Skocz do zawartości
  • 0

kulki muszkietowe(skałkowki) czy szrapnelowe?


arsaces

Pytanie

Witam! Proszę o pomoc w identyfikacji kulek - już sporo czytałem na ten temat ale dalej jestem w kropce. Wiem już, że kulki z kikucikiem to są na pewno od muszkietów i innych broni odprzodowych, a takie ze spłaszczeniem z jednej strony to szrapnelowe. Prawdopodobnie też kule z młodszych muszkietów (skałkowych) jak i karabinów skałkowych były dokładniej odlewane i nie miały kikucików. Niestety nie bardzo orientuję się jak to było z kalibrami kulek. Dlatego też proszę o pomoc znawców tematu - z jakiej broni są te kulki? pozdrawiam Michał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 52
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Rekomendowane odpowiedzi

Zapewne w większości przypadków będzie to metoda słuszna, ale i tak zawsze znajdą się kulki, których nie da się zidentyfikować. Od siebie dodałbym jeszcze dwa pomysły:
- sprawdzenie czy są ślady po ogonku
- lokalizacja fantu, jak znajdziesz kulkę np. 25mm na pobojowisku z powstania listopadowego, to raczej bedzie to kartacz a nie muszkiet-gigant.
Rozróżnianie po twardości stopu też czasem może być problematyczne, w 16 i 17 wieku raczej nie potrafili tak kontrolować składu stopu jak w wieku 19 i przez to jakaś twardsza niż przeciętna kulka może się pewnie trafić.
Czyli chyba trzeba by sprawdzać wg listy:
-miejsce znalezienia,
-kaliber,
-ogonek i jakość wykonania,
-twardość stopu
I dopiero wtedy wyciągać wnioski, ale przypadki beznadziejne, nie do zidentyfikowania i tak zostaną.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie