Skocz do zawartości

50 Pułk Piechoty im. Francesco Nullo w Kowlu


Fozgen

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 236
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 3 months later...
  • 2 months later...

Ciekawe zdjęcie zachowało się w zbiorach rodzinnych. Zrobione w okresie walk 1920 r. w okolicy Starokonstantynowa na Wołyniu.

Grupa żołnierzy 5 kompanii 50 Pułku Strzelców Kresowych stacjonowała(?) w majątku Józefa Potockiego w Antoninach. Data podana na zdjęciu to 18.01.1920 r.

Może można zidentyfikować poszczególne osoby?

 

20161018103124550.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...
W dniu ‎2017‎-‎10‎-‎25 o 14:06, pi.ko napisał:

Dowódcy III baonu - detaszowanego do Sarn (na razie daty bardziej ogólne i możliwe są błędy):
- 1921 - kpt. Roman Saloni

Czy to ten Roman Saloni, który w Wielkiej Brytanii miał odpowiadać za szkolenie pilotów szybowcowych dla 1. SBSpad?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Poszukuje informacji o kapitanie - Stanisław Pacuła (1887), w 50 pp od roku 1918.
 Gdzie stacjonował (czy w Kowlu?) i kiedy wyszedł z pułku na emeryturę wojskową. Od roku 1933 był w Bochni najpierw komisarzem rządowym, a potem burmistrzem do roku 1939.  Podobno został zmobilizowany - ale nie wiem nic, co się z nim działo we wrześniu 1939. W listopadzie 1939 wrócił do Bochni.

Proszę o pomoc...
Andrzej Pacuła, bratanek 

- 608 586 206
- mail: pacula1954@gmail.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Witam wszystkich, znalazłem ten wątek szukając informacji na temat mojego dziadka, w domu od zawsze było jego zdjęcie w mundurze, nikt jednak nie wiedział gdzie i kiedy służył. Trochę rozjaśniło się po powiększeniu skanu na komputerze, na pagonie nr 50 a na odwrocie dopisane pamiątka z wojska Sarny. Dziadek urodził się w 1899 roku w Tarnowie koło Wereszczyna. Nazywał się Józef Czmielewski syn Pawła. Poniżej skany. Mój dziadek to ten w środku z wąsikiem. W wojnie 1920 raczej nie brał udziału nie ma takiej historii rodzinnej, zapewne służył po. Jeśli komuś nasunie się jakieś skojarzenie kiedy mógł służyć będę wdzięczny za informację. Raczej nie spodziewam się listy szeregowców ? Dziadek dożył roku 1970. O 14 lat spóźniłem się żeby go poznać.

 

 

skantrtrt01male.jpg

rodzinka16male.jpg

rodzinka15male.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 5 months later...
  • 2 months later...

Witam Grupowiczów,

Trafiłem w to miejsce szukając jakichkolwiek informacji o dwóch członkach rodziny, którzy - wg przekazów rodzinnych - służyli w 50 PSK w Kowlu. Przed wojną. Przejrzałem cały wątek i widzę cień szansy, że na listach, które posiadacie coś się znajdzie. Poszukuję info o:

1. Tadeusz Matraszek, ur. 1917, syn Stanisława, przysięga wojskowa prawdopodobnie 1938 lub 1939. Mam też informację, że od marca 1939 służył w 73 pułku piechoty, "w łączności"

2. Mieczysław Więcławski, ur. 1915, syn Jana - przekaz rodzinny głosi, że był przełożonym Tadeusza.

Będę wdzięczny za sprawdzenie i wszelkie informacje, jakie udałoby się znaleźć.

A osobnym postem wrzucę do kolekcji grupowej zdjęcie z tej przysięgi w 1938 lub 1939. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie