Skocz do zawartości

Rakietnica PERKUN - naboje sygnałowe.


Rekomendowane odpowiedzi

W piechocie w rakietnice byli wyposazeni obserwatorzy w pocztach dowodcow od plutonu wzwyz. W kawalerii nie jest to calkiem jasne, ale prawdopodobnie podobnie. Naboje transpotowano w skrzyniach, w jakich ilosciach nie pamietam. W polu byly noszone chyba w chlebakach, bo innej mozliwosci nie widze ale moge sie mylic.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewnym portalu aukcyjnym(wiemy o jaki chodzi;)) Wyszła właśnie skrzynka, gośc piszę że jest na naboje sygnałowe, z wkładką drewnianą wieko malowane trójkolorowe(czerwony zielony i biały??), dziwna sprawa bo ma ona takie mocowanie z boku, jakby była przynitowana do jakiegoś pojazdu... Nie ma ma żadnego ucha żeby można to było nosić jako skrzynkę, tak jakby mocowana na stałe do czegoś... Może ktoś rozwieje moje watpliwości i odpowie czy to rzeczywiście skrzynka na to, i do czego była przymocowana... Z góry dzięki:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...
http://www.odkrywca.pl/forum_pics/picsforum23/perkun_copy4.jpg

http://www.odkrywca.pl/forum_pics/picsforum23/perkun2.jpg

Oto moja skrzynka na naboje sygnałowe(tak wynika z wlepki) ma ktoś może fotkę jak wygląda z deklem?

PZDR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blitzkrieg, tamta skrzynka okazala sie powojenna lub ie nasza" jest za niska, luski sie do niej nie mieszcza :)
(jest to kolejny dowod ze nauka kosztuje, nie dziwie sie ludziom co nie chca dzielic sie wiedza za darmo, ja zeby sie dowiedziec czy to nasza skrzynka musiałem ja nabyc, czyli umoczyc)

Mruk twoja skrzynka to cos takiego jak konserwa na 1260 sztuk do mausera, z niej musiano przepakowywac naboje do czegos innego, tylko do czego ????
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możliwe, lecz ona sama w sobie jest bardzo solidna(dookoła okuta, w środku gruba sklejka, i na to blacha) wydaje mi się, że to już ostateczna wersja skrzynki, jakby to była konserwa to po co naklejka na tym? sam nie wiem, polskie skrzynki na amunicje z '39 to trudny temat:)

PZDR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na konserwach" tez byly naklejki zazwyczaj pod pskiem do noszenia, z boku. Twierdze ze Twoja to rodzaj konserwy bo w nia wejdzie okolo 50 sztuk naboi, nikt by nie taszczyl ze soba 50 sztuk takiej samej amunicji do rakietnicy.
Przypuszczam ze w niej byly tekturowe opakowania po 5 sztuk (kiedys takie mialem, nie pamietam czy 5 czy 4 sztuk wchodzilo w kartonik)
Co do skrzynek to masz racje, nic o nich nie wiadomo a im wiecej sie ich posiada tym czlowiek bardziej glupieje :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym ze z skrzynkach fabrycznych amunicje wozono do poziomu do ktorego operowala jednostaka ognia jako koncepcja zaopatrzeniowa (tzn do poziomu WJ/OW o ile pamiec nie myli). Na tym etapie amo przepakowywano i dostarczano na zapotrzebowanie wg raportow zuzycia, oczywiscie wykorzystujac opakowania fabryczne w miare moznosci ale czesto zawartosc skrzynki byla juz inna niz oryginalnie wiec i dochodzily nowe napisy :).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wyjasnia dlaczego przetrwalo tak malo skrzynek fabrycznych" na wszelaka amunicje. Amunicja byla przepakowywana do jaszczy, a skrzynki przynajmniej teoretycznie wracaly do skladnic. Na przyklad o wiele latwiej trafic szuflade do jaszcza od setki, niz skrzynke drewniana, podobnie jest ze skrzyniami od amunicji 75mm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie