Skocz do zawartości
  • 0

Czy to kula armatnia


klosek28

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

W połowie XVIII wieku we Francji wprowadzono szereg reform artylerii. Francja była pod względem artylerii wiodącym krajem w tamtych czasach.
Reforma Valliere’a , ujednoliciła kalibry wprowadzając działa polowe 4,8,12 funtowe oraz oblężnicze 16 i 24 funtowe.
Reformy Gribeauvala. Nie zmieniły kalibrów ale organizację artylerii.
Reformy Lespinasse wprowadziły artylerię konną.
System roku XI (ery Napoleona) zlikwidował działa 8 i 16 funtowe i wprowadził działa 6 funtowe.

W tym okresie.
W Prusach i Austrii stosowano działa polowe 3,6,12 funtowe.
W Anglii działa polowe 3,6,12 funtowe oraz specyficzne dla Anglików kanonady 3,4,6,9,12,24,32,42,68 funtów.
W Rosji działa polowe 3,6,8,12 funtowe.
Do tego każdy kraj stosował ciężkie działa oblężnicze 16, 24, 32 i więcej funtowe.

Typowe działa tego okresu to:
- 4 funtowe, waga lufy 290 kg z lawetą 990kg, kaliber 80 mm, pocisk ważył ok. 2,4 kg
- 8 funtowe waga 584 kg, z lawetą l,3 t, kaliber 100 mm, pocisk ważył 4,8 kg
- 12 funtowe, waga 986 kg, z lawetą 2 t, kaliber 121 mm, pocisk ważył 5-7 kg.
Dodatkowo działa oblężnicze:
- 16 funtowe, kaliber 132 mm i strzelało pociskiem o wadze 8 -10 kg
- 24 funtowe, kaliber 151 mm i strzelało pociskiem o wadze około 12-14 kg.

Kaliber w mm należy traktować jako około. Tak samo wagę pocisku. Francuska 8 funtówka różniła się od rosyjskiej a ta od angielskiej.

Wygląda, że twoja kula pasuje do 16 funtówki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nieodżałowanym śp. czasopiśmie ˝Mundur i Broń˝z 6/2001 jest spory i pouczający artykuł W.Czerniawskiego pt.˝Artyleryjskie pociski kuliste w poł.XIX w.˝wynika z niego że kule ze szwem odlewniczym(ta ma) pochodzą z poł XIX w. i póżniej,zamieszczam także tabelę wagomiarów z artykułu ,może sią komuś przyda .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam już trochę w tych okolicach. Powiem , że rezultaty nie są zadowalające... Kilka ciekawych fantów przez cały sezon . Szczerze mówiąc tu się zbyt wiele nie działo . Szwedzka historia jest znacznie uboższa niż polski. Ja natomiast wychodzę z założenia , że kto szuka ten znajdzie !
Korzystam z pomocy tego oto programu ;
www.hitta.se
Jest tam mapa w 3D . Fajna sprawa.
Jak masz czas i możliwości to weż sprzęt - nigdy nie wiadomo co w trawie piszczy !!!
Pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kule armatnie okrągłe, kamienne i żelazne pojawiły się na polach bitew od około 1400 roku. Znane są wcześniejsze wypadki stosowania dział jednak tylko do oblężeń.
Pierwsze udokumentowane użycie dział w polu to bitwa pod Grunwaldem 1410 r. strzelano kulami kamiennymi.
Do czasów napoleońskich była spora dowolność w stosowaniu kalibrów. W zasadzie co kraj to obyczaj. Inwentaryzacja dział floty angielskiej z roku 1588 wykazała ponad 100 różnych kalibrów dział używanych na okrętach JKM. Z powodów problemów w zaopatrzeniu okrętów w odpowiednie pociski ujednolicono kalibry dział do kilku głównych. Ułatwiało to produkcję i zaopatrzenie.
Do czasów Napoleońskich wszystkie kraje europejskie ujednoliciły kalibry dział tyle, że każdy kraj po swojemu. Jeśli sąsiad wprowadził kaliber 80 mm to my wprowadzimy 85, my będziemy mogli strzelać jego zdobycznymi pociskami a oni naszymi nie itd. Powszechnie stosowano dwa typy pocisków. Granaty i kule pełne.
Około roku 1808 wprowadzono w armii francuskiej kartacze i zaczęto produkować pociski metodami przemysłowymi. Wielka armia na potrzeby ciągle prowadzonych wojen żądała masy amunicji. Mniej więcej wtedy pojawiły się pociski żeliwne odlewane. Czy to granat czy kula pełna, oba typu miały otwór. Granaty były puste w środku i wypełniane prochem, strzelały nim haubice. Kul pełnych używano w działach.
Otwór w kulach pełnych był potrzebny do wyważania pocisków. Kładziono kule na wadze i w otwór wlewano ołów do uzyskania przepisowej wagi. Jednakowa waga pocisków pozwalała na celniejszy ogień na dalsze dystanse.
Chociaż w skrajnych przypadkach strzelano czym popadnie, co do lufy wlazło. Amunicją zdobyczną, kulami od innych dział, kamieniami itp.
Zatem kula niewiele powie o armacie. Twoja kula pochodzi zapewne z lat 1820-1870 i jest żeliwna. Tego typu kule (nie mówię o kalibrze) były bardzo powszechne. Stanowiły podstawowy rodzaj amunicji do dział. W pobliżu zapewne znajdziesz też sporo małych 10-20 mm kulek żeliwnych lub ołowianych z kamykami w środku od kartaczy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do lania ołowiu w kulach pełnych,nie spotkałem się z tym ,ale logicznie rzecz biorąc miało to sens jeżeli chodzi o balistykę,granaty posiadały grubszy i cięższy materiał(np.na dolnej powierzchni granatu) ,tu chodzi o obrót,tor lotu i donośność.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie