Skocz do zawartości

zdjęcia z pola bitwy - Mokra 1939


1610

Rekomendowane odpowiedzi

Myślę Mariusz, że jak najbardziej w temacie, mimo, że zdjęcia pochodzą z czasu, gdy pomysł przechodził " ze słowa w ciało". Przy okazji, bardzo żałuję, że podczas uroczystości nie było okazji poznać się i spędzić czas na  pogaduchach ? I podziękować za to ,  co zrobiliście. ??

Dwa zdjęcia ruin leśniczówki datowane na lata czterdzieste odzwierciedlają, jak wyglądała po bitwie. Wprawdzie zniknęly kominy i pryzma gruzu, ale otoczenie, drzewa  nie zmieniły się przez kilka lat od wydarzeń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są różne  formy aktywności społecznej . Niestety ,niezależnie od tego jak bardzo szanuję to co
wrzuciłeś zdjęcia nie pojawiają się na zamówienie .Proces weryfikacji trwa długo .
Niektóre z widocznych fotek zostały dokładniej opisane po wielu latach od pojawienia na forum .
Co więcej znajdują się obecnie najczęściej w prywatnych ( kosztownych ) zbiorach .
Więc Twoja prośba może zostać spełniona jutro lub za lat 10 .

Co piszę nieprzypadkowo - moja została spełniona po podobnym okresie czasu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemanko Panie Mirosławie,

 

właśnie wpadłem na taką fajną stronkę: http://abteilung7.org/aa7/?p=3660 i jest tam taki akapit pt: "Chrzest ogniowy 35 pułku pancernego". A na samym jego końcu jest informacja o stratach. Mniemam, że te 14 czołgów to tzw, straty całkowite.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołgiem ... Panie Soda ,
Ten tekst a w zasadzie jego niemiecka wersja były przyczyną wielu moich internetowych wędrówek .
Najczęściej poznawałem bardzo przychylnie nastawione osoby, choć nie obyło się bez zgrzytów .
Tak- możliwe że są to straty całkowite . Jednak  zawsze pozostaje pytanie czy autor znał rzeczywistą liczbę zniszczonych pojazdów lub chciał ją ujawnić . Kreatywna księgowość potrafi czynić cuda :)
Dziękuję za pomoc przy ostatnim zdjęciu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z adnotacji w lewym rogu wnioskuję, że to zdjęcie wrześniowe. Jesli mam rację, to faktycznie zdjęcie jest "nieziemskie". Czas wojny a tu uchwycona niemal sielanka, z całymi zabudowaniami w tle. Umiejscowiłeś przypadkiem w terenie?

 

W kwestii tamtego zdjęcia to nie ma za co. Staram się mieć oko na ten temat i spośród zalewu codziennej, tandetnej chińszczyzny staram się identyfikować i wyławiać okazy dla wątku.

 

narka

bąbelki górą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety o zdjęciu można powiedzieć jedynie to że pochodzi z początku września
oraz znajdowało się w zestawie wraz ze fotografiami Mokrej . Z dużym prawdopodobieństwem okolice Częstochowy .
Wrzucam kilka sprawdzonych ujęć z Łobodna . W każdym opisie bitwy istnieje wzmianka o fali uchodźców .
Tak to wyglądało w ówcześnie .

2.A.R.31.jpg

łobodno2.jpg

łobodno3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaznaczyłem na zdjęciach i mapie punkty w których stały  trafione pojazdy .
Jest jeszcze kilka "podejrzanych" miejsc ale nie mam pewności więc pomijam .
Jak widać na mapie czołgi zaznaczone kolorem niebieskim znalazły się w zasięgu 1 i 3 Baterii ( około 600 - 900 m ) .
Natomiast obszar oznaczony na zielono można łączyć  z 1 Baterią (ok.700 m.)
Trzy zniszczone w jednej linii czołgi  wyglądają jakby  pojawiły się w polu widzenia ponad oznaczonym wzniesieniem .
W zasadzie należałoby to zbadać wysokościomierzem .

Pomimo przewiezienia części czołgów do warsztatów polowych na fotografiach widzimy nadal  sporo wraków .
Ogólnie sądzę, że jest to wynik kilku kolejnych faz Bitwy .

Pozostaje kwestia naszego sprzętu .
Gdzieś ,kiedyś.. wyczytałem ,że 1 Bateria poniosła straty podczas walk w otwartym terenie ...
może właśnie to obserwujemy na ujęciach lotniczych ?.

uwagi1a.jpg

uwagi2a.jpg

uwagi3a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Wynik wspólnych uwag i ustaleń . Prawdopodobnie obrazy  związane z 1 Baterią .

1. Oświetlenie zdjęć wskazuje że działo znajduje się w osi północ - południe i jest skierowane ( domyślnie ) na Mokrą III .
2. Na powiększeniach fotografii las w tle to raczej ogrodzony sad - jak dawniej bywało z dużymi drzewami owocowymi.
3. Zdjęcia pochodzą z forum oraz albumu - http://wraki39.pobitwie.pl/index.php?/category/156
przy czym kolejne rozpoznane ujęcia prowadzą od Liswarty przez Krzepice,Opatów co oznacza że z wysokim prawdopodobieństwem przedstawiają Bitwę pod Mokrą . Sądzę że jest jeszcze kilka związanych z tematem .
4.Fotografie wykonano celem oficjalnej dokumentacji walk 4 PD czyli obecność wyższych oficerów sztabowych na miejscu pierwszej dużej bitwy po przekroczeniu granicy wydaje się oczywista. Prawdopodobnie znajdowali się w centrum Mokrej II, (obok szkoły ).
Mapa WIG 25 dla tej okolicy była aktualizowana w 1931 r. Niestety nie zawiera wszystkich zabudowań .
To jest przyczyną naszej niepewności .

Obraz uszkodzeń tarczy  działa jest identyczny na obu ujęciach . Może  z działka kalibru 20mm  KwK 38 ?
Proszę o opinię .

Jest jeszcze jeden argument przemawiający za sadem w tle . Błahy ale ...
W narożniku ( sadu?) widać pionową rysę podobną do skazy na materiale fotograficznym .
Jednak pamiętam do czego służyły wysokie  żerdzie ustawiane wśród drzew owocowych ...
Ktoś jeszcze wie i wróci do wspomnień z dzieciństwa ? ?

RMKR.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Witam
Jeden z ostatnich postów zakończyłem nieco absurdalną wzmianką nt.  żerdzi do odstraszania ptaków .Jeśli komuś poprawiłem humor ok. :)Jednak już wcześniej spotkałem podobne ujęcie .Sprawdziłem na widoku ogólnym Mokrej II . Istnieje fizyczny obiekt który może odpowiadać fotografiom nr. 144 .Jeśli znacie inne obrazy może uda się to potwierdzić .

144.jpg

144b.jpg

MKR2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Dzięki Bodziu .
Wszyscy żrą się z virusem ,dobrze że masz chęć do pracy .
Staram się drukować i składam prowizoryczne  przyłbice dla Szpitali .
Zdjęć z Mokrej zostało jeszcze dwa . W obliczu zarazy może wszelkie
zasady nieistotne . Forum jest zainfekowane od lat - jakoś z tym żyjecie .
Mnie nieco trudniej , jak audytor patrzę z zewnątrz .Poglądy lewe czy prawe
bez znaczenia . Liczy się polaryzacja poglądów i wewnętrzne skłócenie .
Natomiast obecny wirus j w przestrzeni wirtualnej niegroźny .
Zdjęcia wrzucę mam nadzieję że nie powielą dla zarobku .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U podstaw naszej wiary leży wybaczenie które  nie jest możliwe
bez wiedzy i świadomości obu stron . Nie można wybaczyć nie znając przyczyny .
Zarazem wybaczenie bez świadomości winy nie ma znaczenia .
Na szczęście Ludzi dobrej woli jest więcej  i mocno wierzę w to...
Zdjęcie do celów niekomercyjnych .
Zdrowych Świąt Życzę Wszystkim - niezależnie od wyznania i pochodzenia .

lob2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, miroslav napisał:

U podstaw naszej wiary leży wybaczenie które  nie jest możliwe
bez wiedzy i świadomości obu stron . Nie można wybaczyć nie znając przyczyny .
Zarazem wybaczenie bez świadomości winy nie ma znaczenia .
Na szczęście Ludzi dobrej woli jest więcej  i mocno wierzę w to...

Autora powyższego tekstu proszę o wyjaśnienie celu, logiki i do kogo jest skierowany ten tekst akurat w tym wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Logika Chrześcijańska , Cel Świąteczny .
Przyczyn wiele - " wypalona twarz " może istnieje na zdjęciu może to złudzenie . Jednak jak poprzednie zdjęcie spalonych zwłok wywołuje  głębokie głębokie wrażenie i skłania do przemyśleń .Czy wszystko co zrobiłem lub napisałem było słuszne lub jak wiele osób dotknąłem nieopatrznym słowem .
Pokazuję też płaszczyznę porozumienia dzięki któremu otrzymałem wrzucane zdjęcia . Wiele lat temu Ksiądz w trakcie rozmowy w Mokrej stwierdził "Synu czyś ty aby stron nie pomylił ? " Wtedy nie odpowiedziałem .Teraz w obliczu zarazy i kwarantanny poczuwam się do wspólnoty ze Wszystkimi Ludźmi , zwłaszcza dobrej woli .
Czy zaglądają tu Niemcy lub  obywatele Rosji moim zdaniem tak . Poza tym to Forum dyskusyjne a zdjęcie choć dla mnie ważne jest jedynie pretekstem do rozmowy .
Jeśli wyjaśniłem wątpliwości to się cieszę .Jeśli nie proszę o sprecyzowanie pytania lub wystąpienie do Moderatora z propozycją usunięcia .
Serdecznie Pozdrawiam i proszę o odpowiedź .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.04.2020 o 01:31, miroslav napisał:

Fotka z zasobów PR 35 - przekazana prze Pana Zeisa  . Jak mówi Pismo - po owocu poznacie drzewo... .Owszem była na forum ?.

Reprodukcji na EB  przypilnuję osobiście ...:)))

 

Lob1.jpg

Ten Hs 126 to z okolic Mokrej jest? Możesz coś więcej napisać na jego temat?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, miroslav napisał:

Jeśli wyjaśniłem wątpliwości to się cieszę .Jeśli nie proszę o sprecyzowanie pytania lub wystąpienie do Moderatora z propozycją usunięcia .
Serdecznie Pozdrawiam i proszę o odpowiedź .

Moderator jest tutaj niepotrzebny. Odpowiedziałeś w tonie dyplomatycznym, lecz dla mnie zrozumiałym. Jak powstał ten wątek to się ucieszyłem i zacząłem się trochę udzielać. Tak się złożyło, że byłem w tamtym roku na obchodach 80 rocznicy tej bitwy a nie miałem blisko. Zgromadzenie w jednym miejscu informacji, fotografii, wspomnień jest koniecznie potrzebne. Ale... no własnie, po wpisach Miroslava odniosłem wrażenie, że to My mamy dać info a nie je otrzymać, prościej się wyrażając mam wrażenie, ze info jest zbierane na potrzeby kogoś "pancernego" z Niemiec. Chciałbym się mylić, lecz Miroslav Twój sposób i styl wypowiedzi jest w większości jakiś zagmatwany, trudny a jednocześnie dyplomatycznie zrozumiały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie