Skocz do zawartości

Jestem Nowy, Znalazłem zdjęcia na strychu u teściowej


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 62
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Zdjęcie z niewoli niemieckiej. Kurtka mundurowa wz. 36 bez oznak stopni, spodnie bryczesy i wysokie buty wskazują prawdopodobnie na formację jezdną. Z tej fotki nic więcej się nie wyciągnie.
Ponieważ jednak był w niewoli proponuję kontakt z Muzeum Jeńców wojennych w Łambinowicach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasób archiwalny Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu to dokumenty dotyczące jeńców wojennych (głównie polskich), przetrzymywanych w latach II wojny światowej w obozach jenieckich na terenie III Rzeszy, a także ZSRR i w obozach dla internowanych na terytorium Litwy, Łotwy, Węgier, Rumunii, Szwecji i Szwajcarii. Razem około 10,5 tys. jednostek archiwalnych, tj. 50 metrów bieżących akt.

Zasób tworzą: trzy zespoły archiwalne – Wehrmachtauskunftstelle für Kriegerverluste und Kriegsgefangene (Biuro Informacyjne Wehrmachtu ds. Strat Wojennych i Jeńców Wojennych), Deutches Rotes Kreuz. Präsidium (Niemiecki Czerwony Krzyż. Prezydium) i Środowisko Podchorążych byłych Jeńców Wojennych; cztery zbiory zamknięte – Środowisko byłych Jeńców Wojennych Obozu Dössel (Klub Dösselczyków), Zbiór Józefa Kobylańskiego, Akta Mirosława Zawodnego, Zbiór Edwarda Wolskiego oraz dwa zbiory otwarte – Materiały i Dokumenty, Relacje i Wspomnienia. Archiwum posiada ponadto mikrofilmy z dokumentacją z archiwów państwowych w Moskwie, Pradze i Freiburgu, cenną fototekę oraz wideo- i fonotekę, a także zbiór kartograficzny.

Więcej na ich stronie internetowej:
http://www.cmjw.pl/www/index.php
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziadka narazie znalazłem na listach Ausschwitz, mam kartę policyjną, listy przewozowe. Namierzyłem książeczkę wojskową i rzemieślniczą w archiwum PKP i muszę jeszcze do nich napisać i ją wydobyć.

Do tego PCK oraz Suchdienst nie mają danych. Okres niewoli pozostaje dla mnie niewiadomą. Dzięki za info. Już napisałem do nich.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widd CMJW to rewelacyjna sprawa. Co prawda sporządzenie kwerendy jest odpłatne (rok temu płaciłem coś koło 30zł), ale warto. W moim wypadku znałem tylko obóz i numer jeńca. Okazało się, że trafili dane w papierach niemieckich i róznież w Czerwonym Krzyżu. W efekcie poznałem full dane - imię, nazwisko, miejsce i data urodzenia, pułk, stopień, okoliczności dostania się do niewoli i przebieg jej samej. Coś w stylu CV tamtego żołnierza.

Co do zaś zdjecia Kaz41, to chyba jest oficer. Mundur wyraźnie spasowany, charakterystyczne spodnie i wysokie buty. Pewno więc Offlag jakiś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

kaz41 możesz zdradzić imię i nazwisko osby ze zdjęcia?
Jest spora liertatura zawierająca spisy osobowe kawalerii i artylerii, można w ten sposób zidentyfikować człowieka.

Jak się nazywał obóz ze zdjęcia?

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie