Skocz do zawartości

Co wojsko ukrywa kolo Szumiradu - vol.2


woytas

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolego pepe_111. Owszem jest taki opis. Ja np.znalazłem go w angielskiej wersji książki B.Weisera (to pewnie ta sama książka)poniżej link:

http://books.google.pl/books?id=Tze8-WiCvBcC&printsec=frontcover#v=onepage&q&f=false

Opis znajduje się w przypisie na dole strony 242.
Dworek myśliwski (czy domek myśliwski) jest wyraźnie widoczny na mapach topograficznych jak i na starych mapach niemieckich. Znajduję się on bezpośrednio w centrum bazy. Pisali o tym koledzy w poprzednich postach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
witam kolegow słozylem w jednostce 2286 w latach 1983 do 1985 jednostka jest ogromnym podziemnym kompleksem , nawet na dzisiejsze czasy potrafiłaby wprawic w zdumienie jesli wojsko do dzisiaj pilnuje tego obiektu znaczy ze nie jest on nawet dzisiaj bez znaczenia strategicznego . Obiekt został skonstruowany tak aby wytrzymal bezposrednie uderzenie atomowe mysle ze dlatego wciąż tego pilnuja . urządzenia zamontowane w połowie lat 80 dzisaj przedstawiałyby wartosc muzealna i były mniej wiecej tyle warte ile waza ale konstrukcja obiektu naprawde solidna gwarantuje nawet dzisiaj pewna ochrone przed potęznym ładunkiem nuklearnym i z tej pewnie przyczyny jest zamkniety i zabezpieczony . w dzisiejszych czasach nie stanowi juz tajemnicy jestesmy w nato wiec pewnie stanowi ów obiekt czesc wyposażenia zapasowego ,rosjanie kazali zbudowac go polakom w latach 70 i 80 a wic znaja jego lokalizacje i wartośc . zbudowała go jednostka budowlana z Gniezna prace trwały około 10 lat kilka lat montowano sprzęt łacznosci obiekt miał byc centrum dowodzenia czym nie wiem jako szeregowy drucik miałem okazje wszędzie zajzec więc wiem jak to to ustrojstwo jest skonstruowane do czego miało słózyc mysle ze wiedzieli tylko rosjanie . pomimo iz mineło cwierc wieku od czasu kiedy opusciłem mury tej jednostki pisze dosc niepewnie zakazano nam mówic cokolwiek i komukolwiek o tym jak ów zakaz jest skuteczny swiadczy fakt ze na tym forum mozna znależc niewiele informacji i niech tak pozostanie skoro obiektu nadal pilnuja jest więc cos wart pozdrawiam i proponuje na tym zamknac temat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Fakty sprzed kilku lat:
Żołnierzy ZSW z Opola do jednostki dowoził autobus. Nie miał zasłoniętych okien. Pierścienie ogrodzeń są 3:
1 - zewnętrzne ogrodzenie - duży pierścień, otacza cały kompleks - tu na wjeździe asfaltową drogą wgłąb lasu był/jest Punkt Kontrolny
2 - wewnętrzne ogrodzenie - mały pierścień, otacza samą jednostkę - brama/Biuro Przepustek - wdłóż tego ogrodzenia regularnie krążył uzbrojony patrol wartowników
3 - najmniejszy pierścień otaczający tzw. Strefę" - już wewnątrz na terenie jednostki - wstęp tylko dla uprawnionych żołnierzy zawodowych, wstępu broni warta.
Sama strefa nie zgadza się z opisem w w/w artykule z prima aprilis, gdyż obiekt w strefie ma więcej niż 3 piętra (oczywiście w dół). Prawdopodobnie 11 pięter.
Piszący o głowicach atomowych to rzeczywiście bajkopisarze. Prawdą jest przeznaczenie dowódczo-łącznościowe obiektu dla rządu na wypadek wojny. Na terenie jednostki znajduje się lądowisko.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla przypomnienia:

Obiekty kompleksu 7260 Lubliniec(czyli przywary); JW. 2286 Opole
Budynki (budowle):
„200” – 9000m³;
„300” – 5800m³;
„2R” – 3840m³,
Obiekt kompleksu 7899 Opole; JW. 2286 Opole
Budynek „100” – 26000m

Proporcji bloku wcale nie musi mieć, może być w przybliżeniu np: 30x30x30m.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę aby obiekty ujęte w tym przetargu były tym obiektem o którym rozmawiamy (w domyśle wielopoziomowy bunkier). Prawdopodobnie chodzi tu o obiekty towarzyszące i znajdujące się na powierzchni. Oczywistym jest, że to co pod ziemią jest ściśle tajne i nie ma tam wstępu byle firma, nawet taka która ma certyfikaty dostępu do informacji niejawnych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednoznacznie nie stwierdzimy o jakie budynki chodzi, chyba że ktoś na mapach zumi policzy ile mniej wiecej wynosi kubatura budynków na powierzchni (pewnie maja max 3 pietra, a boki mozna zmierzyć).
Z przetargu:
Osoby dokonujące kontroli budowli 100 są zobowiązane posiadać poświadczenie bezpieczeństwa do klauzuli „ŚCIŚLE TAJNE”, natomiast osoby dokonujące kontroli budowli: 200; 300; 2R, są zobowiązane posiadać poświadczenie bezpieczeństwa do klauzuli „POUFNE”"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Niemczech byłe NRD jest taki obiekt i można go zwiedzić ponoć lecz nie wiem dokładnie gdzie to jest.
Może ktoś z kolegów coś wie na ten temat.
Obiekty takie napewno miały trzy kondygnacje,miały przejścia do podziemnych chal i zbiorników wodnych
pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oldnavy, nie wykluczam że możesz mieć rację, ale:
oferta jest z 2008 roku, więzienie w tych budynkach działa bodaj od 2007, mało tego były one praktycznie stawiane od nowa.
Inne budynki, bliżej pierścienia centralnego - bunkrów, są po prostu malutkie, natomiast dziwi mnie że są wymienione aż 3 budowle.
Trzeba mieć poświadczenie dla klauzuli poufne", ale dla porównania w tej samej ofercie, dotyczącej jednak budynku w Szumiradzie [„100” (budowla) – 26000m³, ] wymagane jest poświadczenie ściśle tajne", spora budowla swoją drogą. Ta jednostka jednak wciąż działa, a na Przywarach tylko ochrona siedzi, a sprzęt sprzed dekady i więcej został...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Zdjęcie modelu kapsuły umiejscowionej w rosyjskiej/radzieckiej bazie radarowej w pobliżu Moskwy. Kapsuła wisi na specjalnych amortyzatorach w silosie.
Może cos podobnego jest w Szumiradzie?

Więcej zdjęć

http://englishrussia.com/index.php/2011/04/02/the-shield-of-moscow/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie
Od jakiegoś czasu interesuje się tematem JW2286 i mam kilka pytań:
1. Czy wjeżdzając od strony trasy na Opole,( utwardzoną drogą) od razu natkniemy się na kontrole?
2. Jak daleko można wjechać od strony Zakrzowa Turawskiego nie łąmiąc zakazów?
3. Jak daleko można wjechać od strony Radawki (Radawie) nie łamiąc zakazów?
4. W jakiej odległości od samej jednostki jest pierwsze ogrodzenie?
5. No i co faktycznie grozi za wejście/wjazd na teren już poza żółtymi tablicami Teren wojskowy"?
Miałem okazję być w tamtych okolicach kilka razy, ale od strony miejscowości Radawie nie potrafię tam trafić, ale póki co tablic Teren wojskowy" poza tymi, które są przy wjeździe drogi na Opole nie widziałem.

Miejscowi twierdzą, że żołnierze czasem wpadają do pobliskiego baru, choć jednostkę wg zdjęć na zumi otacza 4 km lasu, więc kawałek mają.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
15 lat temu mógłbym jeszcze powiedzieć jak chodzić po tym obszarze z zawiązanymi oczami. (Idąc na patrol czasami nie widziałem wyciągniętej przed siebie ręki a dróżkę wyczuwało się stopami) Teraz zostały w pamięci już tylko strzępki wspomnień ale kiedy to czytam wspomnienia wracają. Ponad dwieście wart z patrolami z ostrą amunicją. Zamarzające plecy i jednocześnie palące się w zimie od koksownika rękawice. Locha z młodymi pasiakami trzy metry ode mnie. Ruskie papierosy i ruscy kumple z którymi fajnie się handlowało i zajefajny Sztyrlic, który po polsku mówił lepiej niż nie jeden z naszych. (Kiedy miał wracać śmialiśmy się, że samolot już stoi gotowy ale Sztyrlic musi jeszcze poczekać w jednostce na spłodzenie pilota, który go zabierze do domu).
Biegi w OP1, i budowanie ambon strzelniczych dla generałów ze sztabu generalnego z Warszawy, polujących na dziki.
Ogromny obszar zamknięty i piękna przyroda. Pot, łzy, nerwy, męka i najwspanialsze wspomnienia życia.
Ale słowo to słowo - klauzurę tajności podpisywali wszyscy.
Osobiście uważam, że dla ODKRYWCY" nie ma tam nic ciekawego, choć przy grillu i wódeczce mógłbym opowiadać bardzo, bardzo długo i chyba bym Was zainteresował.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

duzo sie nasluchalem ze tam nic niema , tylko jak tam nic niema to po co takie tajne ? ziwerzyny oprocz dzikow i saren tez za duzo nie bylo kiedys"(lata 80-90)a nie byl to chyba tylko teren do zbierania grzybow i jagod przez wyzszych wojskowych ,wiec cos tam musialo lub jescze musi byc ale o tym wiedza na pewno tylko zawodowi a cala reszta penwie do innycvh celow , ale fakt ze z ruskimi mozna bylo niezle pohandlowac wodka za benzyne itd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż... Jednostka 20 lat temu była i może jeszcze jest tajna o specjalnym znaczeniu dla obronności narodu, stąd może otoczka tajemniczości, ale nie ma co się zagłębiać bo nie ma tam kosmitów ani żadnych rakiet.
Najpiękniejsze wtedy właśnie były dziki i jelenie.
Młody patrol wychodząc miał za zadanie przynieść reklamówkę kapeluszy kani i to wymiarowych. Średnica mogła się różnić centymetr od średnicy patelni; inne się wywalało a młodzi dostawali w łeb. Nie było z tym problemu i cała wartownia po kolacji dodatkowo się obżerała choć to było zakazane. Ruscy z muchomorów robili kompot bo wódki nie było prawie wcale a o piwie w kantynie można było wtedy tylko pomarzyć. Na lewiznę prawie się nie chodziło. W czasie całej służby byłem dwa razy w Ligocie. Teraz to śmieszne, ale by się nawalić biegliśmy w nocy i w deszczu, pięć km. w jedną stronę, przez jeżyny, maliny i trawy do pasa. Potem trzeba było odpokutować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
zdjęcia z niemieckiego bunkra w Wolenbergu wyglądaja jakby były zrobione w 2286 słyszelismy podczas słózby ze w kazdym kraju układu warszawskiego były takie obiekty widac mówili nam prawde po latach dochodze do wniosku ze obiekt powstał dla supertajnego ruskiego systemu łącznosci nasza łacznocs ti sala radiowa i teleksowa były tylko przykrywką dla tego co za mojej obecnosci zawitało tam raz i na krótko z ludzi noszących polskie mundury dostep miało do tego dwóch oficerów tylko oni mieli dostęp do sal po lewej stronie byłem tam tylko raz i jedyne co pamietam to puste stojaki urządzeń łącznosci po prostu miejsca na panele dla jakichs urzadzeń . nie wiem co to było wiem jedno było to tak tajne ze ten jedyny raz wnosła te urządzenia do bazy bo tak ów obiekt nazywalismy w 1984 roku marynarka zsrr było to 3 godziny po zestrzeleniu przez ruskiegio miga połudnowo koreańskiego samolotu pasarzerskiego w kilka chwil po zamkneciu sal z lewej strony bazy wysiadły wszystkie nasze systemy łacznosci ?????????? nawet telefon na drut taki zwykły telefon nie działał i juz było napiecie w lini generatory działały działały wyp . abonęckie a tel nie działał he dzisiaj jestem 25 lat starszy i pewnie troche madrzejszy a takiego zjawiska jak wtedy nie widziałem nie wspomne o odbiornikach radiowych po prostu była cisza w eterze . po godzince z okładem wszystko wróciło do normy . mysle ze koniec swiata nigdy nie był blizej jak wtedy hehe to na tyle ciekawe jakie to cholerstwo wtedy testowano na terenie bazy nieformalnie dowiadywałem sie od oficerów zapamietałem nazwe system z rosyjskiego miał sie nazywac (WE CZE) nie mam pojecia czy chodziło o jakas wysoką czestotliwosc czy to okreslenie oznacza cos zupełnie innego dowiedziałem sie ze ów system nie jest nowy jest znany rosjanom od lat 50 i ze nato ni ma nań sposobu moze którys z kolegów spotkał sie z zasosowaniem takiej chyba broni elektronicznej gdzies indziej ciekawe????
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie dostałem się pod siatkę od strony miejscowości Radawie ( całkiem łatwo trafić ). Wie ktoś może jaki teren od jednostki jest ogrodzony? Jechałem dość długo więc wydaje mi się że do pierwszych budynków powinno być już całkiem blisko.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie