Skocz do zawartości

Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku


Sebex

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!
Poszukuję wszelkich informacji na temat przebiegu obrony jak i faz niemieckiego ataku na Pocztę Polską w Gdańsku.W szczególności interesuje mnie pełna wersja niemieckiego filmu dokumentującego szturm na Pocztę którego fragmenty są w internecie udostępnione oraz informacja o tzw.maszynach piekielnych,dzięki którym - wg.niektórych źródeł - uszkodzono podobno jeden ze samochodów pancernych biorących udział w szturmie.Czyżby chodziło tutaj o karabin przeciwpancerny?Z góry dziękuję za pomoc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejnymi irytującymi mnie faktami są:
1.Rodzaj niemieckiego uzbrojenia,w szczególności broni maszynowej oraz artylerii(typ dwóch dział polowych 75 min. oraz haubicy 105 min.),
2.Gdzie ulokowano i zdetonowano 600 kilogramowy ładunek wybuchowy?
3.W jaki sposób Niemcy wpompowali benzynę do piwnic kiedy wskutek zniszczenia górnych kondygnacji obrona skupiła się w piwnicach.Czyżby obrońcy skupieni przy okienkach piwnicznych nie zauważyli poczynań hitlerowców?Na filmie dokumentalnym ukazany jest jedynie moment oblewania benzyną z węża dolnej lewej kondygnacji wraz z okienkami piwnicznymi.Samo podpalenie nastąpiło przy użyciu miotaczy ognia czy też jak podają niektóre źródła wskutek wrzuconego do piwnicy granatu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do filmu odsyłam do Filmoteki Narodowej i życzę powodzenia.
Co do reszty,to polecam kontakt z Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku - Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska

adres:
80-839 Gdańsk, Plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2

tel: (0 58) 301-76-11 fax: (0 58) 301-76-11
e-mail: muzeum.poczty@mhmg.gda.pl

http://mhmg.pl/index.php?view=artykul,32&oddzial=6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Filmoteki Narodowej to niestety oprócz oglądanego kilkakrotnie filmu Wolne Miasto" Stanisława Różewicza nic konkretnego nie znalazłem.Pozostaje mi więc kontakt z w/w muzeum w Gdańsku.A poszukuję m.in.pełnej wersji filmu którego fragmenty są pod tym linkiem:

http://www.youtube.com/watch?v=BtxUxo-AUZo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc,niestety nie udało mi się odtworzyć ściągniętego stąd filmu,ale za to dzięki podanemu tytułowi znalazłem stronkę na której ten film jest w całości i do obejrzenia.Adres stronki to:
http://www.nazi.org.uk/video.htm
Są tam i inne interesujące filmy dokumentalne.
Co do 1940 - Der Feldzug In Polen to o Poczcie Polskiej w Gdańsku za wiele tam nie ma,myślałem że znajdzie się nieco więcej.Za to interesujące są m.in.zarówno prezentacja Wolnego Miasta Gdańsk w okresie międzywojennym jak i fakt przejazdu wojsk niemieckich w Gdańsku.Jak na film dokumentujący przebieg Fall Weiss bardzo interesujący.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.Rodzaj w/w dział ostrzeliwujących pocztę już ustaliłem.Co do niemieckiej broni maszynowej ostrzeliwującej gmach poczty to z pewnością użyto kaemów MG34.Natomiast wspomniane samochody pancerne to z pewnością Pzkpfw ADGZ,pytanie tylko czy były dwa czy trzy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg przytoczonej przeze mnie książki SS Heimwehr Danzig było wyposażone w karabiny maszynowe ZB 26 (MG 26 (t)) oraz Maxim 08/15 (szkoliło się natomiast na MG 37 (t), nawet autor zaznaczył, że taka zmiana sprzętu na gorszy jest zaskakująca). Oddział miał również dwa przestarzałe miotacze min Minenwerfer 16 kal. 170 mm (myślę, że nie były one użyte podczas walk o pocztę).
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.wpk.p.lodz.pl/~bolas/main/uzbrojenie/wehr/waffen/waffen.htm

Pod tym linkiem znajdują się oba wyżej wymienione kaemy.Trochę mnie typ użytej broni maszynowej zaskoczył,myślałem o MG34.Jedynym środkiem artylerii ciężkiej była haubica,miotaczy min raczej nie użyto.Co do tego trzeciego samochodu pancernego to wciąż istnieją niejasności czy go użyto,z pewnością natomiast jeden z nich został uszkodzony i to na tyle że nie mógł brać udziału w dalszym szturmie.Pytanie tylko czym?Granatem?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kmow to troche bardziej skomplikowane. Co mial na wyposazeniu SSHW-D conieco mija sie z celem bo poza plutonem dzial, tej jednostki w Gdansku nie bylo. 'Zdobywala' w tym czasie Tczew. 4-y pluton 13ej kompanii wyposazony w 2 LeIGi 75mm i 2 mozdzierze 170mm zostal w Gdansku bo (moja interpretacja) nie mial dzial na pneumatykach ani odpowiedniej trakcji. Nie calkiem pamietam przebiegu wypadkow pod Poczta ale moge to do jutra sprawdzic. Informacje oparte nie tyle o Michaelisa ile o cytowana in extenso przez niego relacje zolnierza tego plutonu.

Co do jednostek ktore byly w Gdansku, na pewno ze wzgledu na fotografie mozna przypuszczac ze w atakach na poczte braly udzial jednostki SS Sturmbann Eimann, Gdanskiej LaPo i SA. Mozliwe, ale nie jestem do konca przekonany zdjecia, ze w jednym ataku na Poczte brala udzial Marine SA. Poza LaPo czy te oddzialy mialy ckm'y po prostu nie wiem. Na pewno cmy (ale jakie - poczciwe maksy wydaja sie najbardziej prawdopodobne) miala Gdanska LaPo wiec te wydaja sie najbardziej prawdopodobne.

Wg Regenberga cztery samochody pancerne byly uzyte przeciwko Poczcie Polskiej, w tym dwa Pol. Sonderkraftwagen nalezace do gdanskiej LaPo, 'Memel' i 'Saar'.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj oglądałem zdjęcie, troszkę niewyraźne, ale z oddziałem LaPo. Widać na nim strzelającego żołnierza z ulicy z MG13, bądź MG08/15. Któryś z tych dwóch,ale glowy nie dam który, bo za słabo wyraźne. Ujęcie jest od strony ulicy Sierocej.
Polecam kwerendę zbiorow Muzeum Fotografii w Krakowie, mają tam sporo zdjęć z walk o Pocztę Polską w Gdańsku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://pl.wikipedia.org/wiki/Obrona_Poczty_Polskiej_w_Gda%C5%84sku
Po pierwsze:jeżeli chodzi o 600kg.ładunek wybuchowy to oprócz źródeł niemieckich masz to napisane w historii obrony Poczty Polskiej w Gdańsku nawet pod powyższym linkiem.Coś jednak z tej Poczty zostało dzięki umiejętnemu użyciu w/w ładunku.Wysadzono tylko część ściany a nie cały gmach.To jednak nie to samo co amatorskie wysadzenie ciężarówki pod hotelem.
Po drugie:że jest na 100% przekonam się jak tam kiedyś pojadę bo na razie nie myślę o tym aby specjalnie jechać w tym celu do Krakowa.Wyobraź sobie że jednak co nieco już jest w tym internecie dlatego pytałem.I pytam:czy wydano książkę bądź album polskie bądź niemieckie m.in.ze zdjęciami prezentującymi szturm na Pocztę?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie