Skocz do zawartości

Formacje graniczne okresu międzywojennego część 2


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 457
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Allegro - Płk Jan Tomasz Jur-Gorzechowski, późniejszy generał, Komendant Główny Straży Granicznej w rozmowie z dwoma oficerami SG i ppłk Kawalerii (wstążka Virtuti Militari przy płaszczu). Zdjęcie zrobione najprawdopodobniej na poligonie Centralnej Szkoły Straży Granicznej w Górze Kalwarii"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wedle mojej wiedzy ppłk kaw., to ppłk Głogowski Piotr Stanisław (ostatnio zca dcy 8 psk, biały otok), od kwietnia 1932 do kwietnia 1938 r. zastępca Komendanta SG, obaj oficerowie, tj. płk Gorzechowski i ppłk Głogowski w czapkach rogatywkach, fotografia wykonana pomiędzy kwietniem 1932 r. a listopadem 1933 r. (oficerowie SG mają oznaki stopni słuzbowych jeszcze na dolnej części rękawów)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

komisarz Strazy Granicznej z Mazowieckiego Inspektoratu Okręgowego (1" na naramienniku) w mundurze wg przepisu z 1930 r., nad lewą kieszenią Krzyż Walecznych i tzw. dwa ez atu" (Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918-1921 oraz Medal X-lecia Odzyskanej Niepodległości), poniżej na kieszeni wg mojej oceny od prawej (patrząc na fotkę) odznaka pamiątkowa SG oraz z lewej - Odznaka Honorowa Orlęta" [???]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Mój ojciec Bolesław Sterma był w 1922 roku pomocnikiem Komisarza chyba w Działdowie. Potem jako przodownik kierował placówkamiw Sochach,Wiśniewie i jeszcze gdzieś. Po wypadku przeszedł na emeryturę chyba w 1932 roku. Nie mam żadnych zdjęć - zniszczone w czasie wojny. Ojciec już nie żyje. Z wielką radością oglądam zdjęcia i opisy. Teraz wiem jak wyglądały mundury itp. Jeśli ktoś wie coś o moim ojcu, proszę o wiadomość.Pozdrawiam Franciszek Sterma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
DO FRASTER" wg stanu na wrzesień 1926 r. przodownik Straży Celnej Sterma Bolesław (nr instalacyjny 2702" - tak to się nazywało wg przepisów z 1926 r.) był kierownikiem placówki SOCHY podległej Komisariatowi Działdowo Straży Celnej podporządkowanemu Inspektoratowi Działdowo (podlegał Dyrekcji Ceł w Poznaniu - 1926 r.); po utworzeniu Straży Granicznej (2 IV 1928 r.) zapewne został zweryfikowany i zatrudniony w nowej formacji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, Fitowo to powiedzmy dzielnica" małej miejscowości Ciche niedaleko Zbiczna, praktycznie się tam wychowałem, jest tam o ile pamiętam jeden lub dwa domy(ponad 150 letnie) w jednym z nich mieszka kobieta myślę że ma teraz ponad 80 lat może więcej, może coś mogła by Ci powiedzieć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Mój dziadek Franciszek Szczepankiewicz był pracownikiem
Straży Granicznej na placówce w Gardeji. Z tego okresu pochodzi zamieszczone zdjęcie. Później został przeniesiony w okolice Lubawy, gdzie według jego opowiadań był komendantem do wybuchu wojny. Niestety dziadek już nie żyje i nie wiem jaka była to placówka. Przypuszczam, że Napromek. Czy ktoś może posiada jakieś informacje, zdjęcia itp. które mogłyby uzupełnić moje wiadomości. Z góry dziękuję.
Sławek K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie