Skocz do zawartości

Granica polsko-węgierska styczeń 1939


bolas

Rekomendowane odpowiedzi

Przeglądałem właśnie zasoby GettyImages.com i przypadkiem trafiłem całą serię niesamowitych fotek ze stycznia 1939 roku z Karpat. Widać bratające się grupki żołnierzy WP i armii węgierskiej. Niestety nic nie wiadomo o okolicznościach.

http://www.gettyimages.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż zimą 1938/39 po zajęciu przez Niemcy czeskich Sudetów powstało m. in. tzw Zgrupowanie mjr. Utnika do ochrony płd granicy w przypadku jakichś działań ze strony słowackiej . Pod pozorem ćwiczeń narciarskich w trybie alarmowym ściągnięto oddelegowane plutony z kilku pułków kawalerii -bez koni(m. in 2pu Grochowskich, 14puJazłowieckich), zapewne też i z piechoty i innych rodzajów wojsk. Jednocześnie Węgrzy zajmowali kosztem Czechosłowacji Ruś Zakarpacką. Nasi wypili z Węgrami wszystkie wino z okolicy, a wiosną wrócili do pułków.
Tak opowiadał jeden z uczestników tego szkolenia narciarskiego- ppor ułanów (może to ten na trzecim zdjęciu, hę)
PS a ten na 4 zdjęciu to nie mjr Utnik? I od kiedy mieliśmy wspólną granicę z Węgrami. Od 1938, czy od marca 1939?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie to wygląda na zdjęcia z kroniki filmowej, o której opowiadali dziadkowie: każde dziecko wtedy ją oglądało, czy w szkole czy w kinie. Pamiętam opowieści o polskim i węgierskim wojsku spotykającym się w zadymce śnieżnej na nowopowstałej granicy polsko-węgierskiej.
A jeśli nie dokładnie z kroniki, to inne zdjęcia z tego samego wydarzenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Relikt granicy polsko - wegierskiej mozna ogladac na szczycie gory Czeremin w Bieszczadach Zachodnich ( czesc gór leżaca w obecnych granicach Polski) Lezy tam sobie zwalony betonowy riplex" wyznaczajacy wowczas miejsce styku trzech granic z literami P -S - M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie