Skocz do zawartości

indetyfikacja lotników polskich


Rekomendowane odpowiedzi

witam
dzis zwiedzałem w mojej miejscowości Koło cmentarz wojenny z okresu 1939-1945 na którym śą pochowani większości żołnierze radzieccy którzy polegli w trakcie wyzwolenia Koła i okolic, jak również polscy lotnicy z z września 39 roku , którzy polegli w okolicach Koła. i własnie mi chodzi o nich do jakich jednostek należeli we wrzesniu 39 r i moze nawet inne informacje na jakich samolotach latali
podaje nazwiska i stopien wojskowy:
- roman stoga ur. 1915r
- mieczysław kazmierczak ur 1914r st woj. pluton pilotowy
polegli dn 6-09-39 w rejonie koło -kutno
- żołnierz WP józef kasprzak
- tadeusz sawicki ur. 1912r podpor. obserw.
- brunon śleboda ur. 1915r kapral pilot
polegli w zcasielotu obserwacyjnego nad kołem w dn. 5-09-39
to śa osoby pochowane w jednym grobowcu.
prosiłby,m o jakies informacje na ich temat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy trochę chęci by poszukać:

Kaźmierczak Mieczysław

Plut. pil., ur. 2 VIII 1914. Po ukończeniu Podoficerskiej Szkoły Pilotów w Bydgoszczy, skierowany do 1 plot w Warszawie jako pilot bombowy. Odkomenderowany na kurs wyższego pilotażu do Grudziądza, po jego ukończeniu wrócił do pułku i został przydzielony do IV dywizjonu myśliwskiego. Brał udział w wojnie obronnej Polski jako pilot 113 eskadry myśliwskiej w składzie Brygady Pościgowej. 6 IX 1939 wystartował na samolocie PZL P-11c w składzie eskadry na lot bojowy z zadaniem przechwycenia niemieckiej wyprawy bombowej w rejonie Kutna. W czasie ataku polskich myśliwców na zgrupowanie bombowe, do walki weszła osłona myśliwska. Widziano jak samolot plut. Kaźmierczaka spadł na ziemię, a on sam wyskoczył ze spadochronem. Do eskadry jednak nie dołączył, jego los pozostał nieznany. Przypuszcza się, że podczas opadania ze spadochronem został ostrzelany przez niemieckie myśliwce i poniósł śmierć. Z braku dowodów uznany za zaginionego."
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomimo tego szukałem na necie ale ciezko wogole jest cos znalesc. moze wy cos macie wieciej lub wieice gdzie szukac chciałbym zobaczyc ich zdjecia, zeby wiedziec kto jest pochcowany na cmentarzu i i oddac im hołd za obrone naszego kraju oraz ze zgineli w słusznej obronie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapisy z Księgi pochowanych żołnierzy polskich...", Pruszków 1993:

SAWICKI Tadeusz Wiesław, ur. 23.10.1912, ppor. 33 esk. obs., poległ 5.09.1939 w Sobótce, pochowany 16 Kwatera Wojenna Koło, Plac Poległych;

ŚLEBIODA Brunon, kpr. 33 esk. obs., poległ 5.09.1939 w Dąbiu, pochowany 16 Kwatera Wojenna Koło, Plac Poległych;

pozostałych brak, co jednak o niczym nie świadczy, bo w książce sporo błędów.
Odnośnie ppor. Sawickiego mogły się zachować w CAW jego akta personalne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Wszelkie potrzebne dane znajdziesz w Ksdze Lotników Polskich 1939-46 Olgierda Cumfta i Huberta K. Kujawy. Wyd, MON 1989.

Zdjęć szukaj w Polskie Eskadry w Wojnie Obronnej 1939 J.Pawlaka i Absolwentach Szkoły Orląt tegoż.

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
wiem o nich tyle

BENDKOWSKI Jan lat 26, zmarł z ran w dniu 04.09.1939r
KUKUKA Mieczysław lat 26 zmarł z ran w dniu 07.09.1939r
LACZYńSKI Antoni lat 27 zmarł z ran w dniu 10.09.1939r
STAREREWSKI Kazimierz lat 21 zam. żarki zmarł z ran w dniu 15.10.1939r
MARS Stanisław ur 15.03.1906 Mogiła, starszy strzelec 73pp 2 komp. adres rodziny Franciszek MARS Mogiła pow. Kraków - jeniec Stalagu VIIIB - Lamsdorf nr jeńca 7816 zmarł w szpitalu w Strzelcach Op w dniu 29.02.1940r - gruźlica płuc.

a interesuje mnie wszystko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś się mocno nie zgadza jeńcy z obozu Lamsdorf Łambinowice" mogli być leczeni w Strzelcach Opolskich bo to niedaleko a szpital duży powiatowy, logicznym jest że pochowano go na miejscu, i tu ma płytę nagrobną razem z innymi na wspólnym grobie tylko jak się to stało ze dwa źródła podają kwaterę na cmentarzu w Krakowie? możliwe że jest jedno źródło wyżej wymieniona książka.
Pytanie które sie nasuwa kto spoczywa w Strzelcach Opolskich a kto w Krakowie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napisałem do Burmistrz m. Żarki zobaczymy czy uda sie coś ustalić na temat kolejnego żołnierza, przy okazji czy ktoś wie do jakiej jednostki wcielani byli żołnierze z tej miejscowości w czasie mobilizacji? jeżeli nie był to żołnierz zawodowy może uda się poznać jego losy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie