Skocz do zawartości

27 p. p. Częstochowa


sahara47

Rekomendowane odpowiedzi

Do sprawy raktu" wieluńskiego powrócimy !!!

Ale sprawa Koszar Puławskiego" zaczyna przyoblekać konkretne kształty!!
To nie był jeden budynek + stajnie, tylko co najmniej, popówka" z stajnio - garażami, pawilon aresztu, koło Ratusza istniejący do dziś, budynek na którym obecnie stoi almatur" i oficyna, prostopadła do Śląskiej, /o czym wspominałem/.
Przesłuchałem dwóch 80-parolatków i nie zgadza się tylko jedno, obaj twierdzą że budynek był ieotynkowany", a ja że tak! Jako małolat w 50-tych latach widziałem tynk!!! Jeśli potraktować resztki muru w kierunku Waszyngtona jako południową granicę koszar Puławskiego", to wychodzi ładny" obszar, na oko" ze 2-2,5 ha.
PS.
Dla zainteresowanych, carzastymi"; zdjęcie Generała, /jego grobu/ cm. Kule, postaram się zamieścić.

Polecam wspomnienia Marszałka ZSRR Szaposznikowa, przed czternastym roku, służył w Częstochowie.

Rusofobom,tej lektury, oczywiście nie polecam!!

Ale Specjalnie, Dla Nich, mam taką informacje, Gen. Haller złamał nogę w Częstochowie i kurował się w szpitalu żydowskim", ale to rejon totala, /za Wartą/ On więcej wie!!!!!
GW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 149
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 2 months later...
Bardzo się cieszę, że mój post ożył. Zaglądałem na początku ale wiele się nie działo. Dostałem też informację ze na cmentarzu parafialnym w Stężycy k. Dęblina spoczywa oficer 27 p.p. Marian Pazelt. Myślę że czas dopisze dalsze wątki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Temat 27 pp i całej 7 DP, to temat rzeka. Na szczęście ostatnimi czasy pojawiło się sporo osób, które na własną rękę lub wspólnymi siłami, starają się przywrócić należny blask jednostkom przedwojennego garnizonu częstochowskiego. A będzie jeszcze lepiej.

P.S. Aż wstyd, że takie miasto jak Częstochowa zaniedbuje swoją historię i tradycje :( Szkoda gadać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację że to wstyd. Był to przecież ważny odcinek naszych granic. Mieszkając kupę lat w okolicy Cz-wy nigdy nie słyszałem o umocnieniach (istniejących do dziś) w okolicach miasta. 7DP znam tylko z rodzinnych opowieści. Może te umocnienia zadecydowały o kierunkach natarć w 39. Bo przecież umocnień i twierdz się nie zdobywa tylko się je omija.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tutaj większość ogólnych opracowań i monografii dotyczących wojny z 1939 roku się myli. Były walki, i to wcale nieliche. Owszem, główne siły niemieckie oskrzydlały miasto, ale część sił niemieckich zaatakowała pozycję częstochowską" od czoła. Przez cały 2 września oddziały 7 DP już na głównej pozycji obronnej, na przedpolach Częstochowy, odpierały ataki niemieckich oddziałów rozpoznawczych.
Jednak późnym popołudniem, Niemcy rozpoczęli regularny atak z użyciem broni pancernej włącznie. Poważne walki toczyły się w kilku punktach przedmieść, a zwłaszcza na odcinku Kiedrzyna (dziś dzielnica Częstochowy). Załogi schronów, przy wsparciu działek i karabinów ppanc, odparły wszystkie ataki. Niemcy ponieśli spore straty, zwłaszcza w sprzęcie. Są nawet relacje mówiące o 40 - 50 czołgach i pojazdach zniszczonych tylko pod samym Kiedrzynem. Wiele schronów nosi ślady ostarzału niemieckiego z broni o różnym kalibrze, zwłaszcza z działek ppanc. Obrona Częstochowy 2 września, była niewątpliwym sukcesem, który zaginął w niepamięci historyków. Przyćmiła go nieodległa bitwa pod Mokrą...a wspomnę jeszcze tylko jakich przeciwników miała samotna" 7 DP: 1 i 4 DPanc, 4, 14 i 46 DP oraz nieco później 2 i 3 DLek.
To tak w ekspresowym skrócie, aby naświetlić temat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać, że wybitny udział w skutecznej obronie, miał 7 pal oraz 7 dac, które prowadziły niezwykle skuteczny i intensywny ogień.
Sprawdziły się także same umocnienia; jeden ze schronów obserwacyjnych został trafiony niemal bezpośrednio pociskiem artylerii niemieckiej, jednak ani sam schron, ani jego załoga nie ucierpiała.
Na odcinku Kiedrzyna skuteczny okazał się także potężny rów przeciwpancerny oraz pole minowe, które składało się z 600 min.
Pozytywnie zapisała się także bateria artylerii plot nr 7, która 2 września zestrzeliła 6 niemieckich samolotów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

whiteeagle, popieram w 100% twoje słowa o zapomnianym aspekcie, jakim jest obrona miasta, na praktycznie nie ukończonej educie"..

w.g. moich przypuszczeń - największe natężenie walk na pn skrzydle, miało miejsce kawałeczek na północ od bunkra Kiedrzyn", z tego co mówili okoliczni mieszkańcy, którzy pamiętają wojnę - od południowej strony wzgórza raczej był spokój.

pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W samym Kiedrzynie są trzy schrony na 2 ckm. Dwa przy ulicy Ludowej, a jeden na wzgórzu w pobliżu ulicy Sejmowej.
Jak już wspominałem, i Ty potwierdziłeś, najcięższe walki toczyły się na północnym odcinku w rejonie Kiedrzyna, choć na kilku innych odcinkach również odpierano natarcia niemieckie.

Co do walk w Kiedrzynie - po całodziennym ostrzale i bombardowaniu polskich pozycji, o 18:30 ruszyło niemieckie natarcie w sile dwóch batalionów i 50 czołgów. Jest dobra relacja por. rez. Stanisława Podlewskiego o tej walce. Był on adiutantem w 2 batalionie 27 pp. Podkreśla zwłaszcza rolę I dywizjonu 7 pal-u i 7 dac-u.

Poza tym, popołudniu 2 września, na stanowiska 2 batalionu 25 pp w Kawodrzy Górnej wyszło natarcie batalionu niemieckiego, które po dotarciu do linii zasieków, zostało odrzucone kontratakiem jednej z kompanii odwodowych 2 batalionu.

Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

74pp wtedy zajmował pozycję na styku z 25pp, poprzez obecny Wrzosowiak, prawie po Słowik i Korwinów ?

czy tam też przypadkiem nie trwały jakieś utarczki ?
słyszałem kiedyś o jakiejś szarży na bagnety, ale nie wydaje mi się iż jest to to informacja trafiona/potwierdzona..


a teraz z innej beczki..
gdzie stało/stały działka 40mm wz.36 (7 DAP-lot), podczas obrony miasta.. czy jedno może było umieszczone na lub w okolicy Bunkra Żabiniec/Grabówka ?

Nie wiem czy dobrze pamiętam,ale wydaje mi się iż w Częstochowie znajdowały się dwie sztuki Boforsów 40mm ?

pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o artylerię plot - była to bateria motorowa typu A nr 7 z 5 daplot. Uzbrojona była w cztery działa Boforsa 40 mm wz. 36.
Też słyszałem o dziale w okolicy schronu przy Ikara. Nie jestem w stanie tego potwierdzić. Być może w najbliższym czasie się czegoś dowiem na temat stanowisk Boforsów w Częstochowie.
Znam tylko (można powiedzieć, że dokładnie) stanowiska artylerii lekkiej i ciężkiej.

74 pp - 2 batalion tego pułku zajmował południowe skrzydło pozycji na północ od Błeszna i sąsiadował z 25 pp, który obsadzał Kawodrzę i Zacisze. Reszta 74 pułku - w odwodzie.
Tam też odpierano ataki, ale oddziałów rozpoznawczych. Wszelkie inne wiadomości wymagają potwierdzenia.

Ogólnie 2 września cała linia obrony była w ogniu, a zwłaszcza wymieniony już Kiedrzyn, Grabówka i Lisiniec.

Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dokładną lokalizacją stanowisk artylerii przeciwlotniczej może być kłopot, bateria jako całość nie zajmowała jednego stanowiska, każde z dział było w innym, dość oddalonym od siebie miejscu. Cytata z „Polska obrona przeciwlotnicza w latach 1920 – 1939”:
„Jednostką ogniową zdolną do skutecznego działania był pluton (armata przeciwlotnicza z obsługą). … Obowiązywała zasada zwalczania samolotów nieprzyjaciela w możliwie największej odległości od bronionego obiektu – 3 km. ... odstęp między plutonami – około 3 km. Bateria ugrupowywała się na stanowisku ogniowym w trójkąt lub czworobok.”
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na zdjęciu nr 3 i 7 znaduje się mój pradziadek, kapitan Stefan Uliański, który przed wojną, do jej wybuchu służył w 27 pp. Później był internowany zdaje się na Węgrzech. To ten łysy Pan z wąsami na zdjęciu nr 3 siedzi pierwszy od lewej a na fotografii nr 7 stoi obok pieca kaflowego. pierwsze zdjęcie mam również w swojej rodzinnej kolejcji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, właśnie nie bardzo. W opowieściach babci dużą rolę odgrywały raczej historie rodzinne z nim związane. Przed wojną była dzieckiem, w chwili jej wybuchu miałą 14 lat, a jako dziewczynka średnio była zaiteresowana służbą ojca w wojsku. Wiem że mieszkali w Domu Księcia, poźniej zaś na Focha w przestronnym mieszkaniu z którego w 39 w październiku po ich powrocie ze wchodu, wyrzucili ich Niemcy robiąc tam dzielnice niemiecką. Wiem że dziadek przeszadł na Węgry i tam prawdopodobnie został internowany. Resztę wojny spędził w obozie jenieckim. Mogę dowiedzieć się w jakim, mam zdaje się jego nieśmiertelnik. W obozie nabawił sie astmy i zmarł na początku lat pięćdziesiątych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam możliwości w tej chwili wykonania zdjęcia ale na nieśmiertelniku znadują się następujące skróty w języku niemieckim:

Kr.gef.Offz.Lag. II A.
Nr 526

Istnieje jeszcze ryzyko że ten nieśmiertelnik należy do mojego drugiego pradziadka który nie był zawodowym oficerem a oficerem rezerwy zmoblilizowanym w 39 roku i też odsiedział swoje w obozie jenieckim, także przepraszam za nieścisłości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak masz rację, to blaszka z oflag II.A Prenzlau.
moze jest szansa po numerze więźnia ustalić do kogo należała blaszka ?

spróbuj się skontaktować z działem dokumentacji CMJW w Łambinowicach.
http://cmjw.biuletyn.info.pl/


pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W.g. Rocznika Oficerskiego, na rok 1932:
przydział:

27 Pułk Piechoty;
Służba Administracyjna;
Uljański Stefan por. gosp. - płatnik.
(Porucznik Gospodarczy - płatnik)

tutaj przykładowy schemat jak to działało":
http://pl.wikipedia.org/wiki/S%C5%82u%C5%BCba_intendentury_(II_RP)

Skopiuj link do przeglądarki, bo nie domyka nawiasu i bezpośrednio przez hiperłącze nie chce wejść.


pozdrawiam.


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora 8total4 22:40 29-01-2010
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie