Skocz do zawartości
  • 0

Tarcza z cyfrą 7. Pachnie XIX wiekiem...


danieloff

Pytanie

Witam! Dzisiaj trafiła mi się zagadkowa tarcza z cyfrą 7. Wyszła w zasadzie bez kontekstu na pozycjach z 1944, ale w okolicy starego traktu, towarzyszyła jej też monetka 5 groszy polskich z 1822 roku. Tarcza jest solidnie wykonana, z tyłu ma ślady zaczepu, posiada też dziurki do przyszycia tarczy do ubrania lub jakiegoś elementu wyposażenia. Pokryta jest piękną, gładką warstwą szlachetnej patyny, niemal jak szkliwem. Pozostaje tylko pytanie - co to dokladnie jest? Gdzie było noszone? Emblemat z numerem pułku? Z ładownicy, pasa od bandoliera, czaka? XIX wiek nie jest moją specjalnością, liczę na pomoc kolegów bardziej obeznanych w XIX-wiecznym umundurowaniem i ekwipunkiem. Pomożecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 227
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Rekomendowane odpowiedzi

oczywiscie ze jest wcześniejsza, z kropką 100% Słuszności ma SZZ, stylistycznie cyfry rosyjskie i austriackie z guzików, są bardzo zbliżone..

Nie ma więc podziału na wschód" i zachód"..

Trzecia rycina to ewidentnie piechota badeńska.
pozdrawiam!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne domniemanie:

Fragment opracowania Darko Pavlović'a The Austrian Army 1836 - 1866 (I) Infantry" z serii Osprey'a, mówiacy o różnicach w wyposażeniu i uzbrojeniu żołnierzy piechoty poszczególnych rang, w którym wyraźnie jest mowa o mosiężnej tarczy z numerem pułku, noszonej na pasie od szabli:

Wagenmeister. As fuehrer but with BRASS SHIELD WITH REGIMENTAL NUMBER on sabre shoulder belt".

Link:
http://books.google.pl/books?id=fyBY0k_ro18C&pg=PA11&lpg=PA11&dq=brass+shield+regimental+number+uniform&source=bl&ots=HacEwG8S-p&sig=-Z7JFP6bRt9sq9Tu7Fd56uTSBR0&hl=pl&ei=DvZmStqTOoOCnQPUsqj4Dw&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=8

Niestety, w internecie nie zamieszczono ilustracji z tej książki, może ktoś posiada tę pozycję albo wie, gdzie mógłbym obejrzeć ilustracje? Może w Pelcie mają.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem na forum zdjęcie guzika z cyfrą 7, kształtem najbardziej zbliżoną do siódemki z tarczki. Forumowicz, który wrzucił fotkę, kojarzy go z regimentem Potockiego ale pewności nie ma.

http://odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=217679

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ms - aż tak daje się to odczuć:-)?
Sławku, no mam nadzieję, że jest, ale o ile w języku rosyjskim i angielskim daję radę nawigować po internecie, o tyle po niemiecku umiem tylko tyle, ile każdy Polak - halt", hande hoch", volkswagen ist gute maschine" :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym obstawiał jednak coś z naszych terenów... Może robili uniwersalne tarcze amazonek, a tarczki z numerem pułku były do nich mocowane... Może coś od ładownicy może od innego oporządzenia... 7 bardzo podobna...
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4e/POL_Warsaw_3may_7_Pu%C5%82k_Szwole%C5%BCer%C3%B3w-Lansjer%C3%B3w.jpg
Ps chyba nic z niemczyzny, pewnie już by coś na S powiedzieli..
Pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

XVIII w. to chyba nie. Jak wyżej trafnie napisał total to siódemka" z tarczki w stylizacji nawiązuje do labrów i to być może wskazuje na pochodzeniu przedmiotu z początku wieku XIX i estetykę apoleońską" lub po napoleońską".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jeszcze spędzę kilka kolejnych wieczorów i nocy szperając w necie za tarczkami, mundurami, rycinami itp., to temperatura mojego związku małżeńskiego nieco osłabnie, ha, ha:-) Uważajcie więc, co wyjmujecie z ziemi. Liczę na to, że jednak wyjaśnię zagadkę, chociaż jestem też świadomy, że być może ten wzór tarczki nie został nigdzie udokumentowany. Pokładam pewne nadzieje w dalszych badaniach terenowych, coś mnie tam ciągnie, jakby coś wołało z ziemi... I chyba właśnie to jest najpiękniejsze w naszej pasji - ten cień tajemnicy i wiedza, jaką zdobywamy badając materiały i źródła w celu identyfikacji wydobytego przedmiotu. Dawno już nie przyswoiłem tak solidnej porcji wiedzy o mundurach epoki napoleońskiej i początku XIX wieku, jak od czasu wykopania tarczki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehhhh... Wydobyłem ten piękny przedmiot z głębi wieków, chyba tylko po to, aby odbierał mi sen... Spędziłem kolejne pół nocy tropiąc i przeglądając kolejne strony internetowe ze zdjęciami lub opisami umundurowania z końca XVIII i początku XIX wieku, różnych państw, i ciągle nie mogę znaleźć przykładu identycznej tarczy. Chyba pozostaje zakopać ją z powrotem...:-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link do opinii na jednym z rosyjskich forów:
http://ww2.ru/forum/index.php?showtopic=112304&st=0&p=1172032&#entry1172032

I chyba kluczowy fragment:
На мой взгляд, для России нехарактерны: форма щитка, шрифт цифры и общая, если можно так выразиться, вычурность вещи, а в особенности - эти милые завитушки на концах цифры Ну и еще могу добавить, что ничего даже отдаленно напоминающего эту вещь в Историческом описании..." мне не доводилось встречать, а более подробного источника по первой половине XIX в. не существует.
Czyli w luźnym tłumaczeniu:
Moim zdaniem, dla Rosji niecharakterystyczne jest: forma tarczki, druk cyfry i ogólna, jeżeli można tak się wyrazić, wymyślność rzeczy, a w szczególności - tych miłych zawijasków na końcach cyfry. No i jeszcze mogę dodać, że niczego nawet odlegle przypominającego tę rzecz w Historycznym opisie..." nie spotkałem, a bardziej szczegółowego źródła o pierwszej połowie XIX w. nie ma.

Tak więc śledztwo trwa nadal...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry , że sie wciąłem w Twoje ID.
Wydawało mi się , że napisałeś o armii francuskiej.
Więc armię Księstwa wrzuciłem dla informacji , że nie tylko Francuzi...
Już się wyłączam i nie przeszkadzam.
Wykasuj proszę moje wpisy bo sam nie mam możliwości edycji

pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ramach odpoczynku od książek i internetu pozostaje mi powrót w miejsce znalezienia tarczki i dokładne przeszukanie metr po metrze najbliższej okolicy, a późnym latem pola po drugiej stronie gościńca. Może trafi się jakiś drobiazg z kontekstu, pomocny do inentyfikacji, ideałem byłby guzik z tym samym numerem, ale to pewnie marzenie ściętej głowy:-) Jak na razie z tego samego dołka mam tylko 5 gr pol. 1821.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydałoby się rozbudować wątek o Wasze hipotezy co do pochodzenia tarczki , powinno to pomóc , bo na razie cisza w temacie , może Francuzi bardziej zainteresują się tematem i analizą materiałów .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na niemieckie Sucherforum temat wrzucił zibol, nie było żadnej odpowiedzi, na francuskim nie umieszczałem, tam akurat miałbym problem z językiem. A może znacie jakieś dobre Forum poświęcone epoce napoleońskiej?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

danieloff ja też nie znam ich języka , ale wkleiłem Twoje fotki , wybacz ;) , nie wiem jak to wyjdzie...
http://passionmilitaria.conceptforum.net/identificator-et-estimations-f53/plaque-de-shako-t22228.htm
pozdro.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, ale Twoje posty niech zostaną przecież nie odmawiam im waloru edukacyjnego dla innych użytkowników forum.
Skąd pochodzi rysunek pelty i orła czapki 2pp?
Mam tyle makulatury, że sam nie wiem czy mam ten rysunek w swoich zbiorach.
Pytam bo jest to jedna z niewielu zachowanych blach naczelnych tego wzoru, druga pochodzi z czaka 17 pułku ułanów XW.
Natomiast z wykopków z Rosji wynika, że ten typ orła z peltą oparty na wzorach francuskich stosowano i w innych pułkach wojska Księstwa Warszawskiego. Np. znana jest pelta z orłem 3pp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie