Skocz do zawartości

Jestem Nowy, Znalazłem zdjęcia na strychu u teściowej


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 62
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
W opracowaniu Wielhorskiego dot. obsad broni jezdnych we IX 1939 r. go nie ma, podobnie w wykazach absolwentów CWKaw. w Grudziądzu (łącznie z 2-rocznikami promocji z IX 1939).
Niemniej z samych zdjęć masz już sporo informacji chociażby: numer i nazwę stalagu, blok w którym urzędował" i numer obozowy (Gef. 13988).
Powodzenia w dalszych poszukiwaniach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mogę się mylić, ale moim skromnym zdaniem jeżeli był z rocznika 1920, to marne szanse by został przed IX 1939 oficerem. Być może w opowieściach rodzinnych jest błąd i twój stryj nie był w szkole podchorążych a w szkole podoficerskiej w pułku, co mi osobiście wydaje się bardziej prawdopodobne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

patrze na te fotki i.....płaszcze są jakieś krótkie, jakby piechocińskie. No i wstązki na kołnierzach a nie proporczyki. Zatem bronie jezdne raczej odpadają ( może jakis poczet dowódcy. Krój oficerek wskazywałby także na to że to paradne buty a nie takie polowe (juchtowe) jakich używały formacuje jezdne.

a fotka grupowa....czyzby to była woliera w poznańskim Starym Zoo? Zdaje się, ze Skibiński wspominał, ze podczas letniej koncentracji w Biedrusku organizowano wycieczki do tego Zoo :)

Ciekawe, ciekawe...:D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Znalazłem Władysława Długozimę na liście przyjętych do Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich Nr 1 w Koninie. Rocznik 1936-39. W związku z uwczesnymi zasadami przyjęcia do szkoły wiek i data urodzenia się zgadza.
Prawdopodobnie w sierpniu 1939 r. ukończył szkołę i został skierowany do pułku. Niestety przydziały pułkowe nie zachowały się.
Proponuję napisać do Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu (www.cmjw.pl) i poprosić o informacje, podając dane osobowe i nazwę obozu. Może zachowały się dokumenty zawierające informacje i przydziale w 1939 r. oraz dacie i miejscu dostania się do niewoli.

Natomiast zastanawiający jest oficerski strój żołnierza z pierwszego zdjęcia. Ale nie do końca. Buty są oficerskie, spodnie oficerskie lub kawaleryjskie, natomiast bluza żołnierska nowego wzoru i to bez oznak stopni.
Stopień podoficerski lub przynajmniej podchorążego potwierdza pobyt w Stalagu, a nie w Oflagu.

Jeśli udałoby się zeskanować w większej rozdzielczości sylwetki ze zdjęcia 2009-03-06 16:09:10 (głównie odznaki na piersi i kołnierzyki) to można potwierdzić Szkołę dla Małoletnich.

Pozdrawiam
Stefan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć ,długo trzeba czekać ? , na informacje na e‑mail z www.cmjw.pl .../.......Ta dziewczyna z fotografi mogła być sanitariuszko ,łączniczko .Może więcej ktoś obeznany mógłby przytoczyć jakąś teorię..pozdro.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Dostałem info z cmjw.pl o stryju stopień Gefreiter to chyba nie jest oficer ??

Uwagi: Ostatnia informacja w dokumentach brzmi: Am 6.6.44. von Stalag XII F nach Stalag überstellt (Przeniesiony 06.06.44r. ze Stalagu XII F Forbach do Stalagu II A Neubrandenburg).
Data urodzenia: 12.03.1920 r.
Przynależność państwowa: Pole
Stopień wojskowy: Gefreiter
Jednostka wojskowa: 79 Inf. Regt.
Miejsce wzięcia do niewoli: Krzywda
Data wzięcia do niewoli: 06.10.1939 r.
Numer jeniecki: 13988/IIA
Obozy jenieckie: Stalag II A Neubrandenburg, Stalag XII F Forbach
Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu zaświadcza, że w aktach o sygnaturach WASt-St. II A, l. 2209 oraz WASt.-St. XII F, l. 933 znajdują się następujące informacje dotyczące jeńca o nazwisku: Władysław Długozima.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie