Jump to content
Sign in to follow this  
leszek01

Formacje graniczne okresu międzywojennego część 2

Recommended Posts

Nie spodziewałem się ,że przyjdzie mi założyć drugą część
wątku poświęconego formacjom granicznym okresu międzywojennego.Zapraszam do dalszej zabawy".
Na początek fotka z internetu. (mam nadzieję, że fotografia jest w temacie")

Share this post


Link to post
Share on other sites

Allegro - Płk Jan Tomasz Jur-Gorzechowski, późniejszy generał, Komendant Główny Straży Granicznej w rozmowie z dwoma oficerami SG i ppłk Kawalerii (wstążka Virtuti Militari przy płaszczu). Zdjęcie zrobione najprawdopodobniej na poligonie Centralnej Szkoły Straży Granicznej w Górze Kalwarii"

Share this post


Link to post
Share on other sites
wedle mojej wiedzy ppłk kaw., to ppłk Głogowski Piotr Stanisław (ostatnio zca dcy 8 psk, biały otok), od kwietnia 1932 do kwietnia 1938 r. zastępca Komendanta SG, obaj oficerowie, tj. płk Gorzechowski i ppłk Głogowski w czapkach rogatywkach, fotografia wykonana pomiędzy kwietniem 1932 r. a listopadem 1933 r. (oficerowie SG mają oznaki stopni słuzbowych jeszcze na dolnej części rękawów)

Share this post


Link to post
Share on other sites
komisarz Strazy Granicznej z Mazowieckiego Inspektoratu Okręgowego (1" na naramienniku) w mundurze wg przepisu z 1930 r., nad lewą kieszenią Krzyż Walecznych i tzw. dwa ez atu" (Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918-1921 oraz Medal X-lecia Odzyskanej Niepodległości), poniżej na kieszeni wg mojej oceny od prawej (patrząc na fotkę) odznaka pamiątkowa SG oraz z lewej - Odznaka Honorowa Orlęta" [???]

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posterunek I linii FITOWO, Podlegał Komisariatowi Krotoszyn,
a dalej pod Inspektorat Graniczny nr 3 Brodnica.
Gdzie szukać info o ludziach z Fitowa?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mój ojciec Bolesław Sterma był w 1922 roku pomocnikiem Komisarza chyba w Działdowie. Potem jako przodownik kierował placówkamiw Sochach,Wiśniewie i jeszcze gdzieś. Po wypadku przeszedł na emeryturę chyba w 1932 roku. Nie mam żadnych zdjęć - zniszczone w czasie wojny. Ojciec już nie żyje. Z wielką radością oglądam zdjęcia i opisy. Teraz wiem jak wyglądały mundury itp. Jeśli ktoś wie coś o moim ojcu, proszę o wiadomość.Pozdrawiam Franciszek Sterma

Share this post


Link to post
Share on other sites
DO FRASTER" wg stanu na wrzesień 1926 r. przodownik Straży Celnej Sterma Bolesław (nr instalacyjny 2702" - tak to się nazywało wg przepisów z 1926 r.) był kierownikiem placówki SOCHY podległej Komisariatowi Działdowo Straży Celnej podporządkowanemu Inspektoratowi Działdowo (podlegał Dyrekcji Ceł w Poznaniu - 1926 r.); po utworzeniu Straży Granicznej (2 IV 1928 r.) zapewne został zweryfikowany i zatrudniony w nowej formacji

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kolego, Fitowo to powiedzmy dzielnica" małej miejscowości Ciche niedaleko Zbiczna, praktycznie się tam wychowałem, jest tam o ile pamiętam jeden lub dwa domy(ponad 150 letnie) w jednym z nich mieszka kobieta myślę że ma teraz ponad 80 lat może więcej, może coś mogła by Ci powiedzieć.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jestem bardzo wdzięczny za uzyskane informacje. Danych nie znałem.W jakim dokumencie są te informacje zawarte? Czy istnieje możliwość uzyskania dokumentu lub jego fragmentu? Pozdrawiam.Franciszek S.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam! Mój dziadek Franciszek Szczepankiewicz był pracownikiem
Straży Granicznej na placówce w Gardeji. Z tego okresu pochodzi zamieszczone zdjęcie. Później został przeniesiony w okolice Lubawy, gdzie według jego opowiadań był komendantem do wybuchu wojny. Niestety dziadek już nie żyje i nie wiem jaka była to placówka. Przypuszczam, że Napromek. Czy ktoś może posiada jakieś informacje, zdjęcia itp. które mogłyby uzupełnić moje wiadomości. Z góry dziękuję.
Sławek K.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information