Skocz do zawartości

50 Pułk Piechoty im. Francesco Nullo w Kowlu


Fozgen

Rekomendowane odpowiedzi

  • 5 weeks later...
  • Odpowiedzi 236
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Moje akta personalne 50 Pułku Piechoty nieco się powiększyły:
- 50+ nazwisk z wcielenia 1938 r. (rocznik 1916)
- 600+ nazwisk wcielonych do Pułku w marcu 1939 r. (rocznik 1917)
- 100+ nazwisk podoficerów zawodowych
- 400+ oficerów rezerwy przynależnych do Pułku (z lat 1924-1934)
- 400+ oficerów zawodowych, którzy służyli w latach 1919-1939
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
W mijającym tygodniu archeolodzy przeprowadzili badania zbiorowej mogiły, której umiejscowienie wskazał p. Hubert Lemańczyk – leśniczy z Gródka k. Laskowic Pomorskich. Mimo wcześniejszej ekshumacji przeprowadzonej po wojnie w eksplorowanym grobie natrafiono na szczątki 44 osób (w tym także kobiet i dzieci) – najprawdopodobniej ofiar niemieckich lotników dokonujących naloty na wycofujące się w kierunku na Świecie oddziały m.in. 27 Dywizji Piechoty odcięte w Borach Tucholskich.
Obecnie prawdopodbnie można zidentyfikować obecnie 3 osoby. Wśród nich jest nieśmiertelnik należący do kapitana Adama Kuźnickiego – dowódcy I batalionu 50 Pułku Piechoty im. Francesco Nullo.

Kapitan Adam Kuźnicki urodził się 3 października 1903 r. Mianowany na podporucznika ze starszeństwem 31 sierpnia 1924 r. (porucznik ze starszeństwem 31.08.1924; kapitan ze starszeństwem 1.01.1935). Służbę w Wojsku Polskim rozpoczał w 13 Pułku Piechoty, nastepnie służył w Korpusie Ochrony Pogranicza i 3 Pułku Piechoty Legionów. Do 50 Pułku Piechoty stacjonującego w Kowlu został przeniesiony w 1935 lub 1936 r. obejmując dowództwo 1 kompanii cieżkich karabinów maszynowych. Po sierpniowej mobilizacji objął dowództwo I batalionu, na czele którego wyruszył na Pomorze.

Do tej pory uważano, że szczątki kpt. Kuźnickiego zostały złożone w mogile zbiorowej na cmentarzu parafialnym w Świekatowie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stryj mojego Teścia był kapralem w 50 pułku w 1939 roku, zaginął najprawdopodobniej w pierwszych dniach września na Pomorzu. Najprawdopodobniej dowodził drużyną piechoty. Władysław Kozieł, ur. 13.12.1911 r.
Nie obiło się wam o uszy? Nie macie go na jakiejś liście, zdjęciu? A może w tej niedawno odkrytej mogile?
Cała rodzina byłaby bardzo wdzięczna za jakąkolwiek wiadomość.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
@pi.ko- masz rację kolego bo widzę, że znasz się na oporządzeniu i umundurowaniu. Tak się składa jednak, że mój drugi dziadek od strony matki wrócił z mobilizacji tego samego dnia co się stawił w PKU, ponieważ dla niego nie starczyło już umundurowania, broni i amunicji. Jeżeli mieliby wówczas choćby stare drelichy i karabiny Manlicher to pewnie by je rozdali. Ale masz rację. Być może jest jak mówisz i nie będę dorabiał innej teorii do fotki którą zamieściłem poprzednio...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
Personalnych trafień ciąg dalszy.
Porucznik Kluczyński stanął na czele oddziału Arditti Polacchi" powstałego w obozie Santa Maria Capua Vettere pod Neapolem. Od połowy 1918 r. walczył na froncie austriackim. Powrócił pod koniec roku do obozu La Mandria di Chivasso gdzie stał się zalążkiem Pułku im. Francesco Nullo. Liczył 5 oficerów, 18 aspirantów i 180 szeregowych. Udało mi się ustalić listę (chyba pełną, bo ponad 170 nazwisk) żołnierzy z tego oddziału.
W tym miejscu chyba trzeba wspomnieć chorążego GLAZURA Jana (ur. 01-07-1897), który jest jednym z wymienionych na tej liście, przez cały okres międzywojenny pełnił służbę w 50 p.p., z którym wyruszył na wojnę w 1939 r. Dostał się do niewoli (nr jeńca 39081/XVII.A), zmarł 01-02-1942 w Kaufbeuren (i tam pochowany).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
Jestem nowy, dopiero zacząłem szukać informacji o rodzinie i trafiłem tutaj, kiedowany szczątkowymi informacjami rodzinnymi.

Szukam informacji o moim dziadku. Zygmunt Usowski. Podczas mobilizacji w 50 Pułku w Kowlu w 1939 roku z tego co mówi rodzina.

Był wcześniej w służbie (ale nie wiem gdzie, może też tam) od 1937 do 1939. Wrócił z wojska i od razu była mobilizacja (jakiś bardzo krótki okres czasu po powrocie do domu musiał się już zgłaszać).

Niestety nie ma żadnych pamiątek ani informacji z tamtych czasów poza mętnymi relacjami. Wiem, że podobno zostali poddani gdzieś na pomorzu i wylądował w niewoli, jak mówią u Bauera". Ale znowu, nie wiadomo gdzie. Wszystkie papiery zostały spalone podobno prez samego dziadka ze względów bezpieczeństwa po wojnie.

Byłbym wdzięczny za każdą informację.
Pozdrawiam serdecznie, odwalacie tu kawał fantastycznej roboty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 4 months later...
  • 4 weeks later...
Witam. Czy posiada ktoś jakieś informacje na temat 6 kompanii II 50pp Strzelców Kresowych z 1931r. Chciałbym dowiedzieć się coś o moim dziadku Alojzy Piotr Raczkowski ur. 1907r. Posiadam zdjęcie I-II 50pp w Kowlu z 12 stycznia 1931r i i z tego roku zdjęcie plutonu na kursie w Chełmie. Dzięki za wszelkie informacje. Pozdrawiam Krzysiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Witam,
Szukając informacji o historii rodziny, doszukałam się, że
mój ojciec, zmarły w 1974 roku Leonard Wstawski(Stawski)ur.16.09.1916 został powołany do 50 pułku w Kowlu. W czasie kampanii wrześniowej był ranny i dostał się do niewoli niemieckiej w okolicy Grudziądza. Potem stalag 2b Hammerstein i praca jako robotnika przymusowego w majątku Ratzebuhr i w fabryce w Berlinie. Zdjęcia nie udało mi się załadować. Spróbuję jeszcze raz zeskanować w mniejszym formacie.
Byłabym wdzięczna za informacje
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie