Skocz do zawartości

61 Pułk Piechoty


Rekomendowane odpowiedzi

odpowiedź dla thor65 - posiadam te zdjęcia w większej rozdzielczości. Niestety nie były skanowane tylko pstryknięte aparatem cyfrowym w trybie makro

odpowiedź dla JULJAN123 - rzeczywiście ale ze mnie gapa. Rzeczywiście na tym zdjęciu jest moment uroczystego wręczenia broni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 173
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Podporucznik Franciszek Kolbertowicz był pradziadkiem mojego kolegi. Do końca swojego życia był człowiekiem niezwykle prawym i honorowym. Taką postawę przekazywał swoim wnukom. Ciekawą rzeczą jest to, iż zabrał na ten lepszy świat tajemnicę zakopania sztandaru 61 Pułku Piechoty. Z opowiadań kolegi dowiedziałem się, że ów sztandar został przez jego pradziadka zabezpieczony w mosiężnej tulei i zakopany podczas okupacji gdzieś w Puszczy Bydgoskiej, w strefie obfitującej w starodrzewia. Z kolei kopię sztandaru można oglądać w Pomorskim Muzeum Wojskowym w Bydgoszczy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Według książki Kazimierza Satory ,,Opowieści wrześniowych sztandarów,,
Sztandar 61pp miano odesłać wraz z nadwyżkami żołnierzy do OZ 15 DP
Wielkopolskiej w Sandomierzu. Wyruszono 03.09.1939r.o godz.4:00.
Sztandar miano zakopać w miejscowości Bołtuny przed przekroczeniem
Rzeki Bug. Zakopać mieli por. Ludwik Diehl ppor. Jan Rejman w obecności
st.sierż. Szczepana Stachowiaka i jednego z plutonowych. 14 lipca 1970r.
por. Ludwik Diehl w oświadczeniu podał : ,,Osobiście rozkręciłem drzewce
chorągwi , powyjmowałem gwoździe, zdjąłem godło państwowe i odłączoną
materię chorągwi zabezpieczyłem’’. To tyle na temat sztandaru 61pp , więcej w w/w
książce.
Pozdrawiam Thor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
A to ciekawe. Czy może kolega rozwinąć temat ,, kilku sztandarów,,.
Początkowo jako 7 Pułk Strzelców Wielkopolskich, 7 stycznia 1920r.przemianowany na 61pp.
Nadanie sztandaru i zatwierdzenie jego wzoru zostało ujęte w Dzienniku Rozkazów MSWojsk.
z 1924r.,nr29, poz. 435. Sztandar ,ufundowany przez społeczeństwo ziemi chodzieskiej, pułkowi
wręczył prezydent RP S. Wojciechowski w Bydgoszczy 4 sierpnia 1924r.
Pozdrawiam Thor.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o sztandary i proporce, które pułki posiadały jeszcze z pierwszych lat istnienia. Po wprowadzeniu ujednoliconego wzoru sztandaru pułkowego te tradycyjne i starsze choragwie często były eksponowane w izbach pamięci jednostki. W pułku mogły się także znajdowac np. proporce nagrodowe, płomienie do fanfar, fartuchy bębnów i to własnie one w czasie ukrywania mogły zostac pomylone ze sztandarem pułkowym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Przekazanie broni, dla wojska na ręce marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego, ufundowanej przez ludność powiatu wyrzyskiego.
Marszałek Edward Rydz-Śmigły przechodzi przed frontem kompanii honorowej 61 Pułku Piechoty Wielkopolskiej. Poczet sztandarowy salutuje sztandarem przed marszałkiem, któremu towarzyszą generałowie: Tadeusz Kasprzycki (z prawej za Rydzem), Władysław Bortnowski (z lewej za Rydzem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 5 months later...
  • 3 months later...
Witam serdecznie ….

Ucieszyłem się że znalazłem w internecie wątek poświęcony 61 Pułkowi Piechoty z Bydgoszczy.
Od jakiegoś czasu poszukuję informacji na temat tego pułku.
Opracowuję drzewo genealogiczne mojej rodziny i szukam informacji na temat oficera tego pułku. Był dowódca plutonu w 1 kompanii I baonu – ppor. MILWID Władysław Zbigniew. Żoną jego była Maria Czerkawska ur. u 1882 roku. Wdzięczny będę za wszelkie dane na temat historii tego oficera lub jego rodziny na adres qguares@wp.pl.
Pozdrawiam …
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam: Interesuje mnie historia 61PP. Wlatach 1934-1935 mój dziadek odbywał tam zasadniczą służbę wojskową rocznik 1912. Pobór w dn. 11-17.04.1934r.1 kompania c.k.m.Pozdrawiam wszystkich, którzy interesują się 61PP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Pozwolę sobie dodać ciekawostkę, w zeszłym roku na aukcji w krakowskiej Desie został sprzedany pamiątkowy ryngraf, ofiarowany marszałkowi Rydzowi-Śmigłemu przez oficerów 15 DP z okazji urodzin. Na ryngrafie jest mn. wyryty sztandar 61 PP oraz przymocowana odznaka pułkowa. Miałem okazję trzymać w rękach to cudo ....
pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie tylko 61 pułk piechoty jest na tym ryngrafie. Na etui umieszczono odznaki jednostek wchodzących w skład dywizji. Masz może większe zdjęcia? Ciekaw jestem dedykacji.

Zdjęcia z uroczystego wręczenia można obejrzeć na stronach NAC (sygnatury 1-W-574-18 i 1-W-574-19).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Na zdjęciu Pobyt na wsi" drugi od prawej z koalicyjką i w rogatywce to Franciszek Chudziński.
Cieszę się z wątku o 61 PP i pozdrawiam wszystkich zainteresowanych. Co do losłw sztandaru to z opowieści dziadka, który był w poczcie sztandarowym 61 PP wiem, że został zakopany na wschodzie Polski.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Mam pewne archiwalia dot. prawdopodobnie 61 p.p. z Bydgoszczy.Zeby jednak sie upewnic i czegos na tym znamienitym forum nie naplatac prosze znawcow tematu o pomoc.
Czy gdzies sa publikowane spisy personalne oficerow, podoficerow i zolnierzy zwlaszcza z lat 1918-1920?
Czy ktos wie o wizycie gen.J.Hallera w 61 p.p.?
Gdzie mozna dowiedziec sie wiecej o kampanii 61 p.p.w 1920r?
I ostatnie - jak te kapitalne foty zobaczyc w lepszej rozdzielczosci?
Pewnie mialbym ich wiecej ale odpowiedz chocby na te bedzie rewelacja. Jesli potwierdze tozsamosc moich zdjec z 61 p.p. obiecuje dolaczyc.
Pozdrawiam akreconych" 61 p.p.
leokadia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie