Skocz do zawartości

Poszukiwanie Sztandaru 7 pal z Częstochowy


Rekomendowane odpowiedzi

Lelowskie Towarzystwo Historyczne organizuje w dn.25.07.09 r. Poszukiwanie sztandaru 7 Częstochowskiego pułku artylerii lekkiej, który został rozbity pod Lelowem 04.09.1939 r.Z dużą dozą prawdopodobieństwa można przypuszczać iż został zakopany wraz z kancelarią pułku w lasach pod Lelowem. Zapraszamy eksplolerów z wysokiej jakości sprzętem (skrzynia może być głęboko w leju po pocisku artyleryjskim)do wzięcia udziału w poszukiwaniach. Wjęcej informacji na stronie Lelowskiego Towarzystwa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Gdyby Sztandar Chłopaków ze Stradomia, znów ujrzał światło dzienne - była by to jedna z najpiekniejszych rzeczy, jakie mógł bym w życiu podziwiać :)

Dysponuje moze kolega gg?
chetnie zamienił bym kilka słow na temat.

ps. Częstochowa obiecuje się stawić, jeżeli nie uda się ze sprzętem, to chociaż dla wsparcia duchowego.

pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fascynujące sprawy - blisko mnie :)

A czy braliście pod uwagę możliwość wydobycia już w czasie wojny ? Toż to operowało w okolicznych lasach wiele oddziałów partyzanckich
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrzynia z dokumentami kancelaryjnymi i sztandarem 7 pal, mogła być ukryta w leju po pocisku artyleryjskim na głębokości 4 m."Strasznie głęboko,bez wysokiej klasy sprzętu nie ma co się wybierać,no chyba że na ognisko.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy obawiam się, obawiam! że sztandar 7PAL, znajduje się ewentualnie" dalej na wschód, gdzieś w trójkącie, Końskie Stąporków, Szydłowiec, kiedyś, ale to 40-latek temu; rozmawiałem z st. ogniomistrzem, szefem III dyonu haubic, 7PAL ŚP Panem St. Skałem, ale latka robią swoje!
Pozdrawiam!
GW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie też osobiście Podlelowie trochę nie gra w tej całej układance"...
Kolejna sprawa to fakt, iż tam nie ozbito" 7PAL.. jak już to poturbowano Batalion 27pp wspomagany przez dywizjon artylerii, w tym część z 7 Pułku Artylerii Lekkiej..

Problem leży w tym, że ruchy żołnierzy 7DP w, i po wyjsciu z kotła" janowskiego, to sprawa, której nawet sami uczestnicy nie są w stanie opisać zbyt dokładnie..
Teren nie należy do łatwych, a w czworokącie Szczekociny - niegowa - Koniecpol - Janów, właściwie każdy las przesiąknięty był rozbitkami, co niestety kolosalnie rozszerza ramy poszukiwań..


acer: bardzo blisko masz??
co do partyzantów - z tym bywało różnie..
Nigdy nie mozna tego wykluczyc ani poprzeć.

Cronos: obawiam się że na świadków już nie ma co liczyć, jest zbyt późno" ku temu..


Życzę niezłomności i powodzenia w poszukiwaniach, w końcu Gdzieś" owy >kruczek< musi się ukazać :)
pozdro!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to na początek
No więc może powróćmy do 7 DP; w latach 60-70, ale bardziej 60- tych, poprosiłem kolegę mojego śp. Ojca, który był szefem st. ogniomistrzem w III dywizjonie 7pal /haubice 100- tki/. Miałem wtedy Wyllisa i pojechaliśmy w eren", Pan był krzepki" i pokazał mi dokładnie w terenie ostatnie stanowisko dyonu, na zachód od szosy Janów - Żarki, oraz przejechaliśmy drogę z Częstochowy do miejsca KOŃCA. Twierdził, że zostali bez osłony piechoty i do końca zwalczali czołgi podchodzące od Żarek /korpus lekki/. Twierdził że, były problemy w strzelaniu, gdyż stanowiska ogniowe były 30-40m wyżej niż droga, ale działali skutecznie.
I na koniec nazwisko tego Pana jest otorycznie" przekręcane nawet w poważnych publikacjach /Skala, Skal itp./ A ten PAN nazywał się Stanisław Skał /st. ogniomistrz/ szef- to oczywiście funkcja.
Pozwoliłem sobie dorzucić taki temacik, gdyż to też była samotna" walka.
Pozdrawiam
41pp
GW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bjar: nie mozemy tego wykluczyc, choć sam wiesz jak wyglądała sprawa wyjścia z kotła janowskiego, tam wychodziły jednostki, które podporządkowywane były najaktywniejszym - starszym stopniem, ciężko przy wyjsciu z okrążenia bylo mówić o pułkach, batalionach, kompaniach czy bateriach..
mieszanka piechociarzy z trzech pułków, saperów, kolarzy, artylerzystów, i Chłopaków z Obrony Narodowej..

Jeżeli nie ma konkretnych relacji, potwierdzających ukrycie sztandaru, to będzie ciężka sprawa, ponieważ mógł on wyjść" właściwie z każdym, i w każdą stronę..

Czekamy z niecierpliwością, na relacje kol. kluch2 w związku z informacjami, jakie posiada Towarzystwo Lelowskie na temat sztandaru..

pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi lata" w głowie, czyli w niczym, że sztandar 7PAL był odesłany wieczorem 2.9.39 ze sztabu pułku, a mieścił się on pomiędzy Jasnogórską a obecnego Sikorskiego, gdzieś na wysokości dzisiejszej Okólnej.
GW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przypadkiem OZ 7 DP nie mieścił się w Piotrkowie Trybunalskim? Na poligonie letnim 7 DP w Przygłowie pod Piotrkowem, już w toku działań wojennych, z nadwyżek 74 pp formował się 174 pp rez.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie myślę,,,, co bym zrobił jako d-ca pułku, co prawda nigdy nie osiągnąłem d-ctwa powyżej kompanii LWP. Wiedząc że jestem oskrzydlany", przez korpusy szybkie", z tym że szesnasty miał jednak kierunek północno wschodni, a 2+3 DL lata" na południu! to bym nakazał kierunek dla pocztu sztandarowego, Janów -Włoszczowa -Kielce, lub, Janów - Przedbórz -Stąporków - Końskie./linia/
Lelów mi nie pasi"!
Pewno się mylę ! ale droga na Lelów jest trochę dziwaczna" o Piotrkowie T. nie wspomnę bo to czysta abberacja!
Pozdrawiam
GW
PS Bjar i Acer wszystko w waszych łapkach" . To Wasz teren!
GW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest taka ksiażka ,,Opowieści wrzesniowych sztandarów ,,- opisy losów lub domniemanych losów WSZYSTKICH sztandarów z 09/1939 nie mam teraz w rekach bo dopiero zawijam do domu za 2 tyg to sprawdze co na temat w/w sztandaru jest w tej ksiązce
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem o ocaleniu sztandaru decydowali żołnierze a nie dowództwo.I gdzie ukryto to wychodzi dopiero w trakcie poszukiwań.We wrześniowych sztandarach są opisy co najmniej DWÓCH zniszczonych sztandarów(przepraszam ale nie mam teraz tej kniżki pod ręką) a jednak te sztandary są.Więc daj Wam Panie Boze dużo zapału i sił.Może się uda?Moze doprowadzicie sprawę za tych co już sami nie mogą dokończyc?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie