Skocz do zawartości

Nie pali się światła wrogowi" - Romuald Rajs, Bury


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 252
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Że tak powiem, com wiedział to powiedziałem, a rozstrzeliwanie cywili, nawet jeżeli są sympatykami przeciwnika, jest zbrodnią . Tyle.
PS O ile mnie pamięć nie myli, to we wspomnianym przez Ciebie wątku wyraziłem opinię jedynie że podziemie kryminalne , przynajmniej na niektórych terenach, było liczniejsze i aktywniejsze niż podziemie iepodległościowe". O sprawkach Burego chyba nie pisałem. A może po drugiej trzynastogodzinnej dniówce mam już zwidy ?
PSII Wszystkim forumowiczom : Radosnych Godów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wirakocza- ja sobie wypraszam...
Powtarzam- uznając Święta za mocno przereklamowane i pełne szaleństwa, ja w formie protestu po posprzątaniu w terrariach, wypiąłem się na rzeczywistość i poszedłem spać.

A odrobinę bardziej merytorycznie- doszukałem się całkiem sympatycznego" artykułu o istocie Żołnierzy Wyklętych...

http://www.konserwatyzm.pl/artykul/4176/nil-ofiara-wykletych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kindzal a jak się odniesiesz do tych zeznań jednego z byłych mieszkańców wsi Szpaki.
„w 1944 r. po przejściu frontu pozostali partyzanci z oddziałów sowieckich normalnie pracowali na gospodarstwach , ale udawali się niejednokrotnie do lasu gdzie mieli ziemiankę broń też mieli . Ochraniali przez cały czas wieś .Wystawiali wartowników spośród mieszkańców”
Mieszkańcy na pewno posiadali broń i czasami robili z niej użytek między innymi potrafili ostrzelać przechodzący w pobliżu wsi partyzancki oddział. Niektórzy z nieżyjących już mieszkańców wsi nawet rozpoznali swoich sąsiadów , potrafili opowiedzieć po nazwiskach , ale do dnia dzisiejszego się jeszcze obawiają .
Rychu tam wszyscy potrafią i potrafili przeżegnać się po katolicku (dobre pytanie czy chcieli?), ale uwierz mi nie był to znaczący argument do ich rozstrzelania .
I tak jak pisałem wcześnie;
- powiązania rodzinne kto z kim był spokrewniony i tzw. miejscowe znajomości były sposobem na przeprowadzenie selekcji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wirakocza : Odpowiem Ci cytatem z klasyki:

http://www.youtube.com/results?search_query=pani+kierowniczko+czy+ja+pal%C4%99

Napisałeś także : ,, Bo gdybym użył właściwego to jego syn mógłby wyrwać następne setki tysięcy... tym razem z mojej kieszeni za zniesławienie...

Czy na prawdę sądzisz , ze potomkowie ,,Burego" zrobili ,,skok na kasę, ze o to im chodziło ? Po wtóre pilnuj się teraz chłopaku, bo właśnie ujawniłeś, ze jesteś ,,nadziewany szmalem" i jak coś tu chlapniesz to ustawi sie caa kolejka z pozwami do Ciebie , a ja i Yeti bedziemy pierwsi bo jesteśmy ,,gołodupcami i leniami naczelnymi, co jeno czychają by kogoś na ,,kaskę przewalić"

Myślałem że chcecie dyskutować o okolicznościach i o faktach, o których ja myslę , a z których jeden lub dwa zostały tu opisane ( dark75) , ale widzę, ze dla Was jest jednak ważniejsze nazewnictwo - szkoda


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Czlowieksniegu 16:07 25-12-2014
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gruby Rycho (723 / 11) 2014-12-25 11:30:18

Rysiu, ale wiesz zapewne, że tak jak rodzina Rajsa otrzymała odszkodowanie, tak potomkowie wymordowanych furmanów" i pozostałych ofiar Burego nie otrzymały ani złotówki...
Mimo, że wg IPN był to niezwiązany z walką o niepodległość mord...

A wiesz, dlaczego m.in nie otrzymali odszkodowania?
Zajmował się tym np poseł Eugeniusz Czykwin- uzyskał odpowiedź, że skoro oddział Burego nie należał do struktur PP (????), to Państwo nie może teraz za jego działania odpowiadać...
Zmiany w Ustawie kombatanckiej, które mogłyby ułatwić/umożliwić wypłatę odszkodowania dla ofiar Burego już kilka lat leżakują w sejmie...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rysiu- bo to mocna schizofrenia i sądowa, i merytoryczna...

Mamy osobę, która wg IPN dokonała ludobójstwa, które* nie ma uzasadnienia w staraniach o wolność i niepodległość... Jednocześnie sąd wojskowy stosując falandyzuje prawo rehabilitując Burego" po wyroku z 1949 roku.

Już pal licho, że Rekin" obciążony przez Burego" sprawą białoruską również został w 1995 roku zrehabilitowany...

Pointą rehabilitacji Rajsa jest odszkodowanie dla jego rodziny- rodziny ofiar jego rejzy dopiero w XXI wieku mogły postawić pomnik, a na finansowe odszkodowanie nie mają co liczyć...

Chyba, że mord na kilkudziesięciu osobach to trauma z 1939 i ostrzelania ze strony Zaleszan... Gorzej, że przy okazji" ofiarami stały się kobiety i dzieci...









* jakby to coś zmieniało
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rysiu- nie odwracaj kota ogonem... I nie pisz populistycznych banałów...

Albo pacjent jest winny, albo nie.. I pola do interpretacji nie ma... Jeśli jest, to skąd rehabilitacja i odszkodowanie... Jeśli nie jest, to co IPN robi?




PS Nie tłumacz mi, że Bury wyrok w 1949 dostał nie tylko z furmanów"...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rychu jakie nazewnictwo , jakie dyskusje i w jakim celu ? jak i tak nas zaczną nazywać niepoprawnymi.
- po pierwsze jesteś osobą, która ma większy dostęp do dokumentów niż ja w IPN-ie i innych archiwach.
- po drugie wy jesteście wielkimi historykami i moje mało liczące się uwagi nie są brane pod uwagę, a jednak temu tematowi poświęciłem prawie 10 lat poszukiwań , rozmów i dokumentów.(naprawdę uwierzcie mi to jest bardzo trudny temat ,czasami nikt nie chce z tobą zamienić żadnego słowa w tym temacie)
- po trzecie temat podziemia niepodległościowego na Podlasiu jest bardzo trudny do zrozumienia musimy go podzielić na pewne etapy , które będą miały swój rozwój w przyszłości (Rycho powinien o tym wiedzieć)
- po czwarte zrozumienie rodzin ,które straciły swoich rodziców , dziadków ,babcie ,(swoją młodość bo byli zmuszeni do ukrywania się jako tzw. wrogowie Polski Ludowej)
- po piąte chciałbym uwierzyć, że ta ogromna pomyłka (zbrodnia )popełniona przez podkomendnych „Burego” i „Rekina” będzie kiedyś do końca wyjaśniona ?(potrzebny jest dostęp do akt na Białorusi i w Rosji. )
To tak na szybko na tym forum , sprawy finansowe powinny być uregulowane zarówno jak i po jednej, tak i po drugiej stronie.
Pozdro.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gruby Rycho (726 / 11) 2014-12-25 22:16:39

,,puszki z Pandorą , jak mawiała pewna ,,żona stanu"

Zonk... powiedział tak pewien ś.p. mąż stanu... Wersje co do autora są dwa, ale oba piszą o przedstawicielu płci brzydkiej...

A bardziej serio- masz dokładny tekst rozkazu o pacyfikacji białoruskich wsi, wydany przez Jana Szklarka „Kotwicza”?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż widocznie się pomyliłem , bo myślałem , ze to Renia B.

Co do rozkazu mjr. Floriana Lewickiego vel Jana Szklarka ps. ,, Kotwicz ,,Lis" to nie widziałem go a tym samym nie mogłem go przeczytać ani przytoczyć . To jest w ogóle ciekawa sprawa z tym rozkazem - ja się np. skłaniam ku temu by źródła pacyfikacji terenu przedsięwziętej przez ,,Burego szukać w rozmowach i ustaeniach , które miały miejsce podczas odprawy Komendy NZW ,,Chrobry", która odbyła się 8.12.1945 w Gawkach.

cdn.
ps. dark 75 - myślę, ze niepotrzebnie się irytujesz - edukować należy zawsze i wszędzie , a ludzie, którzy tak jak Ty zajmują się ,,regionałkami dysponują wiedzą duzo większą niż ,,wypasieni " historycy ( do których nota bene ja nie należę i nie mam nawet żadnych pretensji by należeć)i dlatego powinieneś brać czynny udział w tej dyskusji - o co Cię proszę .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Horseman to gratuluję odkrycia, powinieneś to zgłosić do IPN-u. ;-)może będą zainteresowani porozmawiać z tą osobą?
A tak przy okazji możesz mi napisać czy ktokolwiek ,ze Spieszyna lub Puchał obojętnie których Nowych czy Starych był w 3 BW NZW, lub w NSZ ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 2 months later...
Witam
Mam publikację z 1969 roku pt Polegli w walce o utrwalanie władzy ludowej na Białostocczyźnie" Materiały z weryfikacji osób pomordowanych przez andy"(sic) reakcyjnego podziemia w latach 1944-1953.
Jest sporo nazwisk o których mi wiadomo iż nie zginęli z rąk and" lecz zostali zamordowani przez UB.
Co sądzicie o tej publikacji?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...
Prezydent Andrzej Duda objął patronatem współorganizowany przez ONR Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Kontrowersje budzi przede wszystkim postać, którą narodowcy stawiają na piedestale - sprawca ludobójstwa sprzed 70 lat.

Na stronie internetowej prezydenta znajduje się zakładka Żołnierze Wyklęci". Są tam informacje o poszczególnych wydarzeniach z okazji obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz druczek do wniosku o Patronat Narodowy. Ów patronat jest - jak czytamy na stronie - wyrazem wdzięczności i uznania Prezydenta RP dla tych wszystkich, którzy przyczyniają się do przywracania prawdy historycznej i pielęgnowania pamięci o bohaterach drugiej konspiracji".

Po wniosek zgłosili się również organizatorzy I Hajnowskiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Obóz Narodowo-Radykalny, organizacja Narodowa Hajnówka" i Stowarzyszenie Historyczne im. Danuty Siedzikówny Inki". Kancelaria Prezydenta patronatu udzieliła.


Przywracanie należnej pamięci"?

Sprawę nagłośniła Partia Razem, apelując o wycofanie patronatu i przypominając o estialskich mordach" jednej z postaci wychwalanych przez organizatorów marszu. Chodzi o Romualda Rajsa Burego", który znalazł się w centralnym miejscu na plakacie promującym wydarzenie. Czy w jego przypadku można mówić o przywracaniu należnej pamięci", o co tak dopominają się narodowcy? Patrząc na ustalenia śledztwa Instytutu Pamięci Narodowej w sprawie działań jego oddziału - nie.


Spalone 7-dniowe dziecko

Bestialskie mordy", o których pisze Razem to tragiczne wydarzenia z początku 1946 roku. Oddział dowodzony przez Rajsa pozbawił życia - przez rozstrzelanie i spalenie - 79 cywilnych mieszkańców powiatu Bielsk Podlaski.

Zeznania świadków zawarte w aktach sprawy przerażają opisem okrucieństwa. Mieszkańcy wsi Zaleszany zostali wezwani a zebranie". Zginęli wszyscy, którzy się na nie nie stawili. Nie wszyscy przyszli, bo - jak czytamy - jedni ie mieli w czym, byli biedni, nie mieli nawet butów". Inna rodzina zginęła, bo matka nie chciała zostawić dzieci bez opieki. Spaleniu uległa córka Bazyla i Tatiany Leończuków - nie ochrzczone, 7-dniowe dziecko, gdyż matka zostawiła je w domu, będąc przekonana, iż niezwłocznie wróci z zebrania" - to kolejna rodzina. I następna: Podczas ucieczki ze swojego płonącego domu został zastrzelony Grzegorz Leończuk wraz z dwójką małych dzieci: Konstantym w wieku 3 lat i 6-miesięcznym Sergiuszem".


Impulsywny" dowódca

Tak było też z kolejnymi wsiami. 1 lutego 1946 r. Rajs przydzielił dowódcom zadania zniszczenia po jednej ze wsi: Zanie, Szpaki, Końcowizna. Z wiosek zabierano furmanów, którzy mieli wozić wojskowych, a innych rozstrzeliwano i palono. Ale i furmanów rozstrzelano, gdy przestali być potrzebni.



Dlaczego ludzie Rajsa mordowali ludność cywilną? Z zeznań przedstawionych przez IPN wynika wprost - mieszkańcy wsi byli nieprzychylnie ustosunkowani do jego oddziału, a dodatkowo byli narodowości białoruskiej. W podsumowaniu Instytut informuje, że nie bez znaczenia była impulsywność" dowódcy.

Sprzeciwiamy się stawianiu obok rzeczywistych bohaterów podziemia zwykłych bandytów będących sprawcami ludobójstwa" - pisze Razem i przypomina, że w tym roku przypada 70. rocznica wydarzeń na Podlasiu.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,19626449,prezydent-patronuje-imprezie-onr-na-plakacie-sprawca-ludobojstwa.html#BoxNewsLink
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polskojęzyczna żydowska gazeta zawsze szkalowała Polaków i nadal to czyni.Żadne ludobójstwo,wszyscy mieli coś na sumieniu,a ofiary jak to na wojnie się zdarzają!
Znam mieszkających tu na Podlasiu białorusinów i bliżej im do moskwy aniżeli Warszawy!Zreszta cała ta ich cerkiew to agentura moskiewska!
Swoja droga ciekawi mnie ilu jest faktycznie białorusinów?nazwiska nosza brzmiące nie z białoruska,bo z końcówką -uk,a takie maja ukraińcy.Typowo Białoruskie nazwisko to Łukaszenko/a,i choćby Moniuszko.
Język zaś jakim się posługuja sami nazywaja trzeszczanką.
Językoznawcy również orzekli iz napisy w miejscowościach iałoruskich" nie maja nic wspólnego z onym,a są po ukraińsku.
Ostatnio sporo mówi się i pisze o asymilacji,integracji w kontekście imigrantów,ale czy te nasze mniejszości narodowe się zintegrowały?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kancelaria Prezydenta opublikowała oświadczenie, w którym zaprzecza, że prezydent Duda objął organizowany przez ONR I Hajnowski Marsz Żołnierzy Wyklętych.


„W związku z medialnymi doniesieniami na temat rzekomego patronatu Prezydenta RP nad I Hajnowskim Marszem Żołnierzy Wyklętych (27 lutego), pragniemy poinformować, że Prezydent RP nie objął swoim patronatem wspomnianych uroczystości. Wniosek w tej sprawie od organizatorów wpłynął do KPRP 8 lutego br. Dziś Kancelaria Prezydenta RP podjęła decyzję o odmowie objęcia patronatem głowy państwa marszu w Hajnówce” – napisano na stronie prezydenta.

Uwagę mediów przykuł plakat rozpowszechniony przez ONR. Widnieje na nim m. in. logo strony internetowej prezydenta, informacja o patronacie głowy państwa oraz zdjęcia polskich żołnierzy. Wśród nich w centralnym miejscu jest Romuald Rajs ps. Bury", odpowiedzialny za zbrodnie na prawosławnej ludności białoruskiej w Zanie, Zaleszany, Końcowizna, Szpaki i Wólka Wygonowska. Z rąk oddziału Burego" zginęło tam wg ustaleń IPN 79 osób.

http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/prezydent-nie-objal-patronatem-marszu-organizowanego-przez-onr-w-hajnowce
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowiekuśniegu sam wkleiłeś ten link:
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,19626449,prezydent-patronuje-imprezie-onr-na-plakacie-sprawca-ludobojstwa.html#BoxNewsLink
Co do IPN,to nie wiem jak obecnie,ale jest tam coś/ktoś w rodzaju cenzora i blokuje wszelakie niepoprawności polityczne :]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Chlopienakoniu, nie wiem co/kto lub jaki cenzor blokuje w tym IPNie niepoprawnosci, ale wiem, ze Bury" wydajac rozkaz eliminacji" tych ludzi (cywilow) ponosi pelna odpowiedzialnosc za czyn nazywany zbrodnia wojenna o znamionach czystki etnicznej".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie