Jump to content

Muzeum Cudu nad Wisłą w Ossowie


Recommended Posts

http://www.tvnwarszawa.pl/-1,1583693,0,,muzeum_cudu_nad_wisla_budynki_nad_ziemia_i_tarasy_widokowe,wiadomosc.html

Muzeum Cudu nad Wisłą: budynki nad ziemią i tarasy widokowe

Twórca ekspozycji w Muzeum Powstania Warszawskiego projektuje na polach Ossowa park kulturowy, który upamiętni Bitwę warszawską z 1920 r. Portal tvnwarszawa.pl dotarł do wstępnych wizualizacji muzeum, które ma być sercem parku.

Najnowocześniejszy park kulturowy w Polsce, z interaktywną ekspozycją, ma powstać w Ossowie pod Wołominem na setną rocznicę Bitwy warszawskiej. W miejscu, w którym Polacy w sierpniu 1920 roku zatrzymali ofensywę bolszewików na Europę, co roku odbywają się inscenizacje walk. Władze okolicznych gmin chcą, by to miejsce przyciągało tłumy zwiedzających nie tylko w połowie sierpnia, lecz także przez cały rok.

Wehikuł czasu

Nad koncepcją parku pracuje Mirosław Nizio, który do miejsc pamięci ma nietypowe podejście: wierzy, że mogą stać się wehikułami czasu. Projektuje ekspozycje tak, by zwiedzający je mogli poczuć historię na własnej skórze. Nizio jest autorem słynnej ekspozycji w Muzeum Powstania Warszawskiego, Interaktywnego Centrum Nauki w Łodzi, Muzeum Współczesnego we Wrocławiu, "Kamiennego Piekła na terenie obozu w Gross-Rosen oraz mauzoleum w Michniowie, które upamiętni pacyfikację polskich wsi w czasie II wojny światowej.

Wystawy jego autorstwa zaskakują dotykowymi panelami, szybami dźwiękowymi, nagraniami z dawnych czasów, a nawet zapachami (w mauzoleum w Michniowie będzie można poczuć zapach spalonego drewna). Architekt właśnie przedstawił władzom Wołomina wstępną koncepcję budynków, które będą sercem parku kulturowego w Ossowie. Mają stanąć w centrum wsi. Dziś znajduje się tu m.in. stary budynek straży pożarnej.

Muzeum będzie się unosić nad ziemią

Trzy podłużne budynki, z początku równoległe wobec siebie, będą się stopniowo rozgałęziać na boki. Założeniem projektanta jest, żeby od strony pola bitwy unosiły się nad ziemią, niczym armaty. Mirosław Nizio przyznaje, że wojenne skojarzenia miały wpływ na ich bryłę.

- Obiekt powinien jednoznacznie określić wymowę tego miejsca, być dynamiczny, kojarzyć się z walką i zwycięstwem - tłumaczy projektant.

Z tarasów obejrzymy bitwę

Z przeszklonych budynków i przejść między nimi będzie się otwierać widok na pole bitwy. Z kolei z tarasów widokowych, które powstaną na dachach na wysokości 17 m, będzie można oglądać coroczne inscenizacje walk.

Oprócz muzeum w budynkach znajdzie się miejsce m.in. na sale konferencyjne i dydaktyczyne oraz sklep z pamiątkami. W bezpośrednim sąsiedztwie muzeum znajdzie się plac, nowy kościół z plebanią, a być może także dom kombatanta. Stary budynek straży miałby zostać zburzony. Nowy powstanie na północ od muzeum. W jego sąsiedztwie będzie też miejsce na hotel dla turystów.

Burmistrz Wołomina Jerzy Mikulski jest zachwycony projektem.
- Budynki doskonale wkomponowują się w krajobraz Ossowa. Rozgałęziają się na kształt litery "V, która nawiązuje do wiktorii nad bolszewikami - tłumaczy. - Są skierowane w stronę najważniejszych punktów w Ossowie: miejsca w którym zginął ksiądz Skorupka, miejsca w którym Rosjanie dotarli najbliżej w okolicę Warszawy i pola, na którym rozegrała się bitwa - wylicza.

Pancerny "Mściciel i kolejka

Mirosław Nizio zaprojektuje także atrakcje na polach Ossowa. W planach jest odtworzenie krajobrazu bitwy - są tu pozostałości po okopach i wzgórza, które były placówkami wojskowymi, np. wzgórze 617, które było siedzibą polskiego sztabu. Na terenie parku powstaną ścieżki spacerowe i ekspozycja militariów - atrakcją mógłby się stać zrekonstruowany pociąg pancerny "Mściciel. Z Zielonki do pobliskiego Okuniewa mogłaby jeździć też kolejka wąskotorowa.

Park na setną rocznicę bitwy

Budowa obiektu ma kosztować około 60 mln zł. Do tego dochodzi kilkumilionowy koszt eksponatów. Gminy będą starać się o dofinansowanie projektu, widzą szansę m.in. we współpracy z rządem. Projektem jest zainteresowany m.in. marszałek Bronisław Komorowski.

- Jeśli zaczniemy przygotowania w 2010 roku, to na obchody setnej rocznicy muzeum powinno być gotowe - ocenia Jerzy Mikulski.

Koncepcja parku, opracowywana przez Mirosława Nizio, kosztowała gminy ok. 63 tys. zł.

- Tworzeniem koncepcji byli zainteresowani też inni projektanci, ale ceny zaproponowane przez nich były znacznie wyższe - mówi Andrzej Ptaszyński z Referatu Planowania w Wołominie.

O tym, że gminie naprawdę zależy na stworzeniu w Ossowie historycznej atrakcji, świadczą przygotowywane rozwiązania prawne. Na czwartkowej sesji rady gminy samorządowcy zdecydują o objęciu planem miejscowym terenu, na którym ma powstać muzeum. Planem chcą objąć także pozostałą część pola bitwy.

- Teren parku na pewno nie zostanie zabudowany - zapewnia wiceburmistrz Krzysztof Antczak.

Projekt może objąć całą Polskę

Prace nad programem "Ossów - Wrota Bitwy Warszawskiej trwają od 2005 roku. Wtedy Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zbytków zaproponował ochronę pola bitwy pod Ossowem przez powołanie parku kulturowego. W 2006 roku o powołanie parku postanowiły zabiegać wspólnie Wołomin i Zielonka. Następnie do projektu przystąpiła gmina Kobyłka.

Burmistrz Wołomina chce, żeby projekt stał się początkiem ogólnopolskiego programu, który upamiętni wydarzenia wojny polsko-bolszewickiej i zwycięstwo Polski w 1920 roku. Planowane jest włączenie do niego co najmniej kilku miast: Nasielska, Mińska Mazowieckiego, Modlina, Radzymina, Wólki Radzymińskiej czy Warki."
Link to comment
Share on other sites

Patrząc na sposób przeprowadzania inwestycji jakie przeprowadzają władze Wołomina w ostatnim czasie np.remonty ulic to czarno widzę zagospodarowanie pola bitwy w Ossowie. Zresztą pole bitwy jest już praktycznie całkowicie zabudowane. Podobnie jest w pobliskim Radzyminie.Z tymi planami spózniono się o kilka dziesiątek lat.
Link to comment
Share on other sites

Tak sobie myślę, że kilka dziesiątek lat" temu to szanse powstania takiego muzeum to tak raczej nikłe były.

Pomysł świetny i będę mu kibicował, choć osobiście wolałbym nie Cudu nad Wisłą" a Bitwy Warszawskiej".

No, ale ja pogrobowiec Sanacji" jestem ...
Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...
MON przekaże 100 mln zł na Muzeum Bitwy Warszawskiej - podaje Radio ZET


Muzeum dofinansowane przez resort Antoniego Macierewicza ma powstać w Ossowie pod Wołominem.

Jak podało w środę Radio ZET, Ministerstwo Obrony Narodowej przekaże 100 mln zł na budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 Roku.

O dofinansowanie z budżetu państwa starali się samorządowcy z Wołomina. Budowa muzeum ma się rozpocząć w tym roku.

- MON chce wbić pierwszą łopatę pod budowę już 15 sierpnia - mówi „Stołecznej” Edyta Zbieć, zastępczyni burmistrza Wołomina.


Muzeum w stulecie bitwy

Radni chcą, by muzeum powstało w setną rocznicę bitwy. Proponują, by dodatkowo zorganizować zbiórkę pieniędzy na wystawę stałą i uruchomić linię autobusową z Wołomina na pola Ossowa, gdzie ma stanąć gmach. Tu odbywają się coroczne rekonstrukcje starcia z bolszewikami pod dowództwem Michaiła Tuchaczewskiego.

- Dołożymy wszelkich starań, by wspomóc budowę infrastruktury muzeum - zapewnia Edyta Zbieć.

Projekt instytucji był gotowy już w 2014 r. Jak czytamy na stronie, muzeum oprócz prezentacji artefaktów związanych z Bitwą Warszawską i wojną polsko-bolszewicką stawia sobie za cel również moderowanie dyskusji o współczesnym patriotyzmie, podtrzymanie pamięci o roli zwycięstwa 1920 roku dla Europy oraz budowanie w tym kontekście dumy z Polski".


http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,21925137,mon-przekaze-100-mln-zlotych-na-muzeum-bitwy-warszawskiej.html
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Do 2020 roku powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku. W poniedziałek ogłoszono wyłonienie jego projektu. Przetarg na budowę muzeum ma zostać ogłoszony do października. Start budowy zaplanowano na wiosnę 2018 roku.

W poniedziałek w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie odbyła się konferencja prasowa dotycząca prezentacji koncepcji budowy w Ossowie Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r.

Zastępca dyrektora ds. programowych Muzeum Wojska Polskiego Witold Głębowicz ogłosił, że sąd konkursowy powołany przez dyrektora placówki, wyłonił projekt obiektu memorialnego - nie tylko samego muzeum, ale także i swego rodzaju pomnika, który ma się znajdować w Ossowie". Jak dodał, ma on upamiętniać zarówno bitwę, jak i wysiłek całego społeczeństwa w roku 1920.

Głębowicz poinformował, że projekt został wyłoniony w wyniku zamkniętego konkursu. - Zostały skierowane zapytania do sześciu pracowni projektowych, otrzymaliśmy jedną pracę, praca ta, wysoko oceniona przez sąd konkursowy, została przygotowana przez pracownię Dom i Miasto" - powiedział

http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,powstanie-muzeum-bitwy-warszawskiej-1920-roku,238247.html
Link to comment
Share on other sites

Mam nadzieję, że powstanie coś monumentalnego, a nie kolejny bunkier , stodoła czy inszy kurnik. Najlepiej, gdyby budowlę zaprojektował architekt z poza Polski, bo w talenty i umiejętności naszych projektantów ja nie wierzę.
Link to comment
Share on other sites

Czytałem co trzeba, ale projekt mi się tak bardzo nie podoba, i liczę, na nowy 'Cud nad Wisłą'. Mam nadzieję, że ostatecznie zbudują coś zupełnie innego, budowlę i piękną i monumentalną. Wiecie jak to było ze Świątynią Opatrzności Bożej, jest inna niż pierwszy zatwierdzony projekt.
Link to comment
Share on other sites

http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,22234075,pracownia-czeslawa-bieleckiego-zaprojektuje-muzeum-bitwy-warszawskiej.html#BoxGWImg:undefined

Pracownia Czesława Bieleckiego zaprojektuje Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie

Muzeum powstanie na sztucznie usypanym wzgórzu, z amfiteatrem, z którego można będzie oglądać rekonstrukcje Bitwy Warszawskiej. Częścią projektu jest zespół dwóch stumetrowych masztów upamiętniających bitwę i stulecie niepodległości. Na zaprojektowanie tego pomnika Muzeum Wojska Polskiego ogłosiło błyskawiczny konkurs, do którego nie zgłosił się nikt oprócz Bieleckiego.

Harmonogram konkursu zakładał iście szturmowe tempo projektowania: 4 sierpnia wybranym architektom wysłano zaproszenia do udziału, 7 sierpnia wysłano im regulamin, termin składania prac wyznaczono na 14 sierpnia, a rozstrzygnięcie zaplanowano na 15 sierpnia.

- 10 dni? Jak ogłaszaliśmy konkurs na miejską toaletę, daliśmy projektantom trzy miesiące. Może chodzi o szkic na kartce A4? - zdumiewa się Dariusz Hyc, wiceprezes warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. -W takim tempie absolutnie nie powinien być przeprowadzany konkurs realizacyjny, zwłaszcza w sprawie tak ważnej jak upamiętnienie Bitwy Warszawskiej - mówi.

Jeden uczestnik konkursu
I rzeczywiście spośród sześciu zaproszonych do konkursu pracowni tylko jedna złożyła koncepcję. Była to pracownia Czesława Bieleckiego, która już dawno pomnik zaprojektowała. Jest on częścią kompleksu Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. opracowanej przez zespół Bieleckiego. Pracował nad tym projektem od miesięcy. Ujawniliśmy to w „Gazecie Stołecznej” w czerwcu.

W poniedziałek oficjalnie ogłosił to na konferencji prasowej szef MON Antoni Macierewicz.

Na konferencji zaprezentowano także wizualizacje muzeum oraz krótki film przybliżający główne założenia.

Wzgórze z ogrodem i amfiteatrem

Pomysł Bieleckiego jest taki: W Ossowie przy ul. Matarewicza powstanie muzeum Bitwy Warszawskiej ulokowane na sztucznie usypanym wzgórzu. Przed nim, od strony ulicy, urządzony zostanie ogród pamięci poległych. Od drugiej strony powstanie schodkowy amfiteatr, z którego będzie można obserwować pole bitwy i rekonstrukcje.

Na wzgórze będzie można wejść monumentalną 800-metrową Aleją Zwycięstwa, której początek i koniec zaznaczony zostanie wysokimi na sto metrów masztami upamiętniającymi stulecie niepodległości Polski i stulecie Bitwy Warszawskiej.

Dzięki ulokowaniu muzeum na wzgórzu pole bitwy stanie się niemal jednym z jego eksponatów. - Architekci, którzy poprzednio projektowali muzeum, lokowali je w innym miejscu. Moim odkryciem jest to, że aż 95 proc. tego bardzo malowniczego terenu między ulicą a istniejącymi stawami jest we władaniu skarbu państwa. To umożliwia stworzenie parku kulturowego, który będzie precjozum gminy - mówi Bielecki.

Zaznacza: - Amfiteatr będzie mógł służyć nie tylko podczas obchodów rocznicy bitwy, będzie można na co dzień tam spacerować i oglądać stawy, których z poziomu gruntu nie widać, bo mają podniesione brzegi.

Bielecki zaskoczony
Bielecki w rozmowie ze „Stołeczną” mówi, że zaskoczyło go, że do konkursu na zaprojektowanie Wrót Bitwy Warszawskiej 1920 r. nikt poza nim się nie zgłosił. Architekt uważał, że jego pomysł przyjęto w ministerstwie w całej rozciągłości. Ale złożył pracę w konkursie i wygrał walkowerem. Nikt inny nie był w stanie zaprojektować monumentalnego pomnika w 10 dni.

– Do końca października Muzeum Wojska Polskiego ogłosi przetarg nieograniczony w formule "zaprojektuj i buduj na przygotowanie dokumentacji, a następnie zbudowanie całego projektu, o którym dzisiaj rozmawiamy, czyli muzeum i pomnika pola bitwy. Chcielibyśmy, żeby już wiosną następnego roku została wbita pierwsza łopata. To jest bardzo ambitne tempo, zdajemy sobie z tego sprawę, ale jesteśmy przekonani, że pracownicy Muzeum Wojska Polskiego i wszyscy pracownicy Ministerstwa Obrony Narodowej dołożą wszelkich starań, żeby to zadanie zrealizować – mówił na konferencji sekretarz stanu w MON Michał Dworczyk.

Muzeum Bitwy Warszawskiej zaprojektował zespół pracowni Czesława Bieleckiego DiM’84 w składzie: Magdalena Adamus, Anna Szewczyk, Pamela Krzyszczak, Alicja Rudowska, Adam Dziedzicki, Tomasz Kuczborski, Bartłomiej Trocha, Jacek Mikoś, Robert Kwiatkowski, Grzegorz Kowalski, Janusz Skrzypczak, Marek Kucman, Włodzimierz Lupa, Tomasz Karolak."

Link to comment
Share on other sites

W końcu muzeum powstanie,brawo!Jeżeli p Nizio jako architekt bierze udział w tym projekcie to można być spokojnym o przyszły charakter wystawy oraz tłumy zwiedzających (podobnie jak w Muzeum Powstania Warszawskiego).
Koszty inwestycji także będą kilkukrotnie niższe niż te, które poniesiono w Gdańsku na padającą 'krzywą wieżę' Muzeum II W.Ś. (koszt 450 000 000 PLN).(To tam, gdzie w/g owatorskiej" koncepcji/antykoncepcji autora zamurowali na amen jeżdżącego M4 Scherman, gdyby ktoś nie wiedział).
Link to comment
Share on other sites

Tomuś, zlituj się...

Jeśli prawdą jest, że:
Harmonogram konkursu zakładał iście szturmowe tempo projektowania: 4 sierpnia wybranym architektom wysłano zaproszenia do udziału, 7 sierpnia wysłano im regulamin, termin składania prac wyznaczono na 14 sierpnia, a rozstrzygnięcie zaplanowano na 15 sierpnia."

To albo było to z góry ustawione, albo... było z góry ustawione. Nawet jeśli już wcześniej w środowisku krążyły pogłoski.

Śp. Kuryłowicz wrocławskie NFM parę miesięcy opracowywał. Co nawet przy całkiem innych wymaganiach* jest zdecydowanie logiczniejszym terminem.

Co do kosztów się może nie rozpędzajmy- część poznamy, gdy skończy się przetarg na zaprojektuj i buduj".


* dotyczących scen, dźwięku, itp...
Link to comment
Share on other sites

tomekignac (474 / 83) 2017-08-16 20:46:15

Uważasz, że ta procedura była normalna?
Biorę udziały w przetargach kilka razy w miesiącu. Inna materia i dużo łatwiejsza- ale od ogłoszenia do rozstrzygnięcia zazwyczaj upływają grube tygodnie, przeplatane pytaniami i uzgadnianiem detali.

A tu...w ciągu 10 dni, w tym dwa weekendy, nagle ktoś całą koncepcję architektoniczną opracował?

Upssss....
Link to comment
Share on other sites

Procedura przetargowa jest chyba zgodna z prawem.Jak czytam w artykule zajmuje się tym Muzeum Wojska Polskiego. Architekt p.Bielecki i jego zespół też na pytania zapewne odpowie i się od tego nie uchyli. Jak są wątpliwości - trzeba pytać a nie od razu węszyć spiski.
Poczekamy, zobaczymy.
P.s.: to, że przetarg może trwać np. 4 miesiące, zgłosi się 50 oferentów a i tak wygra en swój" - wiesz, że to jest możliwe i nie ma o co kruszyć kopii. Sądzę, że bardziej tu chodzi o koszty, wizję projektu i architektów wizjonerów, dla których kasa to nie wszystko w życiu...
Link to comment
Share on other sites

http://warszawa.onet.pl/wciaz-nierozstrzygnieta-kwestia-lokalizacji-muzeum-bitwy-warszawskiej-1920-r/fp2txzb

Wciąż nierozstrzygnięta kwestia lokalizacji Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r.

Ossów i Radzymin - dwa istotne dla Bitwy Warszawskiej miejsca - starają się o budowę na ich terenie muzeum upamiętniającego starcie z bolszewikami z 1920 r. Kwestia lokalizacji placówki, która miałaby powstać na 100. rocznicę "cudu nad Wisłą, wciąż pozostaje nierozstrzygnięta.

Na przedpolach Warszawy w dniach 13-15 sierpnia 1920 r. rozegrała się decydująca batalia wojny polsko-bolszewickiej. Określana jako cud nad Wisłą i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata, zdecydowała o niepodległości Polski i uratowała Europę przed bolszewizmem. Od kilku lat o budowę na ich terenie muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. starają się Ossów i Radzymin. W sprawę zaangażowało się z jednej strony Ministerstwo Obrony Narodowej - deklarując chęć zbudowania muzeum w Ossowie, z drugiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wspierające budowę placówki w Radzyminie.

- Prowadzimy rozmowy ws. muzeum w Radzyminie. Poinformujemy media o podjętych decyzjach - przekazało MKiDN. W listopadzie 2016 roku, podsumowując roczną pracę, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński zapowiedział budowę muzeum właśnie w tym mieście.

Z kolei od początku czerwca w budowę placówki muzealnej, ale w Ossowie, zaangażowało się MON. Z inicjatywą wyszli też radni z Wołomina, którzy zadeklarowali chęć nieodpłatnego przekazania resortowi obrony działki w Ossowie pod budowę placówki.

W poniedziałek, podczas konferencji prasowej dotyczącej prezentacji koncepcji budowy w Ossowie Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r., ogłoszono, że wyłoniono projekt "obiektu memorialnego - nie tylko samego muzeum, ale także i swego rodzaju pomnika, który ma się znajdować w Ossowie. Ma on upamiętniać zarówno bitwę, jak i wysiłek całego społeczeństwa w roku 1920. Rozpoczęcie budowy ma nastąpić wiosną 2018 r.

Szef MON Antoni Macierewicz zwrócił uwagę, że "Bitwa Warszawska, która zdecydowała o losach niepodległości Polski, o losach Europy i w jakimś sensie o dziejach świata, po dziś dzień nie ma swojego pomnika. Zdaniem szefa resortu obrony Bitwa Warszawska tak samo dobrze oddaje dramatycznie trudne losy naszego narodu, jak wielkość Wojska Polskiego. - Jej godne uczczenie jest naszym absolutnym obowiązkiem - podkreślił.

Tego samego dnia przy zespole szkół w Ossowie minister obrony narodowej podpisał z przedstawicielami władz lokalnych list intencyjny dotyczący budowy muzeum.

Prof. Jan Żaryn, historyk, senator PiS (wybrany m.in. z powiatu wołomińskiego), który zaangażował się w powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej, powiedział, że to "racjonalne argumenty zadecydowały o tym, że wybór padł na Ossów.

- Jest szansa, że jeszcze w tym roku będzie można zamknąć proces przygotowania do rozpoczęcia budowy - jest zgoda w Ossowie na budowę muzeum, wstępny projekt, jak również teren, który może być przekazany przez gminę Wołomin Ministerstwu Obrony Narodowej. Teren jest także przystosowany do tego, by powstał tam ten obiekt muzealny - wyjaśnił Żaryn.

Senator, pytany, czy jest szansa, aby zostały zbudowane dwa muzea poświęcone Bitwie Warszawskiej, odpowiedział: "Nie wyobrażam sobie, by mogła powstać realna placówka muzealna, jeżeli ona nie zacznie być budowana już, tzn. w roku 2017. "Patrząc na chociażby realną budowę takich muzeów jak Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Historii Polski w Cytadeli widać, że tamte działania sprawnie funkcjonujących placówek nie doprowadzą do tego, że mimo początkowej woli te muzea w jakikolwiek sposób powstaną w roku 2018 czy nawet 2019, mimo że zaczęto je budować za czasów koalicji PO-PSL.

Jak zauważył, "trzeba być realistą - oczywiście były takie zrywy niesamowicie szybkie i sprawne, jak budowa Muzeum Powstania Warszawskiego, ale też nie ma powodu, żeby ścigać się z czasem w sposób nieprzytomny, jeżeli można to organizacyjnie dobrze poukładać dzisiaj.

Z kolei burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński przekonuje, że zarówno Ossów, jak i Radzymin mają takie same szanse na budowę muzeum "cudu nad Wisłą. Dodaje, że Radzymin przygotowuje szczegółową dokumentację zagospodarowania terenu potrzebną do budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej.

- Jesteśmy w kontakcie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, na razie nie komunikowaliśmy tego, bo nie został podpisany list intencyjny w tym zakresie. Jak tylko to się stanie, na pewno o tym poinformujemy. Dokumentacja, którą przygotowujemy, jest potrzebna, żeby sformalizować rozmowy z ministrem kultury - podkreślił Chaciński. Burmistrz Radzymina zaznaczył jednocześnie, że "kibicuje Ossowowi na równi z Radzyminem, ponieważ wiele osób, przez wiele lat się starało, żeby rzeczywiście Ossów również upamiętnić. - Mam nadzieję, że i jednej, i drugiej placówce uda się do roku 2020 - dodał.

Przewodniczący rady miejskiej w Wołominie Leszek Czarzasty pytany o kwestię rywalizacji między Ossowem a Radzyminem ws. budowy muzeum Bitwy Warszawskiej, odpowiedział: "Ja myślę, że ta rywalizacja zawsze w jakimś stopniu występowała. Uważam jednak, że niepotrzebnie, bo jeśli Radzymin będzie z czymś gotowy - będzie miał teren, projekt, to wtedy dopiero może myśleć o tym muzeum. To muzeum może mieć zupełnie inny charakter niż w Ossowie. Myślę, że to nie przeszkadza, bo ten szlak bitwy idzie przez Radzymin, Wołomin, więc przyszli zwiedzający będą mieli po prostu więcej atrakcji, bo powstanie również coś w Radzyminie - czego my absolutnie nie negujemy i uważamy, że jeżeli będzie taka możliwość, to powinno tam powstać muzeum.

15 sierpnia 1920 roku trwały zacięte walki wojsk polskich z Armią Czerwoną m.in. pod Radzyminem, Ossowem i Zielonką. Ostatecznie polscy żołnierze, ponosząc wielkie straty, utrzymali Radzymin i inne miejscowości, odrzucając bolszewików daleko od swoich pozycji. Dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia."


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Czlowieksniegu 09:08 17-08-2017
Link to comment
Share on other sites

http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,22240002,prezes-sarp-konkurs-na-muzeum-bitwy-warszawskiej-byl-karygodny.html#BoxLokWawImg

Prezes SARP: "Konkurs na Muzeum Bitwy Warszawskiej karygodny. Wygrać mógł tylko Czesław Bielecki

Warte 100 mln zł Muzeum Bitwy Warszawskiej zaprojektuje zaprzyjaźniony z PiS architekt Czesław Bielecki. Wygrał konkurs, którego warunki ustalono tak, by wygrać mógł tylko Bielecki.

– Bardzo się cieszę, że ten konkurs przyniósł wynik, który otwiera drogi. Bo to jest dopiero otwarcie drogi do zrealizowania tego pomnika i muzeum - mówił w poniedziałek minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, prezentując koncepcję Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r., które ma stanąć w podwarszawskim Ossowie.

Muzeum zaprojektuje pracownia Czesława Bieleckiego, zaprzyjaźnionego z PiS architekta (w 2010 r. z poparciem PiS startował w wyborach prezydenta Warszawy). Jego koncepcja przewiduje usypanie sztucznego wzgórza, na szczycie którego ulokowane zostanie muzeum. Przed budynkiem, na zboczach wzgórza powstanie schodkowy amfiteatr, z którego będzie można obserwować pole bitwy i organizowane na nim jubileuszowe rekonstrukcje. Na wzgórze będzie można wejść monumentalną, 800-metrową Aleją Zwycięstwa, której początek i koniec zaznaczony zostanie wysokimi na sto metrów masztami upamiętniającymi stulecie niepodległości Polski i stulecie Bitwy Warszawskiej.

Muzeum Bitwy Warszawskiej: 100 mln zł od MON
Muzeum powstanie jako filia podlegającego MON Muzeum Wojska Polskiego. Resort obrony już zapowiedział, że da 100 mln zł na budowę inwestycji w Ossowie. Wiceminister resortu Michał Dworczyk ogłosił w poniedziałek, że już w październiku rozpisany zostanie przetarg na wykonawcę, tak by muzeum mogło być gotowe w 2020 r., na stulecie bitwy.

Bielecki pracował nad projektem muzeum oraz tworzących pomnikową bramę masztów od miesięcy. W rozmowie z dziennikarzem „Wyborczej” zapewniał, że zabrał się do tematu z pasji, bez zlecenia z Ministerstwa Obrony Narodowej, choć przewidywał, że prędzej czy później zostanie ogłoszony jakiś konkurs.

Zamknięty konkurs w 10 dni
Konkurs architektoniczny na „obiekt memorialny Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 r.” Muzeum Wojska Polskiego ogłosiło 4 sierpnia. Był to konkurs zamknięty, do którego zaproszono sześć pracowni, w tym biuro Bieleckiego. Projektanci dostali 10 dni na stworzenie koncepcji architektonicznej. W tak krótkim czasie projekt mógł złożyć tylko ten, kto już wcześniej go narysował. Jako jedyny pracę dostarczył Bielecki.

Jak się dowiedzieliśmy, zaproszenia do wzięcia udziału w konkursie nie przyjął Mirosław Nizio, szef pracowni Nizio Design International, autor jednego z wcześniejszych, niezrealizowanych projektów budynku muzeum w Ossowie. Nie zdecydował się wystartować z powodu zbyt krótkiego czasu na przygotowanie prac i nieprecyzyjnych warunków konkursu.

- 10 dni? Jak ogłaszaliśmy konkurs na miejską toaletę, daliśmy projektantom trzy miesiące - mówi Dariusz Hyc, wiceprezes warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Prezes SARP: to karygodny konkurs ustalony dla Czesława Bieleckiego
Szef SARP Mariusz Ścisło mówi z niesmakiem: - Nie chcę komentować. Tego konkursu nie konsultowano z SARP-em i my się do tego nie dotykamy. Jeżeli konkurs jest prywatny, to organizatorzy mogą sobie robić, co chcą. W przypadku konkursu publicznego obowiązują warunki określone w ustawie o zamówieniach publicznych. Od ogłoszenia konkursu jest czas 4-6 tygodni na złożenie prac. Skracanie tego do 10 dni jest sytuacją karygodną - ocenia.

O informacje o tym, dlaczego przyjęto tak pospieszny tryb wyboru projektanta muzeum, upominamy się w Muzeum Wojska Polskiego od poniedziałku. Jak dotąd nie dostaliśmy odpowiedzi."
Link to comment
Share on other sites

Czlowieksniegu (16328 / 884) 2017-08-16 20:52:40

cóż, trzeba przywyknąć. Ja też trochę czasu w przetargach straciłem i wiem, że całość ciągnie się miesiącami, a chodzi często o znacznie mniejsze kwoty do wydania. Jednak chyba trzeba przywyknąć, że teraz jest wszystko szybko i byle jak. Później się poprawi. Ważne, żeby przecięcie wstęgi było w terminie. Koszty nie grają roli. Przecież to nie prywatne, a publiczne (czyli dalej niczyje?).

tomekignac (476 / 83) 2017-08-16 20:46:15

Protestować można, ale jeśli ma to być z góry założony wykonawca, to pewnie nic nie da. Można iść do sądu, ale.... - patrz wyżej :)
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Muzeum cudu nad Wisłą" zamrożone. Na razie zarobił tylko architekt

Po hucznej prezentacji wizualizacji Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. resort obrony wypłacił architektowi 130 tys. zł i po cichu zamroził wartą 100 mln zł inwestycję. Nie ma raczej szans, by zostało otwarte w setną rocznicę cudu nad Wisłą"

Miało powstać jako filia podlegającego Ministerstwu Obrony Muzeum Wojska Polskiego. Resort w sierpniu ub. roku obiecywał na tę inwestycję 100 mln zł. – Mam nadzieję, że ten projekt zostanie wykonany na 100. rocznicę bitwy warszawskiej – mówił ówczesny szef MON Antoni Macierewicz.

A ówczesny sekretarz stanu w resorcie Michał Dworczyk dopowiadał, że pierwsza łopata zostanie wbita wiosną tego roku.

Cisza na placu budowy

Mamy kwiecień. Na placu planowanej budowy w podwarszawskim Ossowie nic się nie dzieje. – Dokumentacja projektowa nie została opracowana. Na obecnym etapie nie jest możliwe wskazanie terminu rozpoczęcia budowy.

[...]


http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,23274447,muzeum-cudu-nad-wisla-zamrozone-na-razie-zarobil-tylko-architekt.html#Z_MTstream
Link to comment
Share on other sites

Janusz- w Twoim wieku powinieneś wiedzieć, że najlepsze są słomiane inwestycje.


Zwłaszcza, że dziś (?) taki jeden, którego się podobno Krakusy wypierają, wyskoczył z kolejnym pomysłem- teraz ważniejszy będzie łuk triumfalny... Pod warunkiem, że nieletni będą mogli na niego głosować.

Link to comment
Share on other sites

Masz na myśli tego, któremu kilkanaście tysięcy miesięcznie nie wystarcza do pierwszego?

Odnośnie głosowania przez nieletnich, to koncepcja jest słuszna, bo ideologicznie po linii i na bazie. Tyle tylko, że zapomniano o dzieciach poczętych! Dlaczego zygocie odmawiać prawa do głosowania?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information