Skocz do zawartości

Prawdziwa historia Bielskich


pomsee

Rekomendowane odpowiedzi

Ludzie, wyluzujcie. To jest FILM, przedsięwzięcie biznesowe. Ma ładnie wyglądać, być wzruszający i poruszający i zarobić parę milionów dolarów. Nie jest to film dokumentalny! Zwick (reżyser) kilka lat temu nakręcił Ostatniego Samuraja" z Tomem Cruise. W Japonii ludzie chodzili na ten film jako na komedię, bo tyle miał wspólnego w rzeczywistością do której się odnosił. Wspominali o tym w TVN dzisiaj.
Kilka dni temu oglądałem Top Gear podczas którego prowadzący wytykał amerykańskiemu producentowi filmowemu, że zrobili film o tym jak amerykanie zdobywają Enigmę, podczas gdy każdy Anglik wie, że to... Angole enigmę Niemcom cichcem wydarli.
Do kogo można mieć pretensję o Odwet"? Do nikogo. Chyba że do polskiego dystrybutora, że nie puścił po filmie napisów, że jest to film przygodowy a fakty były inne.
Ale w sumie strata żadna, bo dzięki temu każde dziecko teraz w Polsce wie, że taki film jest i że jest fałszywy.
Żydzi już tak mają, że cały świat by utopili, byle sami przetrwali. Taka nacja. Od wieków bezpiecznie mieszkali w Polsce i wrośli w krajobraz. Bo w Polsce, mimo dość powszechnej niechęci do Żydów (bardzo łagodnej) na tej niechęci się kończyło. Nie było u nas NIGDY krwawych pogromów Żydów, jak np we Francji. A teraz nas nienawidzą za rok 68.
Mój ojciec, który jako młodzieniec przeżył wojnę, przed wojną chodził do gimnazjum w Warszawie z wieloma Żydami a po wybuchu wojny mieszkał po rosyjskiej stronie, działał w AK i wiele widział, wiele mi opowiadał o tych sprawach. Mówił o Polskich grzechach i żydowskich. Starał się też oddać Żydom sprawiedliwość. Mawiał: yli też porządni Żydzi i niektórzy nawet wzajemnie pomagali Polakom. Było takich ze 3 na 100" :) Wszystko na ten temat...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic dodać nic ująć:
Hollywood raczej nie będzie robić filmów zgodnych z polską racją stanu. Jak chcemy takie filmy oglądać to sami musimy je sobie nakręcić. Nikt za nas (czyli Polaków) tego nie zrobi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tvn oglądałem wczoraj, a film o enigmie oglądałem już jakiś czas temu i jak pamiętam to był tam wątek polaka i to jeszcze zdrajcy. moje obawy budzi to że kłamstwo wielokrotnie powtarzane staje się powoli prawdą. to że teraz jest wrzawo koło tego filmu to nie wystarczy, niebawem ucichnie, a film będzie w wypożyczalniach przez wiele lat. jestem ciekaw jaki obraz historii będzie miał człowiek ery popkultury? i jeszcze jedno amerykańskie kino po wydarzeniach z 2001r stało się monotematyczne, na siłę szukają bohaterów, a patos wylewa się hektolitrami z ekranu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cała nadzieja w tym ze temat żydowskiej zbrodni w Nalibokach
zainteresuje reżysera Mela Gibsona.
I wtedy powstanie naprawdę dobry prawdziwy film o zbrodniarzu
Tewje Bielskim.
pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwaśniewski kiedy był prezydentem poruszał kwestię prawdy na temat enigmy, bo w najważniejszej encyklopedii świata Britannica jest to zafałszowane (na korzyść angoli oczywiście). Tyle że Britannica to encyklopedia amerykańska, o czym Kwaśniewski jako niedoszły magister nie wiedział ;)

Gibson na pewno chciał by zrobić taki film, lub podobny. I to wcale nie z propolskich pobudek ;) Ale nie zrobi. Przede wszystkim dlatego, że Hollywood jak każdy dochodowy biznes, jest kontrolowane przez Żydów. Nawet z Pasji" musiał co nieco wyciąć pod naciskiem... Wychyli się, i będzie po Gibsonie producencie.

My możemy i pewnie powinniśmy robić takie filmy. Tylko że nasze filmy są bardzo cienkie i nikt tego oglądać nie chce. Nawet w Polsce jest słabo z oglądalnością, a co dopiero z próbą wyjścia w świat. Żeby ktoś na zachodzie zobaczył film, najpierw ktoś z zachodu musiałby chcieć go kupić do dystrybucji. Jeśli chodzi o film, to nie mamy mocy propagandowej i lepiej od razu sobie odpuścić a robić to w tani sposób. Tanie i skuteczne sposoby to polityka i internet. Tylko trzeba się zająć a nie tylko gadać, jacy to jesteśmy pokrzywdzeni przez los...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybrane z historii:
 datowanego na 10 maja 1943 r. rozkazu dowódcy sowieckich partyzantów Wasilija Czernyszewa "Płatona wynika, że w tej akcji brały udział jednostki wchodzące w skład brygady imienia Stalina dowodzonej przez Piotra Gulewicza: oddział Dzierżyński (dowódca Szaszkin), Bolszewika (dowódca Makejew) i Suworowa (dowódca Surkow). Straty własne wyniosły sześciu zabitych i sześciu rannych. W raporcie o działaniach sabotażowo-dywersyjnych brygady im. Stalina za okres od lutego 1942 do 10 maja 1943 parafowanym przez Gulewicza znajdujemy analogiczny zapis o akcji w Nalibokach, a także informację, że dla ponad 75 proc. partyzantów był to pierwszy udział w akcji bojowej. Także tutaj nie ma żadnych odniesień do udziału w tej akcji innych jednostek.

Przypomnijmy - oddział Bielskiego należał wówczas do brygady Kirowa. Co więcej, znane są też, i chętnie cytowane, sprawozdania Bielskiego z działalności jego oddziału z końca 1943 r., w których nie ma żadnych odniesień do akcji w Nalibokach. I znowu trudno sobie wyobrazić, aby Bielski odżegnywał się od uczestnictwa w tej akcji, traktowanej przez dowództwo jako ogromny sukces militarny."

i jeszcze:
Nie ulega natomiast wątpliwości, że w akcji w Nalibokach brali udział partyzanci Żydzi, jako że pewna ich liczba służyła w trzech składających się na brygadę im. Stalina oddziałach. W oddziale Dzierżyński służyło 13 Żydów (na 478 partyzantów), w oddziale Bolszewik sześciu (na 109). Nie znamy dokładnej liczby Żydów z oddziału Suworow. Z dokumentu ze stycznia 1944 r. wynika, że w jego skład wchodziła grupa żydowskich cywilów. W 1943 r. w brygadzie Stalina służyło 93 Żydów (na 1075 partyzantów). Część z nich byli to uciekinierzy z gett, część żołnierze Armii Czerwonej. Dane te pochodzą z tekstu białoruskiego historyka, obecnie pracującego w Izraelu Leonida Smilovitsky'ego, opublikowanego w periodyku "Holocaust and Genocide Studies (2006, nr 2).

Nie bez znaczenia jest fakt, że w porównaniu z innymi jednostkami liczba Żydów w tej brygadzie była najmniejsza. Jaka ich część wzięła udział w akcji w Nalibokach? Nie wiadomo. Czy mieli oni coś wspólnego z Bielskim? Niewiele albo zgoła nic."
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://wiadomosci.wp.pl/kat,9251,title,Ksiazka-o-braciach-Bielskich-wycofana-z-dystrybucji,wid,10830272,wiadomosc.html

I taki oto komentarz:))

Producent filmu Opór" z Danielem Craigiem w roli głównej, który niedawno wszedł na ekrany polskich kin zdecydował się wycofać film z dystrybucji!!! Planowane jest powtórne nakręcenie filmu, jeżeli autorzy (scenarzysta i reżyser) poprawią błędy wytknięte im przez historyków i świadków zbrodni popełnionych na ludności polskiej przez oddziały braci Bielskich...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no cóż...

i obejżałem...
i przeczytałem...

film - to film, - nie plastikowy jak inne hollywoody - ale też nie historyczno-dokumentalny... - należy uwzględniać jego misję propagandową.

a książka warta przeczytania...

czy plagiat- nie czytałem przyczynku Oporu" - ale bezpośrednie cytaty Nechamy Tec Defiance" z podaniem źródeł w tekście raczej nie sugerują takiego zamiaru...

a książka warta przeczytania... szczególnie dla tych - co widzą czarno-biało"...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w kontekście wiki enigmy
The machine has gained notoriety because Polish mathematicians-cryptologists and then Allied cryptologists were able to decrypt a vast number of messages that had been enciphered on the machine. The intelligence gleaned from this source, codenamed ULTRA, was a substantial aid to the Allied war effort. The exact influence of ULTRA is debated, but an oft-repeated assessment is that decryption of German ciphers hastened the end of the European war by two years.[3][4]

Polish mathematicians-cryptologists - mieli swoje nazwiska - które powinny znaleźć się bezpośrednio w haśle enigma"...a nie - pod linkiem...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, właśnie to dodałem co wytłuściłeś, bo nie było. Zmiana drobna lecz kluczowa!
Kopijnik, grzebanie w Wikipedii szczególnie anglojęzycznej to nie jest prosta sprawa. Nie technicznie oczywiście - zmieniać każdy może. Ale trzeba zmieniać tak, żeby zmiana został zaakceptowana przez innych redaktorów hasła a to jest trudne.
To co dodałem i zostało zaakceptowane, to NASZ Polaków wielki sukces, bo już nie raz coś próbowałem zmienić w różnych miejscach i nigdy się nie przyjmowało. To ma większy wpływ na świadomość ludzi (używających Wiki, ale jest ich wielu i coraz więcej) niż zdziałały wszystkie nasze rządy razem, wraz z magistrem Kwaśniewskim.
Tym razem poskutkowało. Przede wszystkim nie tykałem reszty treści, ale dodatek jest istotny, bo mówi o polskim udziale, czego przedtem WCALE nie było, a ponadto wskazuje na nasze pierwszeństwo.
Niech tam sobie ci allianccy kryptolodzy" z nami współistnieją. Ale to MY byliśmy pierwsi i teraz to widać, bez grzebania po linkach na stronie.
Zwykli Angole są świecie przekonani, że to oni złamali Enigmę. Większość edukowanych również. Teraz mają szansę dowiedzieć się niewygodnej prawdy. Że sojusznik, którego zdradzili, który pomógł im ocalić Londyn a następnie został przez nich sprzedany sowietom na niewolnika zasługuje na więcej niż przypuszczają.
Jeśli chodzi o nazwiska - w głównym haśle nie podaje się nazwisk drugorzędnych z punktu widzenia hasła; hasło nie było o złamaniu Enigmy lecz o samej maszynie szyfrującej o nazwie Enigma. To jest encyklopedia a nie beletrystyka. Ale wystarczy kliknąć na napis, co każdy zainteresowany głębiej tematem z pewnością uczyni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Balans, nie to nie moje dzieło. Ja tam tylko odrobinę zmian wniosłem. Ale użyłem tej strony do swojego niecnego celu. Gdyby jej wcześniej nie było, prawdopodobnie dodanie 3 słów o polskim decydującym wkładzie nie byłoby wcale możliwe, bo zostałoby wycięte przez moderatorów hasła w ciągu co najwyżej kilku godzin.
P.S.
Napisałem tez mejla do prowadzącego Top Gear, że myli się, jakoby to nie Amerykanie lecz Anglicy złamali Enigmę. Wyjaśniłem mu, że ani jedni ani drudzy :) Ciekawe czy do niego ten mejl dotarł...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Boradyn Zygmunt Niemen.Rzeka Niezgody", stron 335, premiera 1999 r. Książka o stosunkach" między Armią Krajową a partyzantką sowiecką. Podstawą źródłową pracy Zygmunta Boradyna, Polaka urodzonego, wychowanego i zamieszkałego na Nowogródczyźnie, są dokumenty partyzantki sowieckiej, w znacznej części historykom nieznane.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 years later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie