Skocz do zawartości

Pamięć....


Walwuch

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 127
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 2 years later...
Mała wioska płd. Niemcy .
Neuenbürg Kraichtal .Na cmentarzu 24 groby robotników przymusowych z Polski zamordowanych w ostatnim okresie wojny .
Wśród ofiar niespełna roczne dziecko.
Przy okazji jak tam jestem w okolicy to odwiedzam to miejsce .
[*]

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e4/Kraichtal-Neuenb%C3%BCrg_-_Gr%C3%A4berfeld_1.JPG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,
a ja prosilbym ( zupelnie bez ironii) o podpowiedz jak wyjasnic 5 letniemu synowi, ze na jednym koncu cmentarza zapalamy swieczke pod krzyzem poswieconym tym, ktorzy zgineli walczqc z komunistami a na drugim koncu tym, ktorzy polegli walczac z niemcami ( mala litera napisana swiadomie).
NIestety na Brodnowskim w W-wie nie znam miejsca poswieconego prostym zolnierzom z LWP, ktorzy polegli walczac z faszystami. Ale jakbym znal, to tez bym swieczke zapalil. I syna by tam tez ciagnal.
I teraz drugie pytanie:
Czy nie powinnismy juz ( jako drugie, trzecie pokolenie po wojnie) upraszczac" sobie historii?
Przeciez wszyscy oni zgineli za Ojczyzne i wszystkim im nalezy sie taki sam szacunek po smierci.

Pozdrawiam,
Marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat ja Ciebie rozumiem, ale jest spore grono które patrzy tylko w jedną stronę, nie zdając sobie sprawy że to wszystko to jedna całość, a o tym kto gdzie będzie decydowały przypadki, godziny, czasem minuty...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii LWP to trzeba mówić o kontekście Andersa i nie omijać kwestii ich zbrodniczych dowódców. Prości szeregowcy pewnie bardzo cierpieli, że tego kraju nie wyzwalają naprawdę, tylko zastępują jedną okupację drugą. Tak mi się wydaje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś byłem na cmentarzu Wojsk Polskich w Kielcach. Zapaliłem kilka zniczy na grobach polskich żołnierzy i wteranów powstania 1863 r. Weteran Powstania Styczniowego ppor. Władysław Chmurzyński był nietuzinkową i barwną postacią oraz wielkim patriotą. Pracował jako szewc, krzepki weteran brał często udział w manifestacjach przeciw caratowi w 1905 r. Układal okolicznościowe rymowane wiersze i piosenki, które publicznie wykonywał często dostając nahajkami od Kozaków. Sprytny szewc założył na plecy grubą warstwę skór, a na to ubranie wierzchne. Zmarł w 1931 r. jako powszechnie szanowany obywatel i szczery patriota. Kwatery żółnierzy i weteranów 1863 r. są zadbane, palą się znicze przy wszystkich grobach. Cześć ich pamięci!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie