Skocz do zawartości

27 p. p. Częstochowa


sahara47

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 149
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 7 months later...
21/22 Częstochowa, plac Biegańskiego.
31. wygląda na plac przed koszarami na Zawadzie (obecnie stadion CKS Budowlani)

podeślij na maila lepsze skany fotek, to postaram się pomóc w identyfikacji.
Saluto.


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora 8total4 14:02 18-09-2009
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istnieją w całkiem niezłym stanie - obecnie jest to siedziba Politechniki Częstochowskiej. Charakterystyczny, długi budynek przy ul. Dąbrowskiego - nie można nie zauważyć. Wiszą na nim tablice pamiątkowe 27. pp i obozu jenieckiego, który się mieścił tam w czasie II Wojny.

W Częstochowie stoją też koszary 7. pal - obecnie Centralna Szkoła Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Sabinowskiej, dowództwo 7. DP i koszary plutonu żandarmerii w jednym - przy Pl. Biegańskiego, a także kościół garnizonowy św. Jakuba tamże - z tablicą pamiątkową 7. DP. Oraz paręnaście schronów z 1939 roku wokół miasta.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje, a ja kierując się współczesnym planem Częstochowy szukałem ich od strony ulicy Armii Krajowej, a tam są same nowe budynki politechniki.

41 pp w którym miejscu dokładnie znajdują się koszary dywizyjnego baonu saperów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, zapomniałem o Aniołowie. Zabudowania stoją przy ul. Piotra Skargi; widać je z pociągu - budynek mieszkalny równoległy do torów i magazyny, ustawione prostopadle. Wysiada się na stacji Aniołów i przechodzi na zachodnią stronę torów.

I jeszcze niedaleko stamtąd, w Lesie Aniołowskim, jest nieźle zachowana strzelnica garnizonowa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wilniuk, Kol. sqh dokładnie uzupełnił moją wzmiankę.
Pamiętam jeszcze że powyżej" / na północ/ od koszar 27pp, były jakieś budowle ziemne, tak ze 100-150 metrów, ale to było na początku lat 50-tych, także mnie się może coś śnić".
Z strzelnicą aniołowską" to pełna zgoda, jeszcze w połowie lat 60- tych była używana do strzelań sportowych z KBKS. Mnie osobiście kojarzy się negatywnie, zginęła tam uczennica IV LO stała za bocznym kulochwytem" kilkanaście metrów za linią ognia", dostała rykoszetem prawdopodobnie wielokrotnym w krtań, śmierć nastąpiła prawie natychmiast.
Może ktoś z Kol. zna szczegóły tego wypadku!!!
Pardon za OT.
GW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby nie było smutno, fotka koszarów z bliska.
Zdjęcie wykonane pod koniec lat `30, prawdopodobnie podczas wręczenia broni Absolwentom Kursu Podchorążych Piechoty.

Na pierwszym planie widoczny Generał Janusz Gąsiorowski (dowodził 7DP we Wrześniu 1939r.), w oddali zapewne Majorowie z 27pp.

pozdrawiam.



Post został zmieniony ostatnio przez moderatora 8total4 16:46 19-09-2009

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszary aniołowskie na mapie WIG są zaznaczone jeszcze jako fabryka - Ośrodki Sapersko-Pionierskie powołano dopiero w II połowie lat '30.

A do tego wszystkiego można jeszcze dodać trzy częstochowskie domy Funduszu Kwaterunku Wojskowego - oficerski przy Al. Wolności, czyli Dom Księcia", i dwa podoficerskie - przy Kilińskiego, na północ od koszar 27. pp i przy Artyleryjskiej, na zachód od koszar 7. pal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie