Skocz do zawartości
  • 0

Tarcza z cyfrą 7. Pachnie XIX wiekiem...


danieloff

Pytanie

Witam! Dzisiaj trafiła mi się zagadkowa tarcza z cyfrą 7. Wyszła w zasadzie bez kontekstu na pozycjach z 1944, ale w okolicy starego traktu, towarzyszyła jej też monetka 5 groszy polskich z 1822 roku. Tarcza jest solidnie wykonana, z tyłu ma ślady zaczepu, posiada też dziurki do przyszycia tarczy do ubrania lub jakiegoś elementu wyposażenia. Pokryta jest piękną, gładką warstwą szlachetnej patyny, niemal jak szkliwem. Pozostaje tylko pytanie - co to dokladnie jest? Gdzie było noszone? Emblemat z numerem pułku? Z ładownicy, pasa od bandoliera, czaka? XIX wiek nie jest moją specjalnością, liczę na pomoc kolegów bardziej obeznanych w XIX-wiecznym umundurowaniem i ekwipunkiem. Pomożecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 227
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Rekomendowane odpowiedzi

Mi również wydaje się, że tarcza jest raczej proweniencji rosyjskiej, w tej kwestii zgadzam się z kolegą pni. Mam zamiar poprosić o pomoc w identyfikacji rosyjskich kolegów, wrzucając fotki na Forum Pugoviza lub Blokhaus.ru - może temat będzie im bliższy i pomogą rozpoznać i wydatować tarczę. Muszę tylko znaleźć wreszcie chwilę wolnego czasu...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Dzisiaj trafiła mi się zagadkowa tarcza z cyfrą 7. Wyszła w zasadzie bez kontekstu na pozycjach z 1944, ale w okolicy starego traktu, towarzyszyła jej też monetka 5 groszy polskich z 1822 roku. Tarcza jest solidnie wykonana, z tyłu ma ślady zaczepu, posiada też dziurki do przyszycia tarczy do ubrania lub jakiegoś elementu wyposażenia. Pokryta jest piękną, gładką warstwą szlachetnej patyny, niemal jak szkliwem. Pozostaje tylko pytanie - co to dokladnie jest? Gdzie było noszone? Emblemat z numerem pułku? Z ładownicy, pasa od bandoliera, czaka? XIX wiek nie jest moją specjalnością, liczę na pomoc kolegów bardziej obeznanych w XIX-wiecznym umundurowaniem i ekwipunkiem. Pomożecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze warto wrzucic zapytanie na forum tego stowarzyszenia:
http://arsenal.org.pl ?
Kto jak kto, ale oni powinni sie niezle znac na mundurach z Ksiestwa Warszawskiego.
Czy szukal juz ktos podobnej blaszki w MWP? Jak nie to wydrukuje sobie zdjecie i chetnie rozejrze sie za czyms podobnym...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różne pomysły chodzą mi po głowie - może to numer służbowy dawnego leśniczego (w sumie wyszło w lesie)? A może coś w rodzaju dawnej tarczy szkolnej, z numerem szkoły? W każdym razie ciekawostka, której tajemnicę chciałbym wyjaśnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 Pułk Gwardii Narodowej, chyba nawet tę samą czapkę pokazał wyżej pomsee. Wariant raczej do wykluczenia, ze względu na rodzaj mocowania tarczki, ale jak na razie to najbardziej podobne elementy.
Ilustracje z książki H. Wieleckeigo Dzieje polskiej rogatywki", wyd. 1985.
Mówicie, abym sprawdził trop C.K. Hmmm..., ciężka praca się szykuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, wiem, też sprawdzam wątek na Sucherforum (dzięki, Martian!), z kolei od źródeł rosyjskich jak na razie uzyskałem informację, że stylistyka tarczy nie odpowiada żadnym znanym rosyjskim wzorcom... Chyba diabeł mi tę tarczkę podrzucił...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym obstawiał blachę pułkową, nakładaną na peltę orła, i szedł w kierunku, któregoś z pułków KK..

ma ktoś info jakiej wielkości są tarczki, takie jak na skanach, które zamieścił kol. dado373 ??
Ewentualnie może po wymiarach orła od kaszkietu da się to wykluczyć?

Może jakaś wersja oficerska, kawaleryjska ?

pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rewers. Wygląda tak, jakby centralnie coś kiedyś do tarczki przylegało. Niestety nie odnalazłem żadnych innych pozostałości. Dziurki od wewnątrz starannie oszlifowane, a więc raczej robota manufakturowa", niż prywatna inwencja. Cyfra głęboko tłoczona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, że numery oddziałów na emblematach armii rosyjskiej pojawiają się dopiero w 1828 r. Szukałbym przede wszystkim w opracowaniach nt. armii austriackiej w okresie wojen napoleońskich.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie