Skocz do zawartości

Sztandar 7 pułku piechoty legionów z Chełma


Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Poszukuję chetnych do poszukiwań wrześniowych sztandarów. Wiem, że temat zainteresuje niektórych inni stwierdzą ze w tym temacie niewiele juz da sie zrobić. Mozliwe ze powstanie dokumentalny film o tych poszukiwaniach mam tez swoje tropy i sugestie możemy niebawem wybtać się na poszukiwania. Wszelkie pmysły sugestie i informacje na temat 7 pp i losów sztandaru mile widziane. Mim zdaniem został zakopany 9 IX w okolicah Iłży. Co wy na to? Kto dołaczy sie do poszukiwań?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazimierz Satora w ksiażce Opowieści Wrześniowych sztandarów" piodaje:
Władysław Koszela z Jeleniej Góry, mjr w st.spocz., twierdzi, iż po rozbiciu 3 DP pod Iłżą sztandar 7 pp zakopano w lasku na wschód od Iłży. Towarzysz broni, który razem z nim zakopywał sztandar, pojechał w okresie okupacji w te okolice, lecz nie natrafił na ślad sztandaru".
ale jest też inna naotatka:
Sztandar 7 pp Leg. zakopał ppor.Wawrzyniec Nyzio w Zdołbunowie w domu przy ul. Piłsudskiego 146 w składzie o 3 komórkach, znajdujacym sie za domem"

Czy wiadomo czy ktokolwiek sprawdzał na Ukrainie? Moim zdaniem sztandar jest pod Iłżą ale moze juz sie odnalazł od wydania ksiażki w roku 1990. Wiecie coś na ten temat?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, i uspakajam - sprawa będzie oficjalna i mocno nagłośniona. Nie tylko zezwalania z WKZ ale także zaangażują się regionalne muzea, harcerze i mam nadzieję towarzystwa rekonstrukcji wrześniowych i kombatanci oraz mam nadzieję miasto Chełm z którego to 7 pułk pochodził. Nawet jeśli sztandaru nie uda się odnaleźć to powstanie film dokumentalny na ten temat, na który już pozyskujemy fundusze za pośrednictwem jednej z fundacji. Na tym etapie sprawdzamy hipotezy poszlaki archiwa i szukamy ludzi, wsparcia świadków itp. Oczywiście odnaleziony sztandar zostanie przekazany do muzeum odkrywcom wystarczy chwała i satysfakcja... :)
Chcemy też stworzyć dokumentację aby inni poszukiwacze nie wyważali drzwi już otwartych i nie sprawdzali w nieskończoność przetartych już tropów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 years later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie