Skocz do zawartości
  • 0

Tarcza z cyfrą 7. Pachnie XIX wiekiem...


danieloff

Pytanie

Witam! Dzisiaj trafiła mi się zagadkowa tarcza z cyfrą 7. Wyszła w zasadzie bez kontekstu na pozycjach z 1944, ale w okolicy starego traktu, towarzyszyła jej też monetka 5 groszy polskich z 1822 roku. Tarcza jest solidnie wykonana, z tyłu ma ślady zaczepu, posiada też dziurki do przyszycia tarczy do ubrania lub jakiegoś elementu wyposażenia. Pokryta jest piękną, gładką warstwą szlachetnej patyny, niemal jak szkliwem. Pozostaje tylko pytanie - co to dokladnie jest? Gdzie było noszone? Emblemat z numerem pułku? Z ładownicy, pasa od bandoliera, czaka? XIX wiek nie jest moją specjalnością, liczę na pomoc kolegów bardziej obeznanych w XIX-wiecznym umundurowaniem i ekwipunkiem. Pomożecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 227
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Rekomendowane odpowiedzi

To ta fotka: Czapka gwardii narodowej ze Lwowa 1848 r.
Z pewnością wzorowana na czapkach WP z okresu 1815-1831.To jednak wciąż nie to. Myślę, że Twoja tarczka była umieszczona na czapce/czaku bez dodatków takich jak np. orzeł i pelta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pni - czytaj dokładnie co powyżej napisałem. Przetyczki są do oczyszczenia otworu zapałowego a nie do mocowania tarczki do bandoliery.
Po drugie tarczki z przetyczkami inaczej mocowano do bandoliery a tarczka danieloffa ma typowe otwory takie same lub podobne jak tarczki mocowane do czaka.
Po trzecie zdjęcia tarczek z orłami to jedynie przykłady ich zastosowania.

Twoje dywagacje na temat tarczek z bandoliery to ślepa uliczka.

W świetle tego co powyżej napisano w tej chwili najbardziej prawdopodobna jest hipoteza, że jest to tarczka z czaka armii królestwa Neapolu Joachima Murata z okresu napoleońskiego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!
napisałbyś jeszcze - których armii żołnierze są na powyższych rycinach. Czy ostatnia przedstawia żołnierzy armii bawarskiej, przedostatnia francuskiej, a trzecia od końca - austriackiej?
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kopijnik ostatnio podsyłał mi fotki guzików, które były zidentyfikowane jako austriackie z okresu Wojen Napoleońskich w muzeum, i była identyczna siódemka jak z twojego emblematu Danielu..

niestety wcięło foty a Kopijnika ani widu ani słychu..

pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do udrożniania kanaliku zapłonowego, który prowadził z panewki do ładunku prochowego w lufie (bądż też z kominka w przypadku broni kapiszonowej). Gdy kanalik był zapchany, wystrzał spalał na panewce", jak mówi przysłowie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powieksz pdf-a do takich rozmiarów aby bylo jaknajwiecej widac a potem zrob print screen i skompresuj ewent. do jpg-a i wklej lub przeslij mi pdf-a na priv i ja to zrobie ;)
dzieki za zainteresowanie tematem, bo licze na to ze to bedzie jedno z najciekawszych odkryc AD 2009.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tarcza w symbolice wojskowej pocz. XIX w. jest bardzo często spotykana. WP Królestwa Polskiego przejęło ją wprost z armii francuskiej. Armia rosyjska również czerpała przykłady od Francuzów ale jak na razie podobnego przykładu jej zastosowania czyli tarczka + numer pułku nie znalazłem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie