Skocz do zawartości
  • 0

kulki muszkietowe(skałkowki) czy szrapnelowe?


arsaces

Pytanie

Witam! Proszę o pomoc w identyfikacji kulek - już sporo czytałem na ten temat ale dalej jestem w kropce. Wiem już, że kulki z kikucikiem to są na pewno od muszkietów i innych broni odprzodowych, a takie ze spłaszczeniem z jednej strony to szrapnelowe. Prawdopodobnie też kule z młodszych muszkietów (skałkowych) jak i karabinów skałkowych były dokładniej odlewane i nie miały kikucików. Niestety nie bardzo orientuję się jak to było z kalibrami kulek. Dlatego też proszę o pomoc znawców tematu - z jakiej broni są te kulki? pozdrawiam Michał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 52
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Rekomendowane odpowiedzi

Żadna z typowych kulek od szrapnela o mniejszej średnicy (12-13mm) nie ma śladów łączenia ani pozostałości po grzybku. Te z fotografii Jacka mają. Więc nie wydaje mi się by to były szrapnelówki, to bez sensu by ktoś je odlewał do szrapnela - to byłoby niewykonalne z uwagi na czasochłonność.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, kolega mi napisał na priv: Jeśli te kulki po prawej są szrapnelówkami, to wszystkie szrapnelówki muszą być też muszkietówkami. Zapewne żołnierze napoleońscy znaleźli je w I-wszo wojennych okopach i wykorzystali :-)))"

Prawdę mówiąc nie jestem przekonany, czy aby to nie są szrapnele. Dla porównania zdjęcie ypowych" szrapneli (z lewej) i nieszczęsne (pod względem identyfikacji) kulki 16 mm z prawej.

Czy koledzy twierdzący że to też szrapnele, mają jakieś materiały na potwierdzenie tej tezy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszkietówki mogły mieć średnicę nawet mniejszą niż 10 mm. Jedna ze strzelb znalezionych na pobojowisku pod Beresteczkiem (czasy powstania Chmielnickiego), miała kaliber 8mm. W 17 wieku był to popularny kaliber lekkich strzelb myśliwskich, których niekiedy używano też bojowo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Proszę o pomoc w identyfikacji kulek - już sporo czytałem na ten temat ale dalej jestem w kropce. Wiem już, że kulki z kikucikiem to są na pewno od muszkietów i innych broni odprzodowych, a takie ze spłaszczeniem z jednej strony to szrapnelowe. Prawdopodobnie też kule z młodszych muszkietów (skałkowych) jak i karabinów skałkowych były dokładniej odlewane i nie miały kikucików. Niestety nie bardzo orientuję się jak to było z kalibrami kulek. Dlatego też proszę o pomoc znawców tematu - z jakiej broni są te kulki? pozdrawiam Michał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem, to w 17 i na poczatku 18 wieku, najczęściej spotykało sie kalibry w przedziale 18-22 mm dla muszkietów typowo wojskowych, pistolety to najczęściej przedział 12-16 mm, ale są odstepstwa od reguły. Standardów jako takich jeszcze nie było. Czesto ponownie używano luf ze starych muszkietów lontowych, wymieniano tylko panewkę i instalowano je w nowym łożu z zamkiem skałkowym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie