Skocz do zawartości

Nie pali się światła wrogowi" - Romuald Rajs, Bury


Rekomendowane odpowiedzi

No niestety rzadko kiedy w czasie tej wojny pacyfikacja" odnosiła się do czegoś innego niż mordowanie. Widocznie akurat oni, FURMANI czymś musieli zawinić.

A i zapewne, zginęli niewinni ludzie. To jet tragedia i mord. Ciągle jeszcze jednak widzę, że miał jakieś uzasadnienie w rozkazie, jest tam dość jasno wyłożone, co, kto, za co i dlaczego.

Kindzal dość specyficzne masz podejście, ale szanuję - nie przeszkadzało Ci nigdy to, że kadry AK i NSZ często się wymieniały między sobą? Ci sami ludzie. A przepraszam, AK to nie bojówka np. rządu lońdyńskiego? Też określone stronnictwo polityczne.
Dziwnie to postrzegasz, widzę, że boisz się słowa Narodowe", tak jakby ich działalność to naprawdę była aż taka wielka plama (jakakolwiek!) na naszej historii, jakby rzeczywiście szli ręka w rękę z adolfem albo mordowali masowo Żydów i Ukraińców po wioskach.... ale szanuję. Pozdro.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 252
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Pomylka mgielko: w skład rządu londyńskiego weszli przedstawiciele SN, SP, SL, PPS i politycy sanacyjni):

Tak więc AK niebylo, bo niemoglo być bojówką jednej partii.

Co do arodowców" to poprostu uważam ich pomysly za poronione. Zresztą jako stary pilsudczyk nielubię ani prawicowych, ani lewicowych radykalów;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, określonej jednej Partii nie, ale program jakiś też mieli. I to było podziemie walczące o Polskę, ale jednocześnie byli na usługac emigracyjnych polityków mimo wszystko :) Dobra, mniejsza z polityką

Dla innych np pomysł Powstania Warszawskiego jest poroniony i radykalny, a stał za tym właśnie rząd londyński.

Idea walki narodowców do końca i z kolejnym wrogiem nie jest dla mnie poroniona i ich za to szanuję.

A lewicy nienawidzę ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha, toż to zasluga Hitlera i Stalina, a nie jakiejś tam bliżej iezidentyfikowanej historii" !

Niezaprzeczysz chyba temu, że przed wojną różni tam narodowcy marzyli o Polsce dla Polaków" ? Wymyślali tak haniebne sprawy jak ghetto lawkowe", etc.?

Nieee...tym panom" mówię: NIE !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaa... historii - to jakiś plus, jeśli można nawet tak się wyrazić po tylu ofiarach wojny! To jakiś plus, zwarte granice, szerokopasmowy dostęp do morza i właśnie jednolitość narodowa naszego kraju. Zobaczmy co mają Niemcy i Francuzi z imigrantami, tudzież Anglicy... Sam nie popieram wielu przedwojennych pomysłów, heilowaia czy tam rzekomo salutu rzymskiego zmałpowanego od zagorzałego socjalisty Mussoliniego... do dzisiaj symbol walki z komunizmem (taki argument ONR-wców pod filmikami na YT na przykład) BUAAHAHA. Banda frajerów, owszem.
I owszem budzi sprzeciw przy dzisiejszym wychowaniu taka oczywista nietolerancja narodowościowa, ale postaw się w sytuacji kryzysu po I wś, kryzysu ogólnoświatowego oraz rozwijających się coraz bardziej ruchów nacjonalistycznych w całej Europie. To wszystko potrafiło wywołać takich ludzi jak Hitler, Mussolini, Franco... a Polacy? Przecież święci nie są. Tych pomysłów narodowców naszych jeszcze nie uważam za jakąś zbrodnie. Popatrz, że to nie wybuchło w czasie wojny, że Ci Panowie" jak o nich mówisz jakoś Żydów nie mordowali wraz z Niemcami. Owszem zdarzały się przypadki antysemityzmu, jak w całej Europie. O ksenofobii podczas wojny i zalewie obcych narodowości już mówiłem - CIĘŻKO NIE BYĆ KSENOFOBEM w takiej sytuacji, gdy wszyscy są wrogami.

I pamiętaj także, że ci haniebni" ludzie nie robili problemu z homoseksualizmem np. w międzywojniu była bodajże ustawa, dano im żyć w spokoju. Podczas gdy w cywilizowanej, przetolerancyjnej europie Zachodniej i Ameryce ścigano gejów do lat 80 tych nawet, za sam fakt, że są gejami.

Razi mi to jawnie w oczy z mówieniem o hańbie...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
Interesujący temat moja mama pochodziła ze Śpieszyna - to musi być rzut kamieniem do Puchał.Ojciec z Siemion więcej w wiosce było prawosławnych.Rodzice opowiadali!!!- to trudno było mi uwierzyć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Herbstnebel

Wybacz ale jakie ciezkie problemy ma Anglia z imigrantami? Troche to poza meritum ale slowo sie rzeklo....

Wez pod uwage ze jakbysmy z UK wywiezli wszystkich imigrantow a sprowdzili spowortem emigrantow to by sie nagle na tych wyspach stalo baaardzo ciasno. Poza tym:

- srednia wiekowa poszlaby dramatycznie do gory
- sluzba zdrowia stanelaby od jutra
- infrastruktura transportowa ewentuanie po jutrze
- nie pozostalaby ani jedna swiatowej klasy orkiestra
- na dluzszy czas stanelyby uslugi IT.

To tylko tak wyrywkowo.

Korzysci z imigracji po prostu niewspolmiernie sa wieksze niz minimalne, na codzien niezauwazalne problemy.

Co do szerszego spojrzenia to jednak czy to tak dobrze gotowac sie wylacznie we wlasnym sosie? Czy wiele na przestrzeni historii dynamicznego rozwoju z czegos takiego kiedykolwiek wyszlo? Outbreeding good - inbreeding bad, jak mowil moj dawny profesor genetyki!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...
66. Rocznica pacyfikacji podlaskich wsi.

W Bielsku Podlaskim i we wsi Zaleszany odbywają się uroczystości upamiętniające 66. rocznicę pacyfikacji pięciu podlaskich wsi zamieszkałych przez ludność białoruską, kiedy grupę furmanów rozstrzelał oddział dowodzony przez kapitana Romualda Rajsa Burego".



Więcej... http://wyborcza.pl/1,75248,11050862,66__Rocznica_pacyfikacji_podlaskich_wsi___WIDEO__.html#ixzz1kwbuSoDt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Człowiecze Śniegu, pozwolę sobie zauważyć, że cytowane przez Ciebie źródło pisało między innymi o nagraniu kamerą przemysłową kłótni gen. Błasika z pilotem i o debeściakach", że o komenderowaniu Błasika z kokpitu nie wspomnę. Krótkimi słowy- powoływanie się na tak tak kłamliwe, propagandowe źródło jak GWno nie powinno mieć miejsca na tak szanownym Forum.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bandolero- wiesz o tym doskonale, że huśtasz się na bardzo cienkiej gumie...

Ale oczywiście mam świadomość, że swej obiektywności doceniasz i akceptujesz tylko wybrane i oświecone źródła.

Na szczęście na Forum są również Użytkownicy i o większej wiedzy, i o mniejszym ego.

Choć nie wiedziałem, że IPN wg Twojej teorii również jest e".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowiecze, dobrze wiesz, że IPN został zlikwidowany przez Bronka, zanim został preziem, w okresie gdy nielegalnie przejął władzę prezydencką (zanim potwierdzono śmierć Prezydenta), więc powoływanie się na rządowe strony internetowe jako źródła wszelkiej prawdy są nie na miejscu i obniżają powagę Forum.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie Panowie szlachta jest rocznica i trzeba ją uszanować zgineło dużo ludzi niepotrzebnie i to ze rodziny pamiętają jest czymś zupełnie normalnym. GW podała tylko informację nic nadzwyczajnego , równomiernie to mógł być Nasz Dziennik czy jakaś inna gazeta, w artykule poprzednim GW napisanym przez Pana Smoleńskiego sugerującym że „po pomnikach widać kto służył u Burego a kto nie” jest pewna niejasność bo jest to pomnik poświęcony żołnierzom NSZ którzy zgineli 17.05.1945r.w Bodakach i z Burym nic wspólnego nie mieli poza tym ze działały oba w tych rejonach [po rozbiciu tego oddziału i zabiciu dowódcy por. Zbigniewa Zalewskiego ps. Drzymała rzeczywiście część ludzi przeszła pod rozkazy Burego jak np. Bitny i jeszcze kilku ale większość z ocalałych pozostała przy komendzie powiatu a kilku całkowicie zaprzestało działalności ] pacyfikacje wsi nastąpiły w styczniu 1946r.i tylko ci członkowie NZW którzy brali czynny udział w pacyfikacji i zabiciu tak zwanych furmanów mogą być odpowiedzialni za te czyny a nie wszyscy członkowie NSZi NZW działający w tym rejonie. Ale każdemu pisać wolno?
Ps. Dodam tylko ze nie jestem żadnym członkiem ani krewnym rodzin i za GW tez nie przepadam więc kolego proszę powstrzymać się od zbędnych komentarzy. pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, pewien czas temu zajmowałem się, by tak rzec, w sposób zawodowy" sprawą Majora Łupaszki, ściślej mówiąc- epizodem pomorskim jego działalności. Przeprowadziłem setki wywiadów z tubylcami (było to dla mnie o tyle łatwiejsze niż dla komisarzy GW, że jestem utejszy" i starzy ludzie pamiętają nawet moich pradziadków), że o badaniu archiwów nie wspomnę. Powiem krótko i dobitnie- Każdy, absolutnie każdy przypadek przypisywanej Łupaszce zbrodni okazał się zwykłym wykonaniem wyroku na zdrajcach, natomiast rzeczywiste zbrodnie zostały popełnione przez UB i Armię Czerwoną i przypisane andzie Łupaszki", czego dobrym przykładem jest mord we wsi Krakówek koło Drzycimia (rozmawiałem z krewnymi ofiar).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zapewne wiesz co powiedzial Lupaszka" Buremu" na odchodne"?

A jak o Burym" swiadczy jego zachowanie podczas sledztwa gdzie złożył zeznania, w których m.in. niezgodnie z prawdą obciążył odpowiedzialnością za pacyfikację białoruskich wsi oraz rozstrzelanie funkcjonariuszy UB i MO pod Brzozowem swego zastępcę - ppor. Kazimierza Chmielowskiego Rekina". Podał dane osobowe oraz inne fakty umożliwiające jego zidentyfikowanie...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Rychu w wyżej wymienionych przez ciebie publikacjach jest dość dobrze opisana działalność Polaków Białoruskiego pochodzenia i było by chyba dużym nietaktem powiedzieć ze pomagali oni w walce o niepodległość Państwa Polskiego .Znam dość dobrze sprawę pacyfikacji ,furmanów ,pierwszego sowieta i tak zwaną akcję przesiedleńczą , ze względu chociażby na moje miejsce zamieszkania i wiem dokładnie co wyrabiali Zydzi i Białorusini na tych terenach na początku wojny rozbrajanie żołnierzy września 1939r.spiskowanie i kolaboracja z czerwonodupcami przejmowanie stanowisk na szczeblach gminnych i powiatowych i wiele innych sytuacji. Mogę ci tylko napisać ze dziadek mój powracając do domu po rozbiciu jego jednostki w 39r. zaszedł wraz z 2 kolegami do jednego znajomego Białorusina [którego znał przed wojną] by mu dał coś do jedzenia do domu zostało mu około 50 km. To mu powiedział żeby stąd s…..ał bo już się skończyła wasza władza. Bardzo prosty przykład przedwojennej znajomości pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie