdze pochowanych żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej", Pruszków 1993, t.II, str. 241 znajdują się następujący zapis:

TEŁOWSKI Józef, ur. 01.01.1899 r., kapitan 69 pp 4 DP, poległ 19.09.1939 r. w Modlinie, pochowany 1 kwatera wojenna Warszawa, Żoliborz, ul. Powązkowska.

Oficer ten występuje też np. w Roczniku Oficerskim z 1932 r.

TEŁOWSKI Józef, ur. 13.01.1899 r., por. starsz. 15.08.1928 r., 63 pp,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pisałem do tych panów od rekonstrukcji ale pytali tylko czy chce sprzedać rzeczy z tamtych okolic a tak to niezbyt zainteresowani kapitanem...w tym miejscu wyskoczyly dwa niesmiertelniki jeden Abram Helfgot moirz. szukalem tylko z takim imieniem i nazwiskiem w postaniu w gecie bral udzil polegl w nim..i nastepny Cichowicz 69 pp 8 wydrapany..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Między 1932 a 1939 mógł zostać przeniesiony z pułku do pułku, przydział z III 1939 r. można sprawdzić w opracowaniu: R.Rybka, K.Stepan: Rocznik Oficerski 1939 (Stan na dzień 23 marca 1939), Kraków 2006, ale niestety nie mam go pod ręką.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam
Jestem dowódcą grh 63pp jeżeli pisał pan do nas w tej sprawie to wiadomość musiał odebrać jeden z moich ludzi i pewno nie bardzo wiedział co z tym zrobić,trzeba było zadzwonić bezpośrednio do mnie tel jest na stronie.Nieprawdą jest też ,że nas to nie interesuje jako GRH 63pp posiadamy wiele danych na temat tego pułku.Natomiast co do tej mogiły to stopień i nazwisko jest prawidłowe był to oficer 63 toruńskiego pułku piechoty.Posiadamy opis jego krótkiej tułaczki i walki w 1939r,odnaleźliśmy jego rodzinę mieszkają w Angli.Pani Tełowska jego synowa była zaproszona i przyjechała do nas na rekonstrukcję walk 63pp pod Annowem.Spała w koszarach 63pp z czego była bardzo zadowolona,dała nawet na mszę w intencji kpt Tełowskiego w kościele Garnizonowym w Toruniu.Posiadam również opis śmierci kapitana z notatką dowódcy niemieckich karabinów maszynowych od których zginą atakując w walce na bagnety z kilkoma innymi żołnierzami sąsiedni ckm który akurat zmieniał taśmę z nabojami.Niestety nie zauważyli drugiego ckm niemieckiego ,kapitan zmarł po kilku minutach od trafienia serią ckm na rękach kolegi.To na razie tyle jeśli będzie zainteresowanie mogę podać więcej szczegółów.

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Piszę już drugi raz ale coś moje odpowiedzi nie wyświetla się na forum.
Jestem dowódcą GRH 63pp nie wiem do kogo pan pisał w tej sprawie pewnie wiadomość odebrał jeden z członków mojej grupy i nie wiedział co z tym zrobić.To nieprawda iż nie interesuje nas ta sprawa.W naszych dokumentach znajduje się opis śmierci kapitana potwierdzony notatką dowódcy niemieckich karabinów maszynowych.Zginą trafiony serią ckm atakując wraz z innymi żołnierzami sąsiedni ckm.Odnaleźliśmy jego rodzinę mieszkają w Anglii.Synowa kapitana Tełowskiego została zaproszona przez nas na rekonstrukcję walk 63 toruńskiego pułku piechoty w miejscowości Annowo w dniu 25.07.2009r.http://www.youtube.com/watch?v=uW7nP-BEZTA&feature=related/urlPrzyjechała z Anglii i spała w koszarach 63pp w Toruniu była bardzo poruszona tym wszystkim.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam i dzikuje za kontakty kopijnik2 przydaly sie napisalem meile i odpowiedziano ze jest im dobrze znany ten kapitan i okolicznosci jego smierci i rodzina z angli odnalazla go sama..jak tylko cos bede wiecej wiedzial to napisze jak polegl..p.s ..i nie ma zadnych bledow w nazwisku...pozdr..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Mam teraz trochę czasu więc opiszę jak zginą kpt Tełowski.
Stwierdzenie naocznego świadka ppor Aleksandra Sprady d-cy 7/III - 69pp.Po przejściu przez Bzurę w lasach Palmirowskich do 69pp przyłaczył się kpt Tełowski dokładnie w miejscowości Dąbrowa Leśna.Razem z 69 pp wyruszył dnia 22 września 1939r o drugiej godzinie w nocy w kierunku Warszawy wzdłuż toru kolejowego.W czasie marszu byli pod silnym ogniem Niemców i do niewielkiego pagórka oznaczonego na mapie czerwonym ołówkiem dotarło ich tylko 6.Czyli kpt Tełowski,kpt Lichodziejewski,strzelec Marcinek z 69pp jeden podchorąży jeden strzelec nieznanego nazwiska i ja czyli ppor Sprady.To strzelali pewien czas do Niemców z karabinów zabranych poległym.Udało im się trafić jednego niemca z obsługi ckm stojącego na rogu stodoły.Postanowili zniszczyć ten ckm.Po żuceniu granatów przez kpt Tełowskiego i ppor Sprady wszyscy wyskoczyli z okrzykiem HURRA".Jednak nie zauważyli drugiego ckm który otwożył do nich ogień i osadził ich na miejscu.Okazało się ,że kpt Tełowski został trafiony w kark i poległ na miejscu.Razem z nim polegli podchorąży i jeden strzelec a kpt Lichodziejewski został ranny.W tym samym miejscu pozostali dostali się do niewoli.Wraz z ppłk Rufskim ppor Sprady przenieśli ciało kpt Tełowskiego do wspólnej mogiły gdzie został pochowany wraz z podchorążym i kilkoma strzelcami.
(Dowódca niemieckich ckm
kpt Schroder)
kpt Tełowski został odznaczony krzyżem virtuti militari który otrzymała teściowa od królowej angielskiej.Krzyż obecnie posiada syn Bogdan mieszkający w Australii.
Posiadam kilka zdjęć kpt Tełowskiego niestety na razie nie mam ich w formie elektronicznej ale niebawem je umieszczę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
W końcu ktoś zaczyna pisać o 63pp. Przepraszam, że wchodzę w temat ale nie wiem gdzie mogę znaleźć dokładne opisy walk I batalionu tego pułku. Chociaż z 16 i 17 września. Udało mi się z pomocą forumowiczów zidentyfikować niniejszy pułk i odtworzyć szlak bojowy dziadka (na podstawie jego notatek). Nie ma nic o przebiegu walk, tylko daty i miejscowości kwaterowania (poniższy link). Człowiek, który napisał pracę magisterską na temat tego pułku, trzyma treść dla siebie (szkoda). Mam już trochę danych, map, wytyczonych szlaków 4 i 16DP itp. ale nie mam opisu walk, chciałbym się dowiedzieć i moja rodzina również jakie dokładnie były losy dziadka we wrześniu.
Link do tematu z forum:
http://odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=641240#922943

moja poczta krakus14@wp.pl za każdą pomoc będziemy wdzięczni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego ŁukaszK, poruszyła mnie informacja o kolesiu, który nie chce udostępnić Ci swojej pracy magisterskiej na interesujący Cię temat. W takim razie udaj się do uczelni, na której ta praca była broniona i poproś o nią w bibliotece- każda biblioteka przechowuje egzemplarze każdej pracy magisterskiej. Jeżeli nie masz karty w tej bibliotece, to poproś znajomego studenta albo wykładowcę żeby Ci wypożyczył tę pracę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Szanowni Panowie! Może te dane coś pomogą: Tadeusz Kryska-Karski Straty Korpusu Oficerskiego 1939-1945" Polska Fundacja Kulturalna Londyn 1996, str. 437. -TEŁOWSKI Józef, VM (13.I.1899) kpt. sł. st. piech. 63 pp, OZ, +19.IX.1939 Modlin, cm. W-wa, Powązki".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie