Skocz do zawartości

Niemiecki ekwipunek/oporządzenie II WŚ


Rekomendowane odpowiedzi

To może dodam coś z osobistego lecz regulaminowego wyposarzenia żołnierza WH.Standardowa maszynka do golenia,ponoć każdy otrzymywał taką w wyposarzeniu.Jeśli się mylę to proszę o sprostowanie.pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 220
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Dziękuję za słowa otuchy, bo już myślałem że nikt tego nie czyta. O ile wiem Niemcy nie posiadali przydziałowych maszynek do golenia, żołnierze niemieccy kupowali takie maszynki prywatnie, choć oczywiście mogę się mylić...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj Mundungskappe, czyli zatyczka na lufę (lub jak kto woli antyzapiaszczacz). Skomplikowana w budowie zatyczka z początku wojny, która służyła także jako przyrząd ułatwiający czyszczenie lufy za pomoca wyciora szybko została zastąpiona przez łatwą i tanią w produkcji zatyczkę wykonaną z tworzywa chroniącą broń przed dostaniem się do przewodu lufy piachu, czy kurzu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatyczki z tworzywa dla trzech podstawowych rodzajów broni strzeleckiej używanych przez armię niemiecką podczas II Wojny. W kolejności kb, kbk Mauser, MP 38 i 40 oraz MG 34 i 42. Nie wyczerpuje to gamy zatyczek na lufy, które np do MG 13 wyglądały jeszcze inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szlufki dodatkowe służyły do mocowania różnych odmian oporządzenia specjalistycznego, gdy np istniała potrzeba mocowania szelek przy jednoczesnym braku ładownic, za które możnaby je zaczepić. Zarówno strzelcy MG jak i oficerowie sięgali więc po nie częściej niż szeregowcy wyposażeni w kbk systemu Mauser, któremu zwykle towarzyszyła para ładownic...
Zgodnie z sugestią jutro postaram się obfotografować tornister i maskę p- gaz...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, myślałem, że mosiężne zatyczki to do kampanii wrześniowej tylko WP utrzymało...

Dziękuję za słowa otuchy, bo już myślałem że nikt tego nie czyta. "

Oj, wiesz jak jest, wstawiłbyś kawał zardzewiałego złomu to by była na tym forum podnieta. Ale profeska ludzi onieśmiela :-)
Trzymaj tak dalej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dzisiaj maska p- gaz z przyległościami... na zdjęciu widoczny zasobnik na maskę p-gaz. wz 38 w wersji po 1941 roku (dłuzszy od wcześniejszych o 2,5 cm- wcześniejsze miały 24, 5 cm długości).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie