Skocz do zawartości

Nie pali się światła wrogowi" - Romuald Rajs, Bury


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 252
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Podczas demobilizacji w 1945r 5 Brygady Wilenskiej Bury poinformował Łupaszkę ze przechodzi wraz ze swoim szwadronem do NZW w odpowiedzi usłyszał „uważaj Bury bo zle skończysz”
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O mój Boże sami zawodowcy,Koledzy zwolnijcie bo ja z tego nic nie rozumiem.Jesteście ,,zawodowcami,,a tak niezawodowe wręcz
propagandowe posty piszecie.
Czyżby ,,Nie twa wiedza,a chęć szczera ,zrobiły z Ciebie historyka?,,
Rycho a po co wyjaśniać?.
To wyjaśnił już ,,Kali,,-Kali ukraść krowa to dobrze.
Kalemu ukraść krowa to przestępstwo-czyli żle.
Jak Polacy zajęli ziemie Białorusinów to dobrze,Jak Polakom
Sowieci z Germańcami/bo o tym koledzy powinni pamiętać/zabrali te ziemie to żle-czyli przestępstwo.
A reszta jest prosta-jak się chce psa uderzyć powód się zawsze znajdzie.
Nosił wilk razy kilka ponieśli i... Burego,a Łupaszkę zresztą też
czyli co Łupaszka powiedział Buremu to naprawdę nie ma znaczenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek mam pytanko –po co ty to robisz ,pisząc tyle prowokujących postów?
Lubisz się kłócić ,sprzeczać , obrażać , czy po prostu traktujesz to wszystko jako jedną wielką zabawę? Piszę tak bo widzę ze zaraz i ten wątek będzie zamknięty.
Ps. zaznaczam Jacku , ze nie szukam żadnej kłótni z tobą ani z nikim innym piszącym na tym forum tylko najprostszej odpowiedzi z twojej strony pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol jacek1962-może Ciebie to nie interesuje co kto komu powiedzał ale mnie i może jeszcze parę osób tak więc stąd moje pytanie. A jeśli Cię jakiś temat nie interesuje to po co w ogóle zamieszczasz wypowiedzi nie wnoszące nic do sprawy? Prawda jest taka, że zawsze bez wzglądu na przytoczone fakty będą ci dla których Bury, Łupaszka czy np Ogień będą bohaterami a dla innych pozostaną bandziorami. I wzajemne pyskówki nic tu nie zmienią więc może skupmy się na faktach historycznych a ocenę poprawności postępowania pozostawmy dla siebie .....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dimmu święta prawda,każdy ma takiego bożka jakiego chce,
lubisz przegranych nie ma sprawy.Twój wybór twoja sprawa.
Ale kolego nie oczekuj odemnie współczucia,nam czyli mnie i temu Buremu nie było po drodze.
Z takimi bandytami to ja nie chcę mieć nic wspólnego.
Jeśli ty chcesz, no problem -przynajmniej dla mnie.
Ale Kali powiedział-Jemu ukraść krowa to be,ale.......
Koledzy ,jakie kłótnie my tylko wymieniamy poglądy,kto ma rację naród oceni czyli czytelnicy.
Moje poglądy są moimi poglądami i tyle.
Przymuszony pacierz,porzytku nie przynosi.
Przecież ja was nie zmuszam do zmiany poglądu-wy macie swój ja mam swój.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Święta prawda kol jacek 1962! Tylko wygrani piszą słuszną historię! Niech żyje zwycięska ARMIA CZERWONA !!! A naszym wrześniowym żołnierzom na pohybel bo przecież przegrali! Dziwi mnie Twoja logika....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak kol Gruby Rycho !!! Wiele takich postaci w naszej historii które pisały piękne i bohatrskie kary a potem haniebne ale tak bywa i jenoznaczne zaszufladkowanie jest tu moim zdaniem niemożliwe. Niedawno była dyskusja na temat Zumbacha i też podobne wypowiedzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gruby Rycho-ty jesteś fajny chłop i jestem twoim dłużnikiem.
Za co to chyba wiesz.Jeszcze byś był fajniejszy gdybyś ty mi podrzucił namiary na /dokumenty mogą być z gnojnika/tego człowieka z Woli tylko nie wiem czy Woli Małej czy Dalszej /pochodził On z innej gałęzi mojej rodziny/.
Podczas następnego pobytu w kraju udałbym się do przedstawicieli tej gałęzi rodziny,i tu na forum opublikował
relację drugiej strony tego konfliktu.
Myślę że było by ciekawie.
Na koniec Koledzy wy mnie nie słuchajcie-wy myślcie.
Przeczytajcie moją tfórczość,potem Grubego Rycha tfórczość i
wyciągnijcie wnioski.
Jakie to już tylko Wasza sprawa.
Byłbym Ci wdzięczny za fotografię tego człowieka.
Wawrzyńca Borcz
Bo jak pisałem Wam moja gałąż jest kościółkowa-księża i zakonnice.
Tamta lewicowa zresztą do dziś.
Ja kupię flachę i pojadę,a co się dowiem to tu znajdziecie.
Gruby Rycho- pomożesz?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ach ! Byłbym zapomniał - aby rozbudzić Pana Jacka ciekawość to dodam, że w książce w mini - biogramie Wawrzyńca jest adnotacja końcowa ,,Zwolniony ze służby za działalność antypaństwową - ciekawe co to znaczy - a może np. Wawrzyniec np. z lokajem hr. Potockiego knuli jak tu pańszczyznę przywrócić i hrabiego z powrotem do Polski sprowadzić ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gruby Rycho wiedziałem że na Ciebie można liczyć./piszę bez kpiny-bo w tego typu publikacjach nie gustuję.
Co do rodowodu tego człowieka to w tym momencie nic nie napiszę bo po prostu nic nie wiem.
Jak się dowiem, myślę że z Ks. Henrykiem który jest naszym dyżurnym historykiem /rodziny/i dla ciekawych jest synem Ignaca omc żołnierza wyklętego,i ppor AK ps Sikora.
Kto z |Kolegów pamięta to wie o co chodzi.
Jeśli chodzi o hrabiego,to ja myślę tak:mój dziadek walczył za Ojczyznę,a temu ,,łotrowi,,niemcy dali 17 wagonów na wywiezienie dobytku.Był hr.potocki patriotą?- nie, on był kolaborantem.
I Koledzy chcecie teraz tym kolaborantom pomniki budować?
Przecież Niemcy za free tego nie zrobili.
Co do wartości zasobu IPN-u to zdania nie zmieniłem-natomiast tak jak obiecałem temat pociągnę ale to będzie kwiecień - maj.
Ja nie Martian jak obiecam to spełnię.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że konie poszły do Sokołowa, a fury rozebrano i w częściach wywieziono.
Po morderstwie furmanów była w oddziale straszna awantura - Bury chciał rozstrzelać sprawcę .

Komendant Powiatu WiN Bielsk Podlaski w swoim meldunku wyraził bardzo negatywne stanowisko odnośnie tego morderstwa.Po latach określał ten mord jako Mały Katyń Białoruski".
Powołał też specjalną grupę / kierował nią Okuń"/do wyjaśnienia okoliczności tej sprawy i ustalenia bezpośrednich sprawców.Zostali przepytani mieszkańcy wioski. Wysłał też ostre ostrzeżenie do narodówki.

Obecnie dąży się do zrobienia z tzw.furmanów męczenników wiary prawosławnej. To jest, moim zdaniem, przekłamanie historii.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt faktem ze zginęli ludzie , za ta rzekomą zbrodnie odpowiedzialność ponosi zawsze dowódca oddziału [ lecz bardzo mnie dziwi jego zachowanie podczas śledztwa, tak zwany kozioł ofiarny zawsze musi być] również zauważ że prawie wszystkie zeznania żyjących jeszcze w tamtych latach członków oddziału [aresztowanych i nie aresztowanych]wskazują na nieżyjących już Modrzewia i Ładunka jako bezpośrednich sprawców rozstrzelania ? Możemy przypuszczać ze był rozkaz odgórny [ lub własna inicjatywa typu zagrożenie dla oddziału]Ładunek miał wtedy zaledwie 23 lata Modrzew też 23 lata mimo rzekomych skłonności do szybkiego pociągnięcia za spust nie sądzę by to oni byli sprawcami [ jest to moje prywatne zdanie] Rozmawiałem kiedyś z jednym z członków oddziału komendy powiatu NZW Bielsk i powiedział mi ze jeżeli był to rozkaz dowódcy czyli Burego lub Rekina to do rozstrzeliwania zawsze brano najbardziej podejrzanych ludzi w drużynie [ czyli nowy członek, rzekomo przydzielony z innego powiatu lub województwa , niby poszukiwany , mający zazwyczaj dość dobra broń i jakiś dokument o potwierdzeniu że należy do organizacji] Ładunek i Modrzew mogli jedynie się przyglądać tej egzekucji lub zastrzelić pierwszego dla pokazu jak trzeba to zrobić .Jawor tu nie chodzi o męczenników tu chodzi o kasę , zapewne wiesz ilu ludzi z organizacji niepodległościowych dostało odszkodowania za odsiedzenie wczasowe we Wronkach ,Rawiczu, Białymstoku i tego typu podobnych instytucjach , sam list otwarty napisany przez Komitet Członków Rodzin Pomordowanych do Marszałka Sejmu o zmianie ustawy o kombatantach i o osobach będącymi ofiarami represji wojennych świadczy o próbie wyciągnięcia kasy , bo przecież rodzina Burego dostała to i nam się należy. Tylko zapominają ze Bury jeszcze na Wileńszczyżnie wybił więcej Niemców i Sowietów jak na obecnym Podlasiu Białorusinów. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
  • 1 year later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie