Skocz do zawartości

27 p. p. Częstochowa


sahara47

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 149
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Koszary Pułaskiego - dowództwo 7. DP i pluton żandarmerii. Na podwórcu stały ponoć niegdyś stajnie.

I jeszcze jedno pytanie przy okazji - na samym końcu III Alei, po północnej stronie (tam, gdzie obecnie Policja), do I w. św. stacjonowała podobno rosyjska brygada straży pogranicznej. Również chętnie się dowiem czegoś więcej w tej sprawie - na przykład, czy w międzywojniu obiekty te również zajmowało wojsko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaskoczyło mnie zdjęcie Nr3, wyglądem przypomina to co pamiętam z lat 50-tych ównie zaniedbane". resztki tego obiektu" przetrwały chyba do lat 60-tych tzn. do czasu budowy ul. 16-go Stycznia ????
Jeśli chodzi o Nr2 to z tyłu za pododdziałem widoczna charakterystyczna udka" podstacji transformatorowej, w Alejach było ich 2 - 3 sztuki, rozebrane w połowie lat 60-tych
GW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sqh;
i dwa podoficerskie - przy Kilińskiego, na północ od koszar 27. pp
Czy aby nie na południe, ściślej pomiędzy koszarami, a Miejskim Szpitalem Zakaźnym, stały chyba /stoją/ prostopadle do ul. Dąbrowskiego ?????, bo przy Kilińskiego to w tamtych czasach praktycznie od Jasnogórskiej nic nie było!!! Ale może się mylę!!
No i koszary 27pp stały i stoją przy Dąbrowskiego, chodź ulica ta w swym górnym biegu" w latach 60-tych czasowo zmieniła nazwę na bodajże Deglera ????
GW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie ostatniej fotki:
W kilku publikacjach spotkałem się z nazwiskiem Tomza-Zapolski, jak więc faktycznie brzmiała pisownia nazwiska Poprzednika mjr. ppłk. Bronisława Panka - Tomsa-Zapolski czy Tomza-Zapolski ??

Ja sądzę że na ostatniej fotce widnieje poprawny zapis..

ps. warto było by podać także skąd pochodzą skany fotek z podpisami..

pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol. sahara47, a jestes pewien czy czasem niektore fotki nie pochodzą z koszar 7PAL ?
coś mi bardziej pasują koszary ze Stradomia..

wrzuc jeżeli jest to mozliwe - na zewnętrzny serwer fotki w wiekszej rozdzielczosci..

ps. są plany iż w Częstochowie powstanie grupa rekonstrukcji historycznych imienia 27. Pułku Piechoty.
Nie pozwolimy aby pamięć umarła.
pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sqh napisał,,,,,,Ponoć gdzieś w północnej pierzei placu mieściła się przed wojną PKU - czy ktoś z Was może wie o tym coś więcej?,,,,,,,,,Postaram się wyjaśnić tą sprawę, odszukam dokumenty ŚP. swego Ojca, wiem że była tam książeczka wojskowa i może tam znajdę adres PKU z lat 30-tych.
Natomiast jeśli chodzi o to,,,,,Koszary Pułaskiego - dowództwo 7. DP i pluton żandarmerii. Na podwórcu stały ponoć niegdyś stajnie.,,,,,,,,to trochę wiem, mieszkałem w latach 55-65 w domu Nowowiejska 2 zwanym nad setką" i dom Popa" jak go nazywaliśmy, był naturalnym terenem naszych zabaw. Natomiast pojęcia Koszary Puławskiego,,,nie kojarzę !!! Można prosić o doprecyzowanie!!
Pozdrawiam
GW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol. 41pp - tak, na północ. Budynek FKW stoi do dziś przy Kilińskiego, w zachodniej pierzei, jako czwarty - licząc od skrzyżowania z Dekabrystów. Jest to na pewno ten, gdyż istnieją jego przedwojenne zdjęcia i można porównać.

Co do budynków między koszarami a szpitalem, to w tej chwili nie kojarzę ich wizualnie, więc trudno mi się wypowiedzieć. W każdym razie, według sprawozdań, do 1937 roku FKW miał w Częstochowie tylko 3 wspomniane przeze mnie budynki.

Jeśli zaś chodzi o Koszary Pułaskiego, to taką szumną nazwą w przedwojennych dokumentach nazywana jest siedziba dowództwa 7. DP - czyli owa dawna popówka i jej oficyny.

W przeciwieństwie do Koszar Zawady, nazwanych tak od nazwiska inwestora i właściciela, tu raczej chodziło o uhonorowanie postaci historycznej - gen. Kazimierza Pułaskiego, który jest wszak związany z Częstochową jako dowódca obrony jasnogórskiej twierdzy w czasie Konfederacji Barskiej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I właśnie; oficyny", jedna znajdowała się pod obecnym almaturem". Stajnie - garaże istnieją do dziś, w niepełnym składzie i teraz jeszcze ten pawilon parterowy, przy Ratuszu, czy był on, Ten areszt//, w gestii WP, czy jako podręczny areszt" Rady Miejskiej????
GW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.......I jeszcze jedno pytanie przy okazji - na samym końcu III Alei, po północnej stronie (tam, gdzie obecnie Policja), do I w. św. stacjonowała podobno rosyjska brygada straży pogranicznej"..... tego obiektu nie kojarzę, może chodzi o budynek, na rogu Jasnogórskiej i ????? Puławskiego /Ochotników Wojennych/ ????
Pozdrawiam
GW
PS poszukiwania PKU w toku!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli PKU było w gestii" Zarządu Miejskiego, to mogło się mieścić w nie istniejącej oficynie, prostopadłej do ul. Śląskiej, na /tyłach / Ratusza. Wiemy że ul Nowowiejskiego nie istniała.
PS. pogranicznicy" stali w ceglanym budynku na rogu Jasnogórskiej i Puławskiego /koniec biegu/. Potem tam było UB, a co w międzywojniu" jeszcze nie wiem.
PS. generał był oczywiście carski, ten od pięknych /cór/, jak szedł to ubylcy" musieli mu schodzić z drogi /chodnika/ i pozdrawiać, przez zdjęcie nakrycia głowy.
Podobno był wielkim demokratą, nahajką walił tylko mężczyzn, leży na cm. Kule.
GW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie