Skocz do zawartości
  • 0

Gruby kabel ok. 127 żył!!! co zasilał????


korkodyl

Pytanie

Ostatnio budowlańcy wytargali kilka metrów tego kabla przy pracach drogowych, zastanawia mnie co zasilał taki grubasek. Czy to poniemieckie instalacje czy pamiątka PRL??? żyły aluminium chyba, całość w pełnej otulinie z ołowiu i cienka warstwa jakby impregnowanego smoło podobną substancją papieru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Telefoniczny,i chyba pamięta czasy wujka z wąsikiem,we wrocku wyciągaliśmy takie w studzienkach z napisem Breslau dużo central jeszcze chodziło na takich,a nie muszę pisać co robiło sie z takimi wyciągniętymi haha dobre casy pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przypuszczam jest to kabel telefoniczny (telegraficzny)- 64 pary łącz (powinno być 128 odizolowanych od siebie wiązek. Na takim kablu można było realizować w czsie wojny np. 64x24 = 1536 połączeń jednocześnie w systemie telefonii wielokrotnej (a może nawet więcej). Swoją drogą myślałem, że w telekomunikacji używano tylko miedzi ze wzgl. na niskie napęcia i małe prądy, a więc duże straty w kablu aluminiowym. Raczej nie jest to kabel energetyczny; miałby 3 lub 4 grube żyły-wiązki (3 fazy + 0, choć w tych czasach " czyli ziemię" brano często od rynny lub piorunochrona)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe, takich kabli używaliśmy do łączenia kopalni z innymi kopalniami. szły sobie lasami, ale złomiarze szybko je wykopytali i co pół roku trzebabyło nowe zakładać. co do telefonicznego, faktycznie, można je tak wykorzystać.

z resztek odcinaliśmy kawałki kabli po 150 cm i robiliśmy druciki do crossowania" na centrali telefonicznej.

btw, on na pewno jest w ołowianym pancerzyku"? :>
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio budowlańcy wytargali kilka metrów tego kabla przy pracach drogowych, zastanawia mnie co zasilał taki grubasek. Czy to poniemieckie instalacje czy pamiątka PRL??? żyły aluminium chyba, całość w pełnej otulinie z ołowiu i cienka warstwa jakby impregnowanego smoło podobną substancją papieru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie