Skocz do zawartości

zdjęcia z pola bitwy - Mokra 1939


1610

Rekomendowane odpowiedzi

Panie Mateuszu - ja tych zdjęć nie robiłem i nie ja porównywałem z istniejącymi albumami Pz.Reg 35 .
Oczywiście kolejne ujęcie również z numerem zaczynającym się od 4 .
Aby dowieść swoich racji nie wystarczy wskazać ,że czołgi są podobne ,co poniekąd jest oczywiste .
Należy pokazać sprawdzone i pewne fotki tego oddziału o innym wzorze .
Dla moich celów wystarczy ,że oba pułki posiadały widoczne różnice w tej materii .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co jest - nie interesuje Was temat :(
Może przypadkiem trafiliśmy na krytyczny moment Bitwy ?.
Dezorganizacja dowodzenia - to wiele wyjaśnia .
W jakim sztabie powinien się znajdować Oberleutnant Ritzmann ?

Kolejne ujęcie , czołg dowodzenia najwyraźniej dla bezpieczeństwa
otoczony innymi najeżony " . Czwarty z osłony ruszył do przodu
i stracił wieżę w pojedynku z działkiem ? Rtm. Hollaka .

Najmniejszy z pojazdów - nie potrafię rozpoznać typu .
Z boku antena ?

Wrzucam bo mam nadzieję , że jeśli nie dziś, to za kolejne
dziesięć lat traficie na ten obrazek na innej fotografii wykonanej z ziemi .
Sprawdzicie oznaczenia i skończą się wątpliwości .
Nawet jeśli z powodów propagandowych wprowadzono blokadę informacji.

https://www.youtube.com/watch?v=5kLk1pDQlhM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirosłav, ale to zdjęcie wrzuciłeś już 5 grudnia...
Pytasz się, czy ten temat nie interesuje. Jak najbardziej tak, tyle,że właściwy temat wątku zaczyna powolutku kręcić się wokół tych samych fotografii i trochę nie zrozumiałych ( wyrwanych zwłasnych przemyśleń) komentarzy. Zdaję sobie sprawę, że póki co, zanim nie wydasz na you tubie filmiku, będziesz gospodarował swoim materiałem oszczędnie. Nie dziw się więc, że na wątku się nie dzieje"...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:))) och zapewniam że kolejne wnioski wypływają w trakcie dyskusji .
Gdybym wrzucił całość jednocześnie nikt by mnie nie zmusił do myślenia :)
Na forum zostałby ślad w stylu uszkodzone czołgi na łące "
Za pomocą analizy kilku rozmytych fotek staram się dotrzeć do prawdy . Nie objawionej" a udowodnionej.
Może nieco nieudolnie bo tok rozumowania macie przed sobą :)
ielubienie" to kwestja nie ilości odwiedzin a braku oponentów .Nie ma dobrej dyskusji bez różnicy zdań .
O kilku uszkodzonych czołgach piszę sztab" a gdzie wozy łączności ?
Może wszyscy wcześniej zauważyli tą antenę ja nie , więc dla mnie to eureka " i kolejny dowód na potwierdzenie hipotezy .
Ale masz rację przestaję marudzić :).

Szczęścia w Nowym Roku dla Wszystkich .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ,dokładnie jak zaznaczyłem na ostatniej mapce.
Tyle że dla mnie to może nie gospodarstwo a zniszczony sztab ......."
Mam kłopot jak jedno działko dało radę . Oddali podobno tylko kilka strzałów ...
Od początku nie ogarniam tematu . Chaos ..... Czołgi jeżdżą po okolicy bez koordynacji...
Szwadron wysłany w otwarty teren przeciwko czołgom . Powinna być masakra ....
Nie - jadą w dym . Boczny patrol na ulicy , czołowy nie zauważa stojących
pomiędzy budynkiem a sadem pojazdów . Centralnie ładują się na czołgi ...
W relacjach uszkodzonych " - moim zdaniem niekoniecznie . Obopólne zaskoczenie
Demolują dowodzenie , odskok do Mokrej II . Nasze straty widoczne na ujęciu wcześniej .
Na dokładkę spalony czołg (ponownie) bez numeru .... Ktoś potrafi to poukładać ?
Najlepiej przed Nowym Rokiem :))))
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie Mirosłav, spokojnie, Oni czasami nie mieli nawet deka" na zastanowienie, my mamy tego sporo, na spokojnie oczywiście ;-)
I tak po kolei...
Być może w tym gospodarstwie zainstalował się sztab. Po śladach można się domyślać, ze był chaos. Natomiast III szwadron 12 P.Uł. miał dotrzeć do Mokra II. I dotarł, drogą od przepustu kolejowego, przy kościółku skręcił w prawo, lub dostał się przemykając pole między wspomnianym kościółkiem a obecnie stojącym kościołem.
To, co opisujesz jako działon Hollaka, jak wspomniałem wcześniej, może to być polski sprzęt pozbierany z Mokrej II. Wśród nich może być rozbity jaszcz 2 DAK-u znany ze zdjęcia, a stojący w sąsiedztwie szkoły, z padłymi końmi zaprzęgu. Dlaczego? Bowiem za dużo tam tego jest jak na działko ppanc. i taczankę, oraz ewentualnie przodek działka, choć ponoć pomknęło z tabunem do przepustu.
Teraz szwadron. On nie został wysłany w otwarty teren przeciwko czołgom.Miał dostać się do Mokra I i przy wsparciu znajdującej się tam 1 baterii 2 DAk-u, zawiązać obronę.Piszesz, że centralnie ładują się na czołgi. Na te, które min. znajdują się obok ( domyślnie) niemieckiego dowództwa? Nie Mirosław, tamtędy 3 szwadron nie szedł. Natomiast całkiem możliwe, że stojące tam wraki to rezultat ognia 1 baterii, a nawet drugiej stojącej w Mokra III, kilkaset metrów od leśniczówki, gdzie stała III bateria.
Przyjrzyj się min. również na prace Edwarda Mesjasza, który tworzył je na podstawie relacji naocznych świadków i uczestników w latach pięćdziesiątych. Mało tego, na świeżo" niejako robił studia terenowe do każdej pracy. Mogą się okazać pomocne...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj straty wśród koni mogły być duże. Wokół kościółka po bitwie powstał cmentarz poległych Niemców, natomiast wzdłuż drogi od niego do szkoły w Mokra II pogrzebano tam bardzo dużo koni brygady. Być może miejsce zostało wybrane ze względu spiętrzenie padłych koni tam zalegających z 3 szwadronu. Z opowiadań tamtejszych mieszkańców wiem, że poczatkowo na świeżo" w tym miejscu straszyło tj. syczało, warczało i prychało", a kiedy gazy zrobiły swoje, jednego dnia ziemia się nagle zapadła, że trzeba ją było uzupełniać. Ale dla uspokojenia fantazji i wyobrażni poszukiwaczy skarbów" dodam, ze gdy te konie grzebano, to bez żadnego choćby kawałeczka skórzanych elementów uprzęży czy siodeł. Zapobiegliwość polskiego gospodarza sprawiła, że min. podkowy również się przydawały...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj artysta przedstawił pozycje 12 Pułku Ułanów Podolskich przy przepuście kolejowym. Zgodnie ze wspomnieniami i relacjami uczestników zaakcentował linię obrony składająca się w przewadze z ckm, rkm, ur, oraz przeciwpancerych boforsów. Potwierdza się ze wspomnień, że na liniach obrony szwadronów 21 P.Uł. Nadwiślańskich było identycznie. By oszczędzać ludzi w walce z bronią pancerną dowódcy obsadzali pozycje ułanami obsługującymi broń mogącą przeciwstawić się atakującym wrogom, nie wspartych w pierwszej fazie walk piechotą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak i gdzie ściągali swój sprzęt widać na przykładzie kilku czołgów stojących
obok szkoły . Wszystkie trafiły na pobocze wzdłóż drogi Mokra II
Po co transportować nasze uzbrojenie na środek szczerego pola ?
Po czym przywiązać ostatniego konia który przetrwał .
Działko stało jeszcze długo nie zabrane...
Właśnie przypadkowy układ pojazdów działonu świadczy o totalnym zaskoczeniu .
Co wiemy na temat rozkazów które rzeczywiście otrzymał Rtm. Hollak ?
Przy czym trasa Szwadronu mogła wyglądać jak na załączonym obrazku .
Zgniecione krzaki w poprzek drogi Mokra II i III - trochę słaby dowód ale to możliwe .

Jeśli nie , to musimy szukać innego działonu który starał się wrócić .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:-)... Ta ewentualna przedstawiona przez Ciebie na ostatnim kadrze trasa 3 szwadronu do Mokra III, to raczej lekkie naciągnięcie" do nazwanego przez Ciebie działonem Hollaka" zbiorowiska sprzętu, który jest większy niż działon ppanc plus taczanka. Przedstawiłem najkrótsza drogę, aby osiągnąć wyznaczone miejsce. Ale może Ty wiesz, jakie dokładne rozkazy otrzymał rtm. Hollak..
- A skąd pewność, że ten koń jest przywiązany. To jest podobnie jak z przytaczanymi przez Ciebie zgniecionymi krzakami w poprzek drogi Mokra II i III. Ja bym tak śmiało nie podpisałbym się pod tym. Ale cóż, każdy czasami widzi to, co mu pasuje w ciągu myślowym.

---------------------------

Kolejne ujęcie wraku 222". Gdzie wg. Twoich materiałów na mapie stał na pobojowisku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tej okazji nie odmówiłem sobie zamieszczenia sylwetki jednego z killerów niemieckich panzerów", dowódcy jednego z działonów 3 baterii kaprala Leona Żłoba. Kawalera VM, który kontuzjowany po zniszczeniu swego działa kontynuował walkę przy obsłudze drugiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie