Skocz do zawartości

Co wojsko ukrywa kolo Szumiradu - vol.2


woytas

Rekomendowane odpowiedzi

witam, również mieszkałem niedaleko Przywar, chętnie spotkałbym się z którymś z kolegów bywających tam częściej, choć teraz mieszkam 50 km dalej. Rodzina mojej żony mieszka we wsi Klekotna a inna rodzina w samych Przywarach. W razie czego gg: 2804023.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

wielki sentyment mam do jednostki JW2464, w roku 2001 odbywałem tam służbę i wmawiano nam od początku że to tajna jednostka, Zero telefonów kom. ani radioodbiorników czy aparatów obok zamieszczam zdjęcie wspaniałej zarobaczonej stołówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe co tam się dzieje teraz w Przywarach. Instalacja radarowa jest na pewno bo widać ją z drogi, natomiast przy samej jednostce byłem ostatnio jakiś rok temu. Ciekawe czy rozbudowali więzienie, które jest na miejscu koszar. Czy ktoś może potwierdzić albo zaprzeczyć informacjom z tego forum, że teren jest zabezpieczany jakimiś nowymi zasiekami? Był tam ktoś ostatnio?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
witam, zainteresowałem się tym tematem dopiero kilka dni temu, ale zdążyłem już trochę poszperać :)
widać, że o kompleksie w przywarach wojsko pamięta. Aktualnie jest ochraniany przez 4 osoby plus 3 z interwencji, i tylko te 3 mają broń krótką, także ktoś we wcześniejszym temacie przesadził ;)
w 2008 roku MON rozpisał przetarg na okresową kontrolę stanu technicznego [przydatność, pomiary elektryczne i costam jeszcze] kompleksów w szumiradzie i przywarach. interesujące jest że do budynku 100 [szumirad] obowiązuje klauzura 'ściśle tajne', natomiast do 200 300 i 2R [przywary] 'poufne'.
co do ogrodzenia ... byłem tam dziś, tyle że nie przy samych radarach i żadnego ogrodzenia nie widać. MON co prawda rozpisało jeszcze świeży przetarg na ogrodzenie w jednostce 2286, ale wnioskuję z niego że chodzi o kompleks w szumiradzie [część administracyjna]
w najbliższym czasie mam zamiar zrobić głębszy zwiad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Hej jestum tu nowy .pracuje bardzo blisko przywar i bardzo mnie ciekawi ten obiekt planuje sobie go zwiedzic w najblizszym czasie troche sie boje tej broni krotkiej u straznikow. Przedwczoraj bylem na jednym z tych pol antenowych , sa zarosniete mlodymi brzozkami ,mysle ze kiedy jednostka byla aktywna to nic tam nie roslo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...
Byłem na rowerze, także zbyt blisko podjechać nie mogłem, o pewnych ciekawostkach parę linijek tekstu niżej.
O ochronie wiadomo od dawna, owszem, ale w poprzednim temacie ktoś fantazjował o broni automatycznej i kij wie o czym jeszcze, co rozpiski przetargów zdają się dementować.
IMO broni krótkiej nie ma się co zbytnio bać, wiadomo jakie nawet policja ma gówniane przepisy dotyczące jej użycia, choć może faktycznie ochroniarze mogą być 'mniej poczytalni'. Mnie osobiście bardziej nie odpowiada możliwość jakiegokolwiek spotkania się z tymi panami, bo w przeciwieństwie do cieciów z np starych fabryk do nich nie przemówi argument że nic nie zniszczę a chcę tylko zdjęcia porobić ;)
Odnośnie ciekawostek: wjeżdżam na rowerze od strony Klekotnej. Przekraczając asfaltówkę więzienie-anteny w odległości 50m widziałem grupę ludzi, przypuszczalnie z więzienia, grzybiarzami chyba nie byli, to jeszcze nie był dobry okres na grzyby, chociaż moze borówki czy jagody ;) anteny mijałem po lewej, jadąc leśną drogą zrytą przez jakiś ciężki pojazd dojechałem do, hmmm, dość świeżo wykopanego rowu, nie wiem w jakiej odległości był od anten, poniżej 500m raczej, nie wiem czy do więzienia ciągną kablówką, czy coś, ale trochę to było dziwne, jako że przejechać się nie dało to zawróciłem. Ot i cała historia, wakacje się dla mnie skończyły więc teraz nie pozwiedzam niestety...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Ktoś kto pisał ten żart prima aprilisowy ma niezłe poczucie humoru :) W Polsce jest miejscowość o nazwie Beznatka i można ją nawet wyszukać poprzez Zumi albo jeszcze lepiej Google.Maps. Ta druga wyszukiwarka pokaże nam nawet całkiem ciekawą i alternatywną do właściwej lokalizację, w której ic" nie ma. To chyba już kolejny żart prima aprilisowy, którym ktoś rozwija swój talent literacki opisując azę" pod Szumiradem. Czyżby azwiedka" ukrywała jakieś swoje, ważne w planach na przyszłość miejsce? Może Beznatka to taki akronim od ez NATO" albo aza NATO", a może płk Sinica (wymieniony w raporcie Macierewicza) nudzi się na emeryturze i nadal robi to do czego go wyszkolono na kursach KGB? Może 10 kwietnia i 19 października to kolejne karty scenariusza pisanego przez pisarzy" ze wschodu - a może zachodu? Jedno jest pewne, nic nie dzieje się bez przyczyny.

Pozdrowienia dla pana Jana, może tym razem gra we właściwej drużynie i tylko ja się mylę. W końcu ludzie z honorem i ambicjami nie są jak chorągiewki okręcające się jak im wiatr zawieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Dziwnym trafem w tym wątku podano dwa linki do primaprilisowych artykułów którymi ktoś ewidentnie próbuje odwrócić uwagę od obiektu pod Szumiradem i Bierdzanami i do tego ta nazwa miejscowości Beznatka, poszukajcie jej na google maps. Najprawdopodobniej coś się tam szykuje ciekawego i nadal teren powinien zostać utajniony. Po raz kolejny przesyłam pozdrowienia dla iałego ojca", który zapewne czyta ten wątek na forum, w końcu pierwszy link w google po wpisaniu jw2286 przenosi właśnie tutaj.

Do moderatora - nie wiem czy to mój błąd podczas dodawania poprzedniego wpisu (parę miesięcy temu), czy też może panuje tu cenzura rodem z onetu i nie każde treści przechodzą.

Pozdrawiam wszystkich tych, którzy z pieśnią na ustach pokonywali kilkaset metrów żeby coś zjeść, pomimo że stołówka była naprzeciwko koszarowca :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą obiekt łączności BARS 201 Przywary i niedalekie tajne instalacje w Szumiradzie przestają być tajne same w sobie. Niech już Ci co tak bardzo boją się mówić co tam jest, wezmą pod uwagę fakt, że teren jest wszędzie oznaczony, na zumi to widać dokładnie co tam jest, nawet w nawigacji samochodowej np automapie jest to wszystko w punktach POI. Także nie przesadzałbym z tą tajemnicą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

c.d. przeznaczenie tego bunkra jest opisane w książce o Kuklińśkim bo dokładne jego plany przekazał amerykanom. Jak napisał Alkali na początku tematu. I tu zwracam si do wszystkich może wiecie jaki tytuł nosi ta książka albo gdzie można takowy opis znaleźć?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam
nie mam tej książki czytałem ją parę lat temu jest tam opisana częściowa konstrukcja bunkra jak i jego położenie z tego co pamiętam to gdzieś to już ktoś opisywał,w książce pisało coś w stylu w południowo zachodniej Polsce ma zostać wybudowany obiekt o najwyższym znaczeniu strategicznym ma być on wybudowany niedaleko zbiorników wodnych i opuszczonej cegielni,
stawy są tam do dziś cegielnia też no i obiekt ma się dobrze bo cały czas choć opuszczony jest konserwowany i gotów do użycia,
koledzy nie dziwcie się że nikt nie chce wklejać zdjęć czy pisać w prost o tym czy bliźniaczym obiekcie,dodam że jest jeszcze trzeci obiekt bo tak to działałomatka i dwie córki" więcej nie napisze po prostu nie chce jeżeli ktoś pozna całe znaczenie tych obiektów też tak postąpi,szukajcie na stronach radzieckich jest wszystko zdjęcia opisy po prostu wszystko
pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Penetrując kompleks w Szumiradzie widać wyraźnie, że jest to dość duża infrastruktura, obiekty porozrzucane są po całym lesie a odległość miedzy niektórymi to kilka km nawet. Czy ktoś może mi powiedzieć jak daleko można wejść do lasu na grzyby od strony południowej (Zakrzów Turawski) aby nie pogwałcić zakazu wstępu na teren jednostki? Czy wiecie może czy miejscowości od północy Kamieniec i Radomil - są dostępne? czy obowiązuję zakaz wstępu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę, oto rzeczony fragment książki:
Kukliński znał nowe szczegóły konstrukcyjne drugiego projektu Albatros", podziemnego sowieckiego centrum dowodzenia na wypadek wojny, które miało zostać wybudowane w miejscu dawnego dworku myśliwskiego w lesie nieopodal Opola. Dwa bunkry, które miały zostać wzniesione nieopodal opuszczonej cegielni z dwoma niewielkimi zbiornikami wodnymi, mogły wytrzymać uderzenie o sile 15 kilogramów na centymetr kwadratowy. Schron, podwieszony na wypełnionych azotem cylindrach, miał zostać umieszczony w komorze. Komora ma fundament ze zbrojonego betonu o grubości 3 metrów oraz osłony przeciwuderzeniowe i przeciwwstrząsowe. Jej wewnętrzne ściany są wyłożone stalowymi płytami i wzmocnione wyściółką z waty szklanej."
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W książce tej zawarty jest także fragment o tym jak tajna była operacja pod kryptonimem Albatros". Nawet sam głównodowodzący siłami rozlokowanymi w Polsce Kulikov, gdy jechał wizytować obiekt w Szumiradzie (w domyśle, ale to raczej na pewno chodzi o ten kompleks), to po lądowaniu w pobliskiej bazie (?) przebierał się w cywilne ciuchy i dopiero jechał do tajnego kompleksu dowodzenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie